featured

12 bin’den fazla ABD uçuşu iptal edildi

ABD’li hava yolcuları için yeni yıl, kaldığı yerden devam ediyor

FlightAware izleme servisine göre, Cumartesi öğleden sonra Doğu Sahili’nde 2.600’den fazla ABD uçuşu ve dünya çapında yaklaşık 4.600 uçuş iptal edildi.

Havayollarının artan personel sıkıntısı için COVID-19’u suçladığı 24 Aralık’tan bu yana ABD’de 12.000’den fazla uçuş iptal edildi.

Kesintiler sadece virüsten kaynaklanmıyor. Kar yağışının beklendiği Chicago’da turistler için ülkedeki en kötü yer haline geldi. O’Hare Havalimanı’nda 800’den fazla uçuş ve Midway Havalimanı’nda 250’den fazla uçuş iptal edildi.

Southwest, ülke çapında 450’den fazla uçuşu veya programının yüzde 13’ünü iptal etti. American Airlines ve Delta Air Lines 200’den  ve United Airlines 150’den fazla uçuşu iptal etti.

American Eagle, Delta Connection ve United Express adları altında uçuşlar gerçekleştiren bölgesel bir havayolu olan SkyWest, programının dörtte biri olan 480 uçuşu durdurdu.

FlightAware’e göre, uluslararası taşıyıcılar arasında China Eastern 500’den fazla uçuşu veya toplamın yaklaşık dörtte birini iptal etti ve Air China, programının beşte biri olan 200’den fazla uçuşu iptal etti.

Havayolları, iptalleri azaltmak için yeni adımlar atarak, United Ocak ayında açık uçuşları almak için pilotlara normal ücretlerinin üç katı veya daha fazlasını ödemeyi teklif ediyor. Bir sendika sözcüsü, Spirit Airlines’ın Kabin memurları için Salı gününe kadar çifte ücret ödenmesi için Uçuş Görevlileri Derneği ile bir anlaşmaya vardığını söyledi.

©AirlineHaber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir