Yanlış hesap

Yanlış hesap

Geçen hafta yazdığım THY Teknik yazıma göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye teşekkür ederek bu haftaki konuma geçmek istiyorum. 

THY Teknik’teki Ocak ayı itibarıyla Resen Emeklilik denilen sistem çerçevesinde işten çıkarılan 300 ü aşkın personel kıyımına Adalet sistemimiz gereken dersi vermiş ve bu çıkarılan arkadaşlarımızın işe iadesini istemiştir.

Sayın Korhan Oyman beyin yazdığı gibi, hiçbir mantıklı kıstasa uymayan, bu eleman kıyım sistemine yapılan Hukuki darbeden sonraki gelişmelerin seyrini hep beraber izleyeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Adaleti, Hukuk’u, Ahlakı, Vicdanı, dillerinden düşürmeyen bulundukları her platformda bu değerlerden sıklıkla bahseden THY nin Yöneticileri, kullandıkları bu güzel sözcüklere göremi yoksa kadrolaşma söylentilerinin doğrultusunda mı hareket edecekler göreceğiz.Bundan sonra gelişmelere şöyle bir göz atalım isterseniz.

Senaryo1: THY Yönetimi, mahkemelerin verdiği karara itiraz edecek ve Yargıtay nezdinde girişimini sürdürecektir.

Senaryo2: THY Yönetimi, Yüce yargının verdiği bu kararı kabul edecek kötü niyetli olarak uyguladıkları ve adına ETKİNLİK, VERİMLİLİK ve REKABET GÜCÜNÜN ARTIRILMASI adını verdikleri savunmalarının işe yaramadığını görerek, sonuçta mutlaka kaybedecekleri bu mücadeleden vazgeçerek çıkardıkları personelden özür dileyerek işbaşı yapmalarını isteyecektir.

Senaryo3: THY Yönetimi, Yargıtay’a başvuracak ve sonuç tekrar işe iade olursa Trilyonları bulan en az 4+4=8 Brüt maaşı,Net olarak adam başı tazminat ödeyecektir.

Şimdi işin gerçeğine dönelim, THY yönetimi bu işine son verdiği kişileri aslında hangi mantığa göre çıkartmıştır. Eğer kadrolaşma diyorsanız, bu oyun mutlaka Hükümetimizin siyasi düşünce yapısında olduğundan geri dönüşe müsaade edilmeyecek ve Trilyonlarca tazminat ödenecektir..

Eğer düşünce yapıları, Siyasi değilse, her zaman söyledikleri Adalet, Vicdan, Ahlak ve Hukukun üstünlüğü söylemleri doğrultusunda hareket ederek, Çıkarttığı personelden özür dileyerek işe dönmelerini isteyecekler ve Karizmalarından biraz ödün verseler bile, Doğrunun yanında olduklarını göstereceklerdir.

Birinci seçenekte, THY yönetimi eğer aldıkları bu yanlış kararda ısrarcı olup, adam başı ortalama 30.000YTL yi bulan toplamda ise 7.500.000 YTL yi bulacak olan parayı sokağa atmaya razı olacak ve kendilerini, bu kıyım eğer Siyasi değilse Başbakanlık Denetleme Kurulunun önünde bulacaklardır

İkinci seçenekte ise, yapılan yanlıştan geri dönülecek, hatadan dönmeninde bir Erdem olduğu doğrusunda hareket edilerek, dön çağrısı yapılacak bu cağrıya olumlu cevap verebilecek insanlar tekrar aynı konumlarında işe alınacaktır..Bu hareket tarzında Trilyonları bulan tazminatlar THY de kalacak, Erdemli hareket edildiğinden hem kendi vicdanlarında hem de Kamuoyunun önünde kendilerini temize çıkartacaklardır..

Havacılık sektörü Deneyim, bilgi ve tecrübenin en yoğun yaşandığı bir sektördür. Özel Havayolu şirketlerinin öncelikle kabul ettiği bu THY nin çıkarttığı insanlar daha uzun yıllar sektöre hizmet edeceklerdir. Özel Şirket Patron şirketidir,boşa adam almaz,çıkartılan bu personele kucak açtıysa vardır bir bildiği..

Sen, hem filomu büyüteceğim diyeceksin, her gecen gün birçok hattı hizmete sokacaksın, Dünya Havayolu sıralamasında ilk 10 a oynamaya çalışacaksın, Teknik hizmetlerden para kazanma adına HABOM Projelerini gündeme getireceksin. Sonrada, Deneyimleri, Bilgileri tartışılmayacak personelini 40 lı yaşlarda emekli edeceksin. Ve,hemen yeni Personel almak için gazetelere ilan vereceksin..

Buradan çıkan sonuçlara bir bakış atalım isterseniz, Deneyime önem vermiyorsun,Bilgiye önem vermiyorsun,Vicdani davranmıyorsun, Personeline verdiğin üç kuruş paradan kaçtığından ucuza eleman alımına gidiyorsun..İnsanların huzursuz çalıştığı ve yarınlarını göremediği bir şirket profili çiziyorsun. Bunları neden yapıyorsun(!) Sizden önceki yönetimlerde emekli olunması istenilen personel neden mahkeme kapılarında değildi düşünmüyor musun..Tasfiye eder gibi yüzlerce insanı kapıya koyarken, şu anki çalışan personelinin iş güvencesi duyarak ,verimli olarak çalışacağını mı düşünüyorsun.

Hiçbirini düşünemiyorsan, Adalete inan, Hukuka inan ve ‘’Şeriatın kestiği parmak acımaz ‘diyerek bu yanlışından dön. Şirketin Trilyonlarını yanlış politikaların yüzünden sokağa atma. Ve hiçbir zaman YANLIŞ HESABIN BAĞDAT’TAN DÖNECEĞİNİ UNUTMA…

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.