Uzaya gitmek boy uzatır mı?

Uzaya gitmek boy uzatır mı?

Dünyaca ünlü NASA astronotu Scott Kelly uzayda 340 gün kaldıktan sonra Dünya’ya boyu 5 cm uzamış olarak döndü. TV programlarına canlı yayınlarla da bağlanan Kelly’nin boyunun uzaması, kısa boylu olan insanlara adeta umut oldu.

NASA’nın şu sıralar en ünlü astronotu Scott Kelly’nin, uzayda rekor süreyle 340 gün kalıp, Dünya’ya boyunun yaklaşık 5 santimetre uzayarak dönmesi olay yarattı. Dünya’ya ayak basması sonrasında  Kelly’nin boyunun yer çekiminin etkisiyle eski uzunluğuna geri döndüğü kaydedildi.

ABD’li ünlü astronot Scott Kelly 340 gün boyunca uzay macerası yaşayan şanslı bir kişi. İki gün önce uzayda yerine getirdiği görevini tamamlaması sonrasında dünyaya geri dönen Kelly’nin vücut ölçülerinde önemli değişiklikler olduğu gözlendi. Uzayda yerçekiminin olmaması astronot Kelly’nin omuriliğini esnetmesiyle birlikte, bu durum boyunun 5 santimetre uzamasına neden olduğu ifade edildi.

Yer çekimikanunlarına dünyaya adım atmasıyla tekrardan kavuşan astront Kelly’nin boyu iki gün içerisinde eski haline döndüğü kaydedildi. Scott Kelly 340 gün süren görevinin ardından geçtiğimiz çarşamba günü Kazakistan’da başarılı bir inişle yere ayak basmıştı. Hızlı bir şekilde Kazakistan’dan ABD’nin Houston kentine geçen Kelly’yi karısı, ikiz kardeşi ve NASA yetkilileri karşılamıştı. ABD Başkanı Barack Obama da Scott Kelly’i telefonla arayarak kutlamıştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Kelly uzayda geçirdiği süre boyunca araştırmacılar için önemli veriler topladı. Topladığı veriler sayesinde araştırmacılarımız ve astronotlarımız uzun süreli uzay yolculuklarını daha sağlıklı yapacak” ifadelerine yer verildi.
 
Elde edilecek veriler önemli

Amerikan astronotu Scott Kelly ve Rus kozmonotu Michail Kornijenko 27 Mayıs 2015’te Rus uzay gemisi Soyuz ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uçmuştu. Astronotlar 340 gün sonra dünyaya dönmüştü. Uzayda rekor kıran iki astronottan elde edilecek verilerin birçok sorunun cevabını vermesi bekleniyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments