Wizz Air 110 Adet A321Neo Alacak

Wizz Air 110 Adet A321Neo Alacak

Avrupa’nın en büyük low-cost havayollarındna biri olan Wizz Air, Airbus ile 110 adet A321 için anlaşmayı tamamlayıp imzaladığını duyurdu. Bu siparişle Wizz Air gelecek on yıl içinde filosunu yenileyip yeni rotalarla büyümesini güçlü bir şekilde sürdürmeyi planlıyor.
Airbus liste fiyatı üzerinden Wizz Air için önemli ölçüde indirim yaptı ancak şu anki liste fiyatına göre 110 adet A321neo 13.7 milyar dolar tutuyor. Havayolu yeni siparişi finanse etmek için anlaşmadaki ilgili bölümü esnek bıraktı ve en uygun seçeneği araştırmaya başladı.
Wizz Air bunun yanı sıra 48 uçaklık sipariş için de opsiyon anlaşması yaptı.

Söz konusu sipariş 21 adet A320ceo ve 27 adet A321ceo’dan oluşuyor. Wizz Air’in siparişinde ilk uçağın (A321ceo) 2015 Kasım’da servise girmesi bekleniyor. Uçak 230 koltuklu olacak. Var olan anlşamadaki diğer uçakların teslim ise 2018’de başlayacak.
Anlaşmaya göre 110 adet A321neo’nun teslimi 2019-2024 arasında gerçekleşecek. Teslimatların bitiminde Wizz Air filosunu hem yenilemiş hem de kapasitesini arttırmış olacak. Airbus’un neo uçaklarının sağlayacağı verimlilik sayesinde Wizz Air yolcularına daha düşük bilet fiyatları sunmayı planlıyor.

Wizz Air teslim alacağı 110 uçakla ilk etapta filosundaki 51 uçağı kiralayan şirkete iade ederek ya da satarak filosundan çıkaracak
Bu yeni Airbus anlaşması havayolu için ek 90 adet A321neo siparişi verme hakkını da tanıyor. Bu satınalma hakları 2017, 2018, 2019 ve 2020’ye kadar dört defada yerine getirilecilecek.
Bu anlaşma Wizz Air’in halihazırdaki tek tip uçak filosu stratejisini devam ettirmesini de sağlayacak. Tek tip uçak filosunun avantajı, tek pilot ve tek eğitim avantajı sağlıyor. Tek tip uçakta pilot eğitimi avantajı var. Bunun yanı sıra, bakım ve yedek parça ya da ekip gereklilikleri için tek standart anlamına geliyor. Bu da daha düşük maliyet demek.

A320ceo ve A320neo’ların ekipleri kendi aralarında kolayca değiş tokuş yapılabilecekler.Yine aynı anlaşmaya göre havayolu yeni uçaklara takılacak motor seçeneğini de kendisi seçebilecek.
Wizz Air CEO’su Jozsef Varadi yaptığı açıklamada, “bu siparişi imzalamaktan dolayı çok memnunuz. Bu sipariş orta ve doğu Avrupada’ki lider konumumuzu daha da güçlendirecek. Bu siparişle filomuzu genişletme yolunda da önemli bir adım atmış olduk. Bu yeni uçakların sunduğu yenilikçi kabinler ve yeni nesil motorlar sayesinde müşterilerimize daha uçuz biletler sunma şansını elde edeceğiz” dedi.

Wizz Air, Macaristan’ın en büyük low-cost havayoludur. Havayolu low-cost havayolları arasında Avrupa’da da sayılı şirketler arasında gelir. Halihazırda filosundaki 63 aktif uçağıyla 35 ülkeye uçmakta.

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
wizz air havayolu

wizzair gerçekten çok ucuz macaristana gidecek olanlara önerebilirim.
macaristan – avusturya – slovayka – çek cumhuriyetini gezersiniz.

my

wizz air operasyonunu zevkle yaptığımız bir uçak. biletleri de ucuz bildiğim kadarıyla.
bir gün macaristana gidesem bununla giderim. THY ile gidip kazıklanmam.

vay be

Adamlara bak siparişlere bak. Bu kadar uçak siparişi. İşte konu bu. Gelişmiş ülkeler uçak yapsın biz de aldık diye sevinelim.