UTANMIYORSUNUZ DEĞİL Mİ?

UTANMIYORSUNUZ DEĞİL Mİ?

Bu akşam bir arkadaşla buluştuk ve keyifli bir akşam geçirdik.  Mutlu ve neşeli  olarak eve geldim ve mesajlarıma bir göz atayım dedim. Demez olaydım. Tüm keyfim kaçtı.

Aşağıdaki bu moral bozucu konu şüphesiz beni ilgilendirmiyor ama kendimi bir an o mesajı yazan gencimizin yerine koydum ve isyan ettim. Türkiye’ de işsizlik müthiş. Mevsimlik işçileri de işsiz saysak, inanılmaz bir tablo ile karşılaşırız. Havacılığımız ilerliyor diyen bir dolu kendini bilmez var. Bir yandan YÖK yüksek okulları ile piyasaya teknisyen pompalarken diğer tarafta, yani pompalanan yerde şirketler maraba sistemi ile teknisyen alma peşinde.  Kadroyu boş verin sözleşmeli bile işe almıyorlar.

Bu kadar işsiz teknisyen varken,birileride mevsimlik statüde teknisyen almaya başladı. Bu nasıl vicdandır...Suç onlarda da değil aslında. Ticari firmalar bunlar. Ucuz iş gücü sistemini patrona kim sunarsa o popüler olur. Suç, bu okulları açıp,mezun edip onları işsiz bırakanlarda.

SHYO’lar hala öğrenci almaya devam ediyor ve her sene bir dolu mezun verirken, Şirketler TYP diye bir program sonucunda teknisyen almaya çalışıyorlar.

Yahu kardeşim; Madem teknisyene ihtiyaç var en okumuşunu alsana. Önce bu ülkenin imkanları ile dört sene okumuş mezunları al yetmezse TYP dediğin programı bitirenlerden takviye yap.

Mevcut duruma bakın yahu… 

Dört senelik SHYO mezunları işsiz TYP ile alınanlar iş bulmuş. Tabii ki TYP programındaki kardeşlerimizde işe girmeli ama önce SHYO’ları kapatın ki hiç olmazsa bu lafları birlikte yemeyelim. Bu gençler ve aileleri bu kadar sıkıntı çekmesin.  

Şimdi birde uçak teknolojileri bölümleri açılmış. Hayda….Bu ne ya...Neyin teknolojisi. Kim veriyor bu dersleri. Binaları var ama Atölyeleri,takım taklavatları var mı? SHYO mezunları kuryelik yaparken bu uçak teknolojisi mezunları ne yapacak? Bence SHYO larıda Uçak teknolojisi bölümlerini de kapatın. Ailelere,Gençlere yazık etmeyin. Aşağıdaki mesajı iyi okuyun. Çocuğu okusun diye temizliğe giden analar varmış. Analardan utanın bari. İnanın ki, ben çözüm makamında otursam ya bu işi çözerim yada anında makamımı bırakır giderim. Şerefsizim giderim. 

Bir terslik var bu işte. TYP Programı bu iş için yeterli ise o zaman kapatın SHYO ları. Kapatmıyor ve  SHYO mezunları da lazım bu ülkeye diyorsanız aşağıdaki mesajı yazdırmayın insanlara.

Ey YÖK, Ey SHGM siz ne iş yaparsınız… İçinizden bu soruna çare bulacak kapasitede adam yok mu? Yapamıyorsanız boşaltın koltukları. Ayıptır-günahtır yahu.

Hadi buyurun…Sizlere  kurban bayramı mesajı yazmış bir gencimiz.  Mesaja bakın yahu. Yenir, yutulur gibi değil. Ben bu gece uyuyamam kesin. Ben mi çok duygusalım yoksa sizler mi vurdumduymaz mısınız?  Bu konu da gerçekten emin değilim.

“””””””””””””””””””””””

İyi günler Sefa abi. Abi diyorum birebir tanışmasak da bir seminerinize katılmıştım ve bizim için yazdıklarınıza sığınarak. Öncelikle kendimi tanıtayım ben Kocaeli Üniversitesi uçak elektrik elektronik bölümü mezunuyum. Bu yazıyı affınıza sığınarak yazıyorum. Abi, benim değinmek istediğim biz bu bölümü severek isteyerek yazdık. Kimse konuşmuyor ama kazanmak da o kadar kolay değildi.

