Yedi ülkede uçuş yapan Pakistanlı pilotların yüzde 95’i temizlendi

Yedi ülkede uçuş yapan Pakistanlı pilotların yüzde 95’i temizlendi

Basında çıkan haberlere göre, yedi farklı ülke havayollarında hizmet veren Pakistanlı pilotların yüzde 95’i uçuşlardan el çektirilirken , kalanın doğrulama sürecinin önümüzdeki hafta tamamlanacağını bildirdi.

Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, Ulusal Meclis’te ülkede 860 aktif pilotun olduğunu ve 260 pilotun sınavlarda kendilerinin oturmadığını ve pilotların yaklaşık yüzde 30’unun sahte olduğunu veya uygunsuz haber ve uçuş deneyimlerinin olmadığını belirtti.

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) sahte lisansları olduğundan şüphelenilen 107 pilotun uçuşlarına son vermiş ve Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) lisanslarını kontrol etmeye başlamıştı

Khan ayrıca, CAA’nın beş üst düzey yetkilisinin skandal üzerine görevden alındığını ve kovuşturmaya tabi olacağını  açıkladı.

Bu sorun, Pakistanlı pilotların çalıştığı diğer ülkelerin ve havayollarının da dikkatini çekti.

Pakistan pilotlarını yere indiren ve Havacılık Bölümü’nden kimlik bilgilerini doğrulamasını isteyen ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Vietnam, Türkiye ve Bahreyn de vardı.

Cuma günü, EthioPİa  Pakistan hükümetinden Pakistanlı pilotların lisanslarının doğrulanmasını talep etti.

Avrupa Birliği Hava Güvenliği Ajansı ayrıca PIA yetkisinin altı ay süreyle askıya alındığını duyurdu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kpt
1 ay önce

Sadece Pakistanlı değil; hemen hemen her ülkeden sahte Pilotlar var. Muhakkak eski şirketinden de teyid edilmeli. FO olduğu halde kaptan olarak müracaat edenler, 2000 saat tip uçuşu olduğunu söyleyip pedalların ayarını nasıl yapılacağını bilmeyenler, tipte TRI olduğunu söyleyip ilk uçuşunu yapanlar mı ne hikayeler var. Teyid almak, similatörde test uçuşu yaptırmak şart.

Lijhvv
22 gün önce

Aslında bizde de bedavaya lisans dagitanlari sürüm sürüm süründürcen… Bak bakalım bidaha yapan çıkar mı?

bbb
27 gün önce

thydekiler noldu???

HG3
1 ay önce

İyisiniz hoşsunuz da, işinize gelmeyen yorumları yayınlamayarak o eleştirdiğiniz zihniyetle paralel hareket etmekte ısrar ediyorsunuz. Hani şeffaflık? Hani objektiflik? Masal…

shgm li
1 ay önce

şu beleş lisans alanlara da bir operasyon yapsalar da görsek. hadi SHGM.YA HAKK