YENİ UÇUŞ PLANLARI TOKYO HALKINDA HUZURSUZLUK YARATTI

YENİ UÇUŞ PLANLARI TOKYO HALKINDA HUZURSUZLUK YARATTI

 

 

Tokyo Haneda Havalimanı için planlanan yeni uçuş güzergâhları sebebiyle yerleşim bölgelerinin üstünden günde yüzden fazla uçak geçebilir ve bu da yerel nüfustan gelen bir tepkiye neden olmuştur.

Mart 2020’de hizmete girmesi planlanan uçuş güzergâhları sayesinde havaalanında uçakların iniş ve kalkış sayısı/kapasitesini arttırarak, yazın yapılması planlanan Olimpik Oyunlara kadar yetiştirilmesi planlanıyor.

Alçak Uçuş Endişeleri

Tokyo büyük bir yaz sezonu için hazırlanıyor. Temmuz ayında, şehre gelecek insan sayısını arttıracak olan ve her 4 yılda bir yapılan Olimpiyat Oyunları bu yıl Tokyo’da yer alacak.

Fakat yaz mevsimi sırasında artacak olan hava trafiğinden herkes memnun değil. Reuters’in haberlerine göre pek çok yerel insan, insanların yaşadığı bölgelerin üzerinden alçak uçuş yapılabilmesine imkân sağlayacak bu öneriler konusundaki rahatsızlıklarını dile getirmişlerdir.

Aslında sadece Olimpiyatların kendisi değil sorun. Aynı zamanda da bu etkinlikler için gelecek insanlar adına Haneda Havayollarının oluşturmuş olduğu güzergâhlarda yaşanabilecek bazı hava koşulları da bu sorunun bir parçasıdır.

Bu güzergâhlar; uçakların, binaların çatılarından sadece 300 metre kadar yükseklikte uçmasını sağlıyor ve bölge insanı da bu düşünceyle hiç mutlu değil.

Referandum Çağrısı

Tokyo için, oluşturulacak yeni güzergâhlar bunu takip edecek olan genişleme için hayati öneme sahip. Tokyo Merkezi üzerinden geçecek olan güzergâhlar, şehre en azından yıllık 39000 uçuş sağlayacak ve Japon yetkililerine göre ayrıca ülke ekonomisine de 6 milyar dolarlık bir katkı sağlayacaktır.

Fakat bölge halkı bu plana şiddetle karşı ve hükümetin bu planı hayata geçirebilmek için ‘’Olimpiyatları kullandığını’’ iddia ederek şunu da ekledi ‘’Uçuşlar, Olimpiyatlar bittikten sonra da gidip gelmeye devam edecek’’.,

Haneda Problem Çözüm Projesi başkanı Kiwami Omura’nın yapmış olduğu bir açıklamaya göre ‘’Çok az insan mutlu çünkü oldukça fazla risk varken, yararları az’’.

Omura ve diğer protestocular, yerel insanlardan konuyu meclise taşıyıp oradan referandum talep edebilmek için en azından 7000 imza toplamaya çalışıyor. Fakat en azından 30000 imza toplamayı bekliyorlar. Bölge halkının plana gerçekten de ne kadar karşı olduğunu göstermek için.

Fakat durum her ne kadar referanduma sebep olsa da, bölge vatandaşlarının bu projeleri iptal etme yetkisi yok. Sadece taşımacılık bakanının böyle bir yetkisi var ve bu yüzden de bir şeylerin değişmesi pek olası görünmüyor.

Peki ya Korona Virüsü?

Asya’da kalabalık insan gruplarının buluşması hakkında ne zaman konuşursak, Korona virüsünün gittikçe yaklaşan gölgesini görmezden gelmek mümkün değildir.

Şimdilerde hiç kimse durumun Temmuz ayı geldiğinde nasıl olacağını bilmiyor ama Uluslararası Olimpik Komitesi (IOC) Kıdemli Üyesi Dick Pound’un bugün ‘’durum oldukça akışkan bir halde ve kimse virüs hakkında yeteri kadar şey bilmiyor’’ diye bir açıklama yaptı ve ekledi ’’ Ama şimdilik 24 Temmuz günü açılış töreni planlandığı şekilde yapılacak’’.

Son Durum
Şimdilik jüri 25 milyar dolarlık bu operasyonun yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir birliğine varmış değil. Fakat Olimpiyatların gidişatına bakılmaksızın; Tokyo kendi şehiri için yeni uçuş güzergâhlarını, bölge halkının düşüncelerine aldırış etmeden inşa etmekte kararlı gibi görünüyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Olimpiyatları silah zoruyla mı verdiler?
4 ay önce

Olimpiyatları yapamayacaksanız, istemiyorsanız, bizde yaparız. Zaten arazisinden vazgeçmeyen, kısa pist, yamuk taksi yolu da sizde. Keyfiniz kaçtı ise adanızda kendi kendinize yaşayın. ABD dolarını basarak , adanızda yaşayın.

cevap
4 ay önce

Sen ne diyon la değişik 😀