Yolcuların korkularını THY yendi

Yolcuların korkularını THY yendi

‘Uçmak herkesin hakkı’ düşüncesiyle yola çıkan Türk Hava Yolları (THY) Eğitim Başkanlığı, “Uçuş Korkusunu Yenme Programı”nı tasarladı. Programa katılan yaklaşık bin yolcu korkularından kurtuldu.

Korkarak uçak yolculuğu yapan ya da korkularından dolayı uçamayan yolcular için THY, 2007 yılında Uçuş Korkusunu Yenme Programı’nı faaliyete soktu.

Katılımcıların programa başvurduktan sonra, klinik psikolog ile telefonla veya yüz yüze görüşmesi sağlanıyor. Bu görüşme ile kaygı düzeyleri ölçülüyor ve psikolojik durum analizinden geçiriliyorlar. Programa, psikolog tarafından katılımı onaylanmış olanlar dahil ediliyor.

Program kapsamında ilk gün, teorik bilgilendirmeler ve uygulamalar, sınıf ortamında ve kabin simülatöründe gerçekleştiriliyor. Uçuş öncesi ve sırasında yapılan işlemler, hazırlıklar, uçağın yapısı ve sistemleri, bakım süreçleri, türbülans, hava olaylarının etkileri ve uçağın neden en güvenli hava aracı olduğu gibi konular, kaptan ve teknik eğitmen tarafından katılımcılara anlatılıyor.

 

Eğitimden sonra uçuş yapılıyor

Psikolog tarafından katılımcılara uçuş kaygısını giderme yöntemleri öğretiliyor. Gerçek uçuşun tüm şartları, kabin simülatöründe sanal uçuş yapılarak katılımcılara yaşatılıyor.

Programın ikinci gününde kaygıların bilinçaltındaki nedenlerini ortaya çıkarmak ve çözüme ulaşmak için, tüm ekip tarafından belirlenen bir şehre gidiş dönüş uçuş yapılıyor.

 

Dünyanın en kapsamlı uçuş korkusunu yenme programı

Uçuş korkusu olan yolcuların, bu fobisini yenmek için düzenlenen program hakkında açıklamalarda bulunan THY Eğitim Başkanı Doç. Dr. Kemal Yüksek, şunları söyledi:
“Eğitim Başkanlığı olarak çok farklı alanlarda hizmet veriyoruz. ‘Uçuş Korkusunu Yenme Programı’ da başkanlığımız bünyesinde sunduğumuz eğitimlerden biriydi. Aslında bu çalışmayı bir eğitimden çok terapi olarak görüyorum. Bu program havacılığa olan ilgiyi artırma ve insanlara uçmayı sevdirme misyonumuzun bir parçası. Önümüzdeki dönemde okulları ziyaret ederek uçuş sevgisini genç nesillere aşılamayı planlıyoruz. Bizim burada yürüttüğümüz program, dünyanın en kapsamlı uçuş korkusunu yenme programı. Bu eğitimi oluştururken insanların bilmediği şeylerden korktuğu gerçeğini gözönünde bulundurduk.”

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.