Yerli Uçak Üretimi için Geri Sayım Başladı. (Kişisel yorumum eşliğinde)

Yerli Uçak Üretimi için Geri Sayım Başladı. (Kişisel yorumum eşliğinde)

ABD merkezli uzay ve havacılık sistemleri şirketiSierra Nevada Corporation‘ın (SNC) CEO’su Fatih Özmen, Türkiye’nin Bölgesel Uçak Projesi konusundaki işbirliğinin ayrıntılarını paylaştı. Fatih Özmen,”TRJet, STM, ve SSM birlikte Proje’nin kontratı ile ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar” dedi.

Üretilecek uçağın Türkiye’de ulaşımın çehresini değiştirmesini beklediklerini ifade eden Özmen, “TRJet özünde bir ustalık, uzmanlık ve eğitim transferidir. TRJet, teknoloji ve inovasyon alanında sağlam bir temel sunuyor; Türk halkı bu sağlam temel üzerine, gelecek nesillerin meyvelerini toplayacağı yeni çalışmalar inşa edebilecek,” dedi. Tarihi proje için nihai onay süreci devam ederken, bir sonraki adım olarak, Ankara’da kurulacak olan TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacak.

İlerleme devam ediyor

TurkofAmerica dergisi tarafından “Amerika’da En Etkili 10 Türk” arasında gösterilen Özmen, Ankara’da kurulacak olan TRJet firmasının Dornier 328 uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonunu kullanarak, birkaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde üreteceği TRJ328™ adlı uçağın 2019 yılı itibariyle ilk uçuşunu gerçekleştireceğini anlattı. TRJet, STM, ve SSM birlikte Proje’nin kontratı ile ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar. TRJet, uçağı planlanan ilk uçuş tarihine yetiştirebilmek için, hâlihazırda Türkiye’deki havacılık sektöründe mevcut olan parçalardan ve kaynaklardan mümkün olan en iyi şekilde faydalanmayı amaçlıyor.

Havacılık sanayi büyüyecek

TRJ328 uçakları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yerli tasarım yolcu uçağıTRJ628™’nin üretimi yolunda atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanacak ve üretilecek olan TRJ628’e parça tedarik etme ihtiyacı sonucu, Türkiye’deki tedarikçilerin sayısında ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. TR628’nin ilk uçuşunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü şerefine 2023 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Proje, ülkede hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirler arasında doğrudan ve sık sefer gerçekleştirme imkânı sunarak pazarda önemli bir boşluğu dolduruyor. TRJet’in kurulmasının, Türkiye’de mevcut sivil havacılık sektöründeki büyümeyi desteklemesi ve ülkeye uçak orijinal ekipman üreticisi (OEM) olarak küresel havacılık pazarının kapılarını açması amaçlanıyor.

TRJet, Türkiye’de havacılık sektörü için yeni ufuklar açmanın yanı sıra ülkenin yeni nesil mühendisleri ve liderleri için de bir yatırım niteliği taşıyor. Özmen, bu proje sayesinde Türkiye’de uçak mühendisliği ve imalatı alanlarında binlerce yeni ve dolaylı iş imkânının açılacağından da bahsetti.

SNC Başkanı Eren Özmen ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli sermayesi beşeri sermayedir. Türkiye, kaliteli üniversitelere ve çok sayıda zeki ve azimli genç öğrenciye sahip olduğu için şanslı. Bizim arzumuz, bu potansiyeli en üst seviyeye çıkaracak, etkisi yüksek küresel iş imkânları yaratarak, gerek yeni nesil için gerekse Türkiye için olanakların daha da fazla olduğu bir gelecek şekillendirmek” şeklinde konuştu. (TRJet basın ofisi)

Yorumum: TRJet projesi yukarıda yazıldığı üzere henüz kontrat aşamasında olduğu ve projenin henüz onaylanmadığı yazılmış. Yer tahsisinden başka ilerlemenin kaydedilmediği bilinir iken,her seçim öncesi bu tür projelerin henüz daha onay aşaması bile bitmeden açıklanması ve henüz onaylanmayan bir proje için TR628’in 2023 yılına yetiştirileceği ifadesi,doğmamış çocuğa don biçmek olmuyor mu? Ayrıca; Eren Bey’ den Türkiye’deki kaliteli üniversiteleri öğrenmek isterim. Kaç tane sayacak merak ediyorum.

Sonuç olarak; Lütfen bu tür devlet projelerine siyaseti alet etmeyelim. Bu tür beyanlar her nedense seçim arifelerinde yer alıp sonra duruyor. Önce proje onaylansın ve fabrikamız kurulsun sonra gelişmeleri zaten bizler zevke yazarız.

Sefa İnan

Etiketler:

Bir Yorum

  1. seçmen   - Tarih: 5 Ekim 2015 - Saat 11:56   - Cevap Yazın

    Sefa bey yorumunuza katılıyorum ama birde ekleme yapmak istiyorum. Sizinde bildiğiniz gibi brokraside işler çokta hızlı gitmez bu seçimlerdeki böyle büyük projeler siyasilerin dilinde olursa daha da hızlı ve kamuoyu baskısıyla daha bi sorumlulukla ilerlemez mi? Sizin tabirinizle FABRİKAMIZ kurulmaz mı?
    Öyle yada böyle bizim bu teknolojiye ihtiyacımız var tıpkı 3. Havalimanı gibi.

    0

    0