Benim dönemim için konuşuyorum girenlerin hepsi ilk 50.000 girmiş insanlarız. Takdir edersin ki milyonların Girdiği sınavda ilk 50.000 uzun çalışma ve ailelerimizin döktüğü onca para demek.

Birde Üniversite’de yıllık 4.268 harç(ikinci öğretim için) ve masraflarımız oldu. Ben parasında değilim ama birçok tanıdığım insan var bu parayı ödemek için zorluklarla çalışan. Her üniversite öğrenci ailesi çekmiştir bu sıkıntıları kabul ediyorum. Bizim bu sıkıntıları yaşatıp işe başlayamamak veya önümüzdeki bu engelleri aşmak çok zor. Bu durum ne kadar üzücü anlatamam.

Benim hayalim bu işe girip önünüzdeki kurbanda ailemle kurban kesmekti. Belki küçük ama beni ve ailemi bu kadar mutlu edecek bir şey yok. Birçok tanıdığım var annesi temizliğe giden. Belki o arkadaşım işe girecek ve annesi çalışmak zorunda kalmayacak. Bir arkadaşım, konuşurken demişti kendisi işe giremedi ve Antalya’da motorlu kuryelik yapıyor. Dağıtımdayken staj yaptığı teknisyen abiyi görmüş abi.  O kıyafetle yanına gitmeye utanmış aynı sektörde çalışması gereken insan o kıyafetle yanına gidememiş üzüntüsü anlatırken çok belliydi.

Peki, biz bu zorlukları çekerken bizim yerimizdeki insanlar? Ben birebir konuştuğum bir kişi bizim okula mülakata geldiğinde ben işe üniversite bitirdim işe giremedim birde burayı deneyeyim dedi.

Biz bu mesleği bu kadar severken ve  isterken o insanlar bölüm dışı gelip birçoğu işe başladı para kazandı ev aldı araba aldı. Onlarda kazanacak tabii ki. Açık var diye alınan bu insanlar, bizim yerimizde değil mi? Açık varsa biz neden bekliyoruz? Bizim suçumuz ne 4 yıl okumak mı? Birçok arkadaşımın bu işe ihtiyacı var. Sizin yazılarınız okuduğum ve anlayacağınızı düşündüğüm için yazdım. Kusuruma bakmayın bir büyüğümüz olarak yanlış bir şey yazdıysam. Ama yazma gereksinimi hissettim belki bizi anlayanlar çıkar diye. Teşekkür ederim saygılarımı sunarım abi.

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (18)

 1. Anonim   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 00:42   - Cevap Yazın

  İHL mezunları dururken sizi işe alırlarmı..THY için konuşuyorum…..

  0

  0
 2. işsizteknisyen   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 00:42   - Cevap Yazın

  bende abi demek istiyorum bu yazıyı yazman bizlerin derdiyle dertlenmen en azından sektörde bu kadar teknisyen varken (belkide bizi görmezden gelen) bize tek destek olan tek seni gördüm ve buda abiliğinin bir göstergesidir bizim için. Sadece bu mesajı yazan arkadaş değil bu durumda olan mezunların hepsi aynı durumda ve ne yapacaklarını bilmez durumdalar.

  0

  0
 3. SHUİ mağduru   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 01:26   - Cevap Yazın

  Yazılanların her cümlesine katılmakla birlikte sadece teknik bölümlerin değil, sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunlarının da mağduriyetine değinmek istiyorum, lütfen bizden de bahsedin, ne yapacağız biz? daha ne kadar işssiz gezeceğiz? kpss de kadromuz yok, akademisyenlik zaten mümkün değil ve bölüm dışı mezunlara torpil hat safada, özel sektörde lise mezunlarıyla aynı işi yapıp aynı parayı alacaksak neden 4 yıl okuduk…

  0

  0
 4. Anonymous   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 05:40   - Cevap Yazın

  Biz bu typler ilk açıldığı zaman şikayetimizi yaptık. Kimse umursamadı. Teknisyen açığı var dediler typ açtılar, her ildeki ünilerde shyo kurdular, yetmedi iki yıllığını açtılar. Hem typlilerin hem iki yıllık uçak teknoloji öğrencilerinin durumları çok kötü. Gram havacılık kültürü yok, teknik bilgi yok, etik yok ahlak yok kültür yok yani yok oğlu yok. Dahası şu an kendi okulum anadolu üniversitesi mezunları mümkün değil iş bulamıyor. Şans eseri işe girdim resmen ve çalışma arkadaşlarımın durumları da vahim. Sektörün nereye gittiği belli değil. 3 kuruç fazla kazanmak için insanları rezil ediyorlar. Hem typler hem de iki yıllıklar kesinlikle kapanmalıdır.

