Yılbaşından sonra pasaport harcı ne kadar artacak?

Yılbaşından sonra pasaport harcı ne kadar artacak?

Her yılın başında zam yapılan pasaport harçları 2020 yılında ne kadar olacak? İşte tahmini Yeniden Değerleme Oranı baz alındığında 2020 yılında ödenecek tahmini pasaport harç ücreti…

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre 2020’nin yılbaşında vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.5 zamlanacak.

1 Ocak 2020’den itibaren birçok vergi, harç ve trafik cezaları en az yüzde 22.55 oranında artacak.

4 KASIM’DA NETLİK KAZANACAK

Başta vergiler, harçlar ve trafik cezaları olmak üzere iğneden ipliğe birçok şeyin yeni yıl zammı her yıl Yeniden Değerleme Oranı (YDO) kadar zamlanıyor. YDO, 4 Kasım 2019 günü açıklanacak ekim ayı enflasyonuyla netlik kazanacak.

Ekimde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) henüz açıklanmasa da YDO yani yılbaşı zamlarına otomatik olarak uygulanacak olan kritik veri büyük ölçüde ortaya çıktı.

YDO EN AZ YÜZDE 22.55 OLACAK

Sözcü Gazetesi’nin Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bu ay Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek.

Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle ekim ayında Yİ-ÜFE’nin yerinde sayması beklenmiyor. Bu nedenle ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6’ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67’ye yükseliyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılsonunda ekonomi yönetiminin tahmin ettiği gibi yüzde 12’de kalsa dahi zamlar Yİ-ÜFE’ye ayarlı olduğu için yüzde 22.55’ten daha aşağıda olmayacak.

İktidar eğer isterse bu oranı yarıya kadar yani yüzde 11.28’e kadar düşürebilecek.

PASAPORT HARCI NE KADAR OLACAK?

Yılbaşından itibaren 4 yıl ve üzerindeki pasaportların harcı 812 liradan 995 liraya, ehliyet harcı 613 liradan 751 liraya çıkacak. (TurizmGünlüğü)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
zam
9 ay önce

Eee hani ülkemiz zenginleşmişti,refah içindeydi,imf’ye bile borç verir hale gelmişti ne oldu da herşeye zam üstüne zam geliyor? Kredileri,paraları,borçları yandaşlara,betona,saraylara,uçaklara,arabalara,suriyelilere harcadılar açık daha da büyüdü dış borç,ithalat,döviz arttıkça arttı,doğmamış torunlar bile borçlandı acısını bizlerden çıkarıyorlar,ülkeyi yönetenlerin geçim dertleri yok,alayı aile boyu şirketler,gemicikler bilmem neler sahibi,bankalarda milyon hatta milyarlarca tl,dövizleri var suçu atacakları dış güçler ve cehape de var nasılsa. Dünya’da gelire göre en pahalı araba,benzin,doğalgaz,elektrik,cep telefonu,internet,pasaport vatandaşa müşteri gibi satılıyor ama kimsenin umurunda değil,Türk söylemez,söylenir misali herkes şikayet ediyor ama ne hayat kalitesinden ne keyfinden vazgeçiyor ne de bilinçli tepki veriyor. Ben olsam herşeye daha çok zam yapardım bu millete… Devamını oku »

Technıc hat
9 ay önce

Trump ın ekonomi tehditlerine bir daha bak ve oku dış güç varmı yokmu anlarsın bos muhalefet

technic hat yazana
9 ay önce
Cevapla  Technıc hat

Trump ve diğer ülkelerin 70 yıldır tehditleri ve her türlü adilikleri var bunları bile bile kim onlardan durmadan borç ve kredi alıyor,uçakları,arabalarıyla,icatlarıyla itibar kazandığını sanıyor,ihaleleri,işleri boyuna o ülkelere veriyor,vatandaşlarını kimlikle ya da kapıda vizeyle ülkemize sokup vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyor, sahibinin sesi, kendisine iş veren iktidarın yalakası?

cvp
9 ay önce
Cevapla  Technıc hat

İktidar partisi 17 yılda ülkeyi ekonomik olarak dış güçlere iyice teslim etmiş,Rusya gibi ihracatında çok önemli yer tutmayan bir ülkeye bile muhtaç hale getirmiş,Konya’dan ufak Hollanda’dan 22 milyar dolarlık ithalat yapmış,iktidarın mahdumları gemicik işinde onlarla ortak olmuş,savaş içindeki Suriye’den patates alıyor,Lüksemburg gibi bir ülkecikten kredi çekiyor,yükselen kur farkı ve faizler nedeniyle dış borç 1 trilyon doları bulmuş sonra ekonomik tehditler,dış güçler var mı yok mu diyorsun eyy anlayışı kıt,boş iktidar.