Yolcu aramalarında Risk Analizatörü uygulaması

Yolcu aramalarında Risk Analizatörü uygulaması

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda x-ray cihazlarının kaldırılmasıyla süre önce başlatılan yeni güvenlik uygulaması, yığılmaları önleyerek büyük kolaylık sağladı.

Ancak, deneme amaçlı başlatılan uygulamayla ilgili güvenlik zafiyetinin yaşanmaması için gerçekleştirilen ‘risk analizi’ kontrolleri görevlilerle yolcuları karşı karşıya getirdi. Uygulama sonrası, her 10 yolcudan rastgele seçilen 2 veya 3’ünün yanı sıra şüpheli kişilere yönelik gerçekleştirilen kontrollerde, “Beni neden arıyorsun?” şeklinde tartışma yaşanmaya başladı. Zor durumda kaldıklarını dile getiren yetkililer ise tartışmayı hakarete dönüştürenler hakkında yasal işlem yapılacağı uyarısında bulunuyor.

Terminal girişlerindeki güvenlik uygulaması nedeniyle uzayan kuyruklar, moral bozmakla kalmıyor, uçuş keyfini de kaçırıyor. Bu yüzden, ABD ve Avrupa havalimanlarında uygulanmayan x ray cihazlarıyla kontroller, hiç gündemden düşmedi. Yaşanan terör olayları ise kaldırılması planlarını devamlı erteletti. Neyse ki, Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu’nun aldığı kararla, sistem değişikliğine gidilmiş ve 1 Temmuz’dan itibaren ilk etapta Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali giriş kapılarındaki x-ray güvenlik noktalarının kaldırılması kararlaştırılmıştı.

SEÇİLEN YOLCULAR DETAYLI ARANIYOR

X-ray cihazlarının kaldırılmasıyla kapıda ‘risk analizatörü’ görevlendirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ile MİT’in 1 ay süren eğitiminden geçen ve sayıları 20’yi bulan bu görevliler, giriş kapılarında bekleyerek yolcuları risk analizine göre denetliyor. Şüpheli ya da rastgele seçilen yolcular ise ayrı bölgede, detaylı aramadan geçiriliyor.

Adnan Menderes Havalimanı’ndaki cihazların kaldırılması sonrası güvenlik zafiyeti yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyordu. Artırılan tedbirler endişeleri ortadan kaldırdı. 24 saat kamerayla izlenen terminalde güvenlik personeli sayısı artırılırken, şüpheli paket ve valizler ise ‘patlayıcı koklama köpekleri’ tarafından kontrol edildi. Sayıları 10’u bulan özel eğitimli köpekler sayesinde, sahipsiz valizlerin fünye ile patlatılması sorunu da ortadan kalkmış oldu. Yapılan denetimlerde, uygulamayla ilgili olumlu rapor hazırlandığı öğrenildi. Bu yüzden Dış Hatlar Terminali’nin giriş kapılarındaki x-ray cihazlı denetimlerin de gelecek ay kaldırılacağı belirtiliyor. Daha sonra uygulama diğer havalimanlarında yaygınlaştırılacak.

Sistem ‘harç puluna’ takıldı!

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, sahte pasaport kullanımı ve pasaport kontrol banko önlerindeki uzun kuyrukları ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan ‘Biyometrik Entegre Otomatik Geçiş Sistemi (e gate)’, harç pulu sorunu nedeniyle yaygınlaştırılamıyor. Pasaport polisinin görev almadığı uygulamada, kontroller elektronik sistemle gerçekleştiriliyor. Adı otomatik geçiş olan ve ocakta başlayan uygulamada, yolcuların harç pulu alıp almadıkları ise görevliler tarafından kontrol ediliyor. Yani sistemin başında devamlı olarak ekstra bir görevli bulundurmak gerekiyor. Maliye Bakanlığı ise harç pulundan elde edilecek paranın tahsili konusunda henüz bir çözüm bulamadı. Harç pulu fiyatının yarıya düşürülerek bilete dahil edilmesi gibi projeler hâlâ tartışılıyor.(Zaman)

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yanlış uygulama

Herkes elini kolunu sallayıp geçerken beni durdursalar bende şarlarım yani. Ya hep ya hiç olacak. Suratıma bakıp sizi şöyle alayım demek olmaz. İnsan rezil olur

yanlış uygulamaaaaaaa

ya hep ya hiç demekle yanlış uygulama yaptığının farkındamısın hem ayrıca şırlayamasın babanın tarlasımı orası bilet satın alıp uçacaksın (kurallar dahilinde) uçağı satın almıyorsun ayrıca şırlamazsan birşey kaybetmezsin