  0

  0
 5. Teknisyen   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 07:42   - Cevap Yazın

  Gerçekten duygulandim ağlamaklı oldum bu kardeşimizin derdinden çünkü aynı durumu bende yaşadım mezun olduktan sonra. 2 yıldan fazla bir süre iş bulamadim üstelik hali hazırda lisansımda vardı. Mobilya mağazasında hammallık ve montajda çalıştım, sanayide demir işinde çalıştım kaynak ve hasarlı tır kasası tamiri, inşaat işinde çalıştım çatı yapıyorduk. Plastik enjeksiyon işinde çalıştım. Bu arada thy de teknisyen alimlari oluyordu formaliteden gir sinavlara sonuç , sonuç yok. Sonra birşekilde özel bir sirkete girdim havacılıkla alakalı bir iş buldum ama oda teknisyenlik değildi. Ordanda teknisyenliğe geçene kadar gobegim çatladı 3 yılımda öyle o işle geçtide ancak ondan sonra gerçek mesleğime kavuşma fırsatım oldu. Eğer öncelik bu işin okulunu okuyan para zaman ve emek harcayana olmayacaksa niye bu okullari açık tutuyorsunuz veya yenilerini açıyorsunuz. Yazık değilmi bu insanlara az puanda değil üstelik bu bölümleri kazanmak. En azindan o puan ile insanlar iş bulabilecekleri bir başka mesleği seçebilirler. Kapatin kardeşim hepsini bu okullarin eğer bu işe bir hakkaniyetlik getirmeyecekseniz.

  0

  0
 6. ucak teknisyenI komi   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 10:12   - Cevap Yazın

  Bende aylarca komi olarak calistim ve dun lisede ki matemaÖğretmenliğii mi gördüm
  Evet 35 binle girdim hocam 3.49 gano Yaptim bu bölüme asigim arkadaş larim beni bilir ingilizce yi cok rahat konusabiliyorErciyes uni mezunuyum ama ben komilik yapıyorudiyememiycrm icin hatirlatmadim kendimi ve bi an önce uzaklastim
  Tum hakkim arife gunu hurmetine zerresince haram olsun

  0

  0
 7. Zekeriya KEÇELİ   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 11:37   - Cevap Yazın

  Alttaki yorumculardan bir tanesinin başlığı bu ve diğerleride buna yakın,

  ”ucak teknisyeni komi”

  Bu başlıktan sonra ne denilebilirki,yazık bu gençlere,anlamak mümkün değil bu işverenleri,anlamak mümkün değil SHGM yi,onlarda kendilerini bu duruma düşürenleri asla unutmasınlar derim ben…

  0

  0
 8. Anonim başlıklı   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 11:47   - Cevap Yazın

  Saçma yorumlar yapma kardeşim. İHL mezunu uçak üzerinde çalışamaz. Uçak üzerinde çalışmak için mobilya bölümünde olsa teknik bir okul mezunu olman gerekiyor. Konuya gelelim. Yazının bütün harflerine katılıyorum. THY şu an özellikle Anadolu üniversitesine karşı tavır almış durumda. Son iki yıldır mezun olanları istihdam etmiyor. Çalışma ortamı iyice güvensiz hale geldi. Bilgisayar bile kullanmayı bilmeyen onlarca typ mezunu alıyorlar. Çünkü bedavaya çalışıyorlar. Dışarıda asgari ücrete çalışmaktansa 2000 liraya iş bulmuş adam uçağı bile yalar. Ve işin kötü tarafı bırakın uçakçılığı, teknik konuda bile berbatlar. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

  0

  0
  • sen öyle san   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 00:15   - Cevap Yazın

   SHGM den lisans almak için gereken şartlar ;

   18 yaşını doldurmuş olmak
   modülleri vermek
   gereken tecrübe süresi
   tc vatandaşı olmak.

   isterse düz lisa mezunu olsun işe girebilen teknisyen olur uçakta da çalışır

   0

   0
   • Sansli   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 12:22   - Cevap Yazın

    Sende haklisin be kardes. Naparsin shgm boyle dedikten sonra kim ne diyebilirki. Isterse shyo mezunlari alamaz dese o da olur.

