13 Ekim 2010 uçaklar havada çarpışıyordu haberine yorum

13 Ekim 2010 uçaklar havada çarpışıyordu haberine yorum

Tüm medyada geniş yer tutan bu olay incelendiğinde Kule/pilot arasındaki konuşmalarda bir sorun olduğu açık. Uçaklar bildiğiniz üzere çarpışma öncesi ikaz alırlar. Bu çarpışma önleyici TCAS sistemin TA (Trafik ALERT) ve RA(Resolution Advisory) isimli iki ikaz sistemi vardır. Kule/Pilot görüşmelerini dinliyebildiğim üzere, inişteki iki uçağın biribirilerini 5 mil mesafeden tekip ederken öndeki THY-330 uçağının 3/6 pistini karşılamak için dönüşe geçtiğinde arkasındaki yine THY ye ait ve 0/5 pistine iniş yapacak olan uçakla karşılaşma durumu olduğunu TCAS dan TA ikazı alan kaptanın ikinci çarpışma ikazı olan RA yı almadan manuel müdahelesi ile risk atlatılmıştır.

Uçak indikten sonra kule ile kaptan arasındaki konuşma ilginçtir. Çünkü kule görevlisinin kaptanın kendini rapor edip etmeyeceğini sorgulaması hatasını anlamış olarak kabul görmelidir. Olayı mutlaka raporlamak şarttır. TA alınmış henüz RA alınmamış bu nedenle olayı abartmamak mantığında konuşmak yanlıştır.  Çünkü TCAS isteminin havada arıza yapması ve son ikaz olan RA yı verememeside söz konusudur.

Burada önemli olan Kulede görev yapan arkadaşın konuyu iyi anlatması ve doğru raporlayıp bundan sonra bu tür oluşabilmesi mümkün durumlara karşı önlem alınabilmesinin sağlanmasına yönelik çalışma yapılmasıdır. Aksi takdirde kişileri sıkıştırdığınızda kendilerinden doğru cevap alamamakda mümkündür. Çözüm; Kişileri atıp,satmak değil sorunlara çözüm bulup bir daha tekrarlanmamalarını sağlamak olmalıdır.

Ancak; Kokpit/Kule arasındaki konuşmalar dinlendiğinde rapor konusunda pazarlık yapıldığı görülmektedir. Bu konu pazarlığa açık olmamalıdır.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.