Yunanistan F-35 almadan Türkiye TF-X’i havalandıracak

Yunanistan F-35 almadan Türkiye TF-X’i havalandıracak

 

ABD ile yaşanan S-400 gerginliği sonrası Türkiye’nin F-35 projesindeki ortaklık ve satın alma sürecinin belirsizliğini fırsat bilen Yunanistan harekete geçti. Türkiye’nin projedeki yerine geçme niyetini açıkça ilan eden Yunanistan ‘Türkiye’ye karşı havada üstünlük sağlamak’ hayalleri kuruyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde F-35 savaş uçaklarının ortak üretim ve tedarik programına katılmak istediklerini dile getirdi.

Görüşmenin ardından Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yunan basınından Keep Talkin Greece sitesinin haberine göre Yunan Bakan Nikos Panagiotopoulos 3 milyar dolar karşılığında 24 adet F-35 savaş uçağı satın alacaklarını duyurdu.

YUNANİSTAN’IN ‘TÜRKİYE ÜZERİNDE HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ’ HAYALİ

Pentagon ile Yunanistan arasında savaş gemisi alımı için de görüşmeler yapıldığını söyleyen Panagiotopoulos, Yunan Skai TV kanalına yaptığı açıklamada “Türkiye üzerinde hava üstünlüğü” kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

SÜREÇ 2024’TEN SONRA BAŞLAYACAK

F-35’lerin satın alınması, Yunanistan ordusunun envanterinde bulunan F-16 Viper’ların yükseltilmesini takip edecek.

Yunan Bakan müzakerelerin zaman alacağını belirterek F-35 satın alma sürecinin 2024’ten sonra başlayabileceğini belirtti.

F-35’TE TARİH BELİRSİZLİĞİ

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması teslimat süreçlerini zora soktu. 75 F-35 savaş uçağının teslimatının bu sebeple ertelenmesinin yanı sıra Türkiye’nin ürettiği parçalar için üretici değişimi de programı yavaşlatacak. Öte yandan bu süreç F-35’lerde maliyeti de artıracak

PROGRAM AĞIR İŞLİYOR

F-35 savaş uçağı geliştirme projesi başlatıldığından beri uçaktaki hatalar ve programın ağırlığı dolayısıyla eleştiriliyor.

TÜRKİYE’NİN MİLLİ MUHARİP UÇAĞI TF-X 2023’TE HAVADA

Yunanistan F-35 satın alarak “Türkiye’ye karşı havada üstünlük” hayalleri kurarken Türkiye bir yandan hem yerli ve milli hava HİSAR ve BORA’yı geliştirirek hem de S-400 satın alarak hava savunma sistemini güçlendirdi. Türkiye bir yandan da Milli Muharip Uçağı (TF-X) projesini sürdürüyor.

2022’de ön tasarımının yapılması planlanan TF-X’in ilk prototipinin 2023’te yapılması ve 2026’da ilk uçuşunu yapması bekleniyor.

Geri
Etiketler:

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
yeni

2023 te havada (yersen)

seri seri

altay tankini uyutttular milli arabayi cikardilar guya…. yahu helikoptere motor daha dizel yada benzinli yada basit seyleri uretemiyoruz…. inaniyoruz yaparız ama valla prototip yapip.hava atmaksa amac yaziklar olsun… önemli olan seri üretim!!!!

yerli ve milli ?

En basit şeyleri patenti bize ait olarak yapamıyoruz ama güya yerli ve milli uçak,helikopter,motor,jet bilmem ne yapıyoruz…Ayrıca ülkenin bunca borcu var,yeterli bütçe,yetişmiş insan yok,olanları da kaçırttılar,ham madde,elektronik parçalar,teknoloji,makineler dışardan geliyor biz burada birleştiriyoruz ve adı yerli ve milli mi oluyor? İsmail Demir 5 sene önce elinde ilk yerli ve milli uçağın ilk seferine ait 29 ekim 2019 tarihli biniş kartı ile poz veriyordu o gün geldi geçti hani nerede o uçak ? Adamlar baktılar ki koltuk sallanıyor,topluma yeni yalanlar,göz boyamalar lazım,başladılar yerli ve milli şunu yapıyoruz bunu yapacağız masallarına, hepsinin ismi de Bora,Atak,Kasırga,Atmaca,Göktürk,Bozdoğan vs gibi türkçe. Yerli ve milli dediğin… Devamını oku »

joni

yahu su a dan z ye sacmaligini da birakin kardesim… bazi parcalar baska yerden tedarik edilebilir onemli olan hayati parcalar… sen ana teknolojiyi yazilimi kendin uretebiliomsn onemlsi o … sirf eleştirmek icin cene yapmayin..