    0

    0
 9. vlasof   - Tarih: 23 Eylül 2015 - Saat 19:33   - Cevap Yazın

  Patronlar havacılıkta ucuz iş gücü derdinde yakında gerçekleşecek bu durum. Artık asgari ücretle çalışan havacılara hazır olun. Herkese lisans dağıtılırsa sonuç budur işte.

  0

  0
 10. SHYO   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 01:51   - Cevap Yazın

  2011 erciyes mezunuyum. Uçak elektrik Elektronik bölümüne 1. bölümden 1517. sıralama ile girdim. Benden çok daha başarılı arkadaslarim vardı. 3. sınıfta okurken ilk typ grubu bizim okulda 3 aylık teorik eğitim almaya gelmişti ve o yılın sonunda yaz stajımı thy de yaparken bu arkadaşların thy a.o hat bakımda ise başladıklarını öğrenmiştim, yıl 2010. 2011 yılında thy de mülakatà girdim o zaman ki insan kaynakları müdürü bizlere koltuk vé galley üretim de 1000 tl maaşla is teklifinde bulunmuştu, birçoğumuzun lisansı ya vardı ya da bir kaç modül eksiği olanlar vardı. Bu teklifi kabul etmedik ve en az 1 yil işsiz kaldık. Bu arada magazanin birisinde ayakkabı satıyordum ve bu hat bakımda çalışan typ li arkadaşların ikisi beni tanımışlar ve durumuma çok sasirmislardi. Bu benim başıma gelen bir olay. Peki neden böyle ? Neden bu sıkıntıları yaşıyoruz ? Çünkü hak ediyoruz! Typ gibi bir ihaneti bizlere hak görenler en başta 4 yıl hocaligimizi yapmış olan, paradan başka etik değerleri olmayan okul yöneticileri ve hocalar. Arkadaşlar önce bu insanlara tepkinizi gostereceksiniz. Bu vicdansız insanların karşısına çıkıp haykiracaksiniz. Kusura bakmayın ama okulda aklınız bir karış havada gezip sonra işsiz kalınca ağlamaya hakkınız yok! Bizler zamanında çok mücadele ettik milletvekilleri başbakanlık cumhurbaşkanlığı Abbas Güçlü yazmadigimiz yer kalmadı. Ama bakıyorum ki şimdiki arkadaşların böyle bir çabası yok. Hak verilmez alınır. Bu sizin en doğal hakkınız mücadele edin ayağa kaldırın o okulları müdürlerinize tepki gösterin önce kendi cevrenizden başlayın. Böyle giderse asgari ücrete is bulamayacaksiniz! Uyanın, uyandırın!

  0

  0
 11. maner   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 11:35   - Cevap Yazın

  Bizler ıssız dolaşırken ,bir ust model araba almak için bu kursları açan ,buralarda ders veren anadolu üniversitesi havacılık hocalarını Allah mutlu etmesin. Bu okulların açılmasına karşı cikmaniz gerekirken bizim ıssız kalmamız mukabilinde arabayı yeniletmek hangi vicdana sigiyor, geceleri nasıl uyuyabiliyorsunuz merak ediyorum. Dilerim çocuğunuzda işsizlikle imtihan olur

  0

  0
 12. Sansli   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 12:17   - Cevap Yazın

  Arkadaslar bende shyo mezunuyum. Turkiyede derece yaparak eü shyo na yerlestim. 1500.cuydum. basarilili bir ogrencilik gecmisim var ama gel gorki bunlarin hic birinin bir degeri olmadi. Askerden sonra ise giremedim. Caldigim tum kapilar birak yuzune kapanmayi. Acilmadi bile. Inanin kimsenin seyinde degilsiniz. Zorluklarla okumussun. Evliymissin. Cok basarili biriymissin. … Bunlarin hepsinin kiymetini soyleyeyimmi kocaman bir SIFIR. baksan bastaki kisilere hepsi insan gorunumlu. Vizdanli. Hayir sever ulkesi icin endiselenen. Surekli ulkedeki haksizliklardan ve adaletsizliklerden siyaket eden kisiler. Nedersin boyle insanlara ….. Ben icimden baya seyler soyluyorum. Allahima da soyluyorum tabi. Rabbim herseyden once insanlara en azindan bir hayvandaki kadar bir kedi deki kadar vijdan nasip etsin. Gerisi zaten gelir. Rabbime sukurler olsunki bi sekilde ise baslayabildim. Kendimi okadar cok sansli hissediyorumki. Cok zor issizlik cok zor psikolojim bozulmaya baslamisti. Geceleri aglamaktan uyuyamiyordum. harcadigim emeklere cektigim zorluklara . Ailemin yemeyip icmeyip buyuk bir umutla beni okutmalarina. Okulu iyi bir derece ile bitirmeme. Dusundukce kafayi oynatmaya baslamistim. Tum bunlarin karsiligi bumuydu.bi typ liler kadarda mi degerimiz yoktu. Binlerce kez sukurler olsun simdi calisiyorum. Rabbim sizlere yardim etsin. Ben shyo okuyacak kardeslerimi uyardim cektigimiz zorluklari anlattim ancak bazilari beni yanlis anladi. Bizi cekemiyorsun dediler.forum larda bana karsi oldular bazilari. Niye kandiriyorsun insanlari dediler. Heryerde isci aliniyor dediler. Ben kimseyi kiskanmiyorum herkesin nasibi rabbi katinda hazir. Rabbim hakkinizda hayirlisini eylesin

  1

  0
 13. Anonim   - Tarih: 24 Eylül 2015 - Saat 15:04   - Cevap Yazın

  Bu yaziyi okuyunca cok uzuldum bunlardan sorumlu insanlar adinautandim hak eden gencler hak ettikleri yerde olmayacaklarsa bunun vebalini.bunlarin gunshini kim cekecek gek donanimli piril piril genclerin sevklerini kitmayin

  0

  0
 14. Tk   - Tarih: 30 Eylül 2015 - Saat 23:34   - Cevap Yazın

  Birkac sene oncesine kadar 3 tane universite , 4 tane lise vardi ucak teknisyeni yetistiren. Bu sartlarda hem sivil hem askeri havacilik icin yeterli is gucu vardi. Universite mezunu arkadaslar lisansli mezun olur , lise mezunu arkadaslar ise girer birkac yil sonra lisans alirdi. Sonra pastayi goren cakallar ardi ardina okul acmaya basladi. Kocaeli uni. Ilk sanirim. Sonra liseler acilmaya basladi sacma sapan yerlerde. Bir de 2 yillik sacma bir sistem getirdiler. Bakin eskiden hem lise hem universiteleree hazirlik siniflari ve buna ek olarak hem lise hem universiteler 4 yil daha egitim verir yani mezuniyetine bakmadan toplam 5 yillik bir egitim alinirdi . Tum okullardaki egitim seviyesi belli. Bu okullarin gerek lise gerek universite egitim kalitesini ve niteligini artirmak yerine ucuz is gucu adina surekli mezun pompalayan bu yok bu meb bu shgm Allah bildigi gibi yaopsin sizi. Sanki mezun yokmus gibi bir de TYP cikardi sirketlerin cok zeki olan yoneticileri.. kendi beceriksizliklerini personel maaslariyla cikarmaya calisan insanlar yonetiyor bircok sirketi. Neyse abi ne kadar yAzarsan yaz bu isi EASA yada FAA cozmeden ne desek bos, ben olsam ihtiyacin biraz ustunde mezun sayisi verecek kadar lise ve universiteyi birakirim kalan hepsini kapatirim.bu okullarda da ingilizceyi zorunlu yaparim. Diger okullardan artan parayi da bu okullarin (ki bence mesela 5 lise 5 universite fazlaca yeterlidir ) egitim kalitesinin artirilmasina harcarim. Bu yorumu okuyup evet haklisin diyecek bir tane burokrat yok bu ulkede abi. O yuzden havaciligi otosanayi seviyesine cekmege devam etsinler… Allah korusun da bu kulturle yetismemis insanlar yuzunden bir ucak dusmesin.. gelin hangarlardaki seviyeyi gorun..

  0

  0
 15. Dert tasa keder   - Tarih: 7 Ocak 2016 - Saat 19:27   - Cevap Yazın

  Arkadaslar okulu bosuna okuduğumu dusunmeye basladım yıllarca emek verdim Ma bosaymıs sen 5 sene oku adam 6 ayda teknisyen yetistirsin seni gecsin işe girsin iananılır gibi değil bizim ulkenin okuyana verdiği değer anca bu kadar allah hepimize yardım etsin bir an once yetkililerde bu işe bir el atsın ailelerimiz zor durumda biz zordurumdayız ne olur artık işe girelim …

  2

  1
 16. 18 ocak   - Tarih: 18 Ocak 2016 - Saat 13:55   - Cevap Yazın

  tarih 18 ocak thyden hala haber yok daha da olmaz hazirana belki daha sonrasına kadar yazıklar olsun…

  2

  1