United Boeing 787-9 Flap Sorunu yüzünden 3 kez Tokyo’ya Döndü

United Boeing 787-9 Flap Sorunu yüzünden 3 kez Tokyo’ya Döndü

 

United Airlines’a ait bir Boeing 787-9 yolcu uçağı, flaplarındaki bir sorun yüzünden Tokyo’nun Narita havaalanına üç kez geri dönmek zorunda kaldı. Uçak; 2 Temmuz’da iki kez ve 3 Temmuz’da bir kez olmak üzere Narita’ya geri döndü. Uçuşların hiçbirinde yolcu yoktu.

Tek bir United 787-9 uçağı, üç farklı uçuşta üç ayrı flap olayıyla karşılaştı. Söz konusu uçak; ilk olayda, 2 Temmuz’da Tokyo’daki Narita Havaalanı’ndan Pekin’e olan UA2822 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiriyordu. Tokyo’dan yaklaşık 160 nm uzakta olan mürettebat Uçağı güvenli bir şekilde iniş yapmasını sağlayarak uçak kalkışından yaklaşık 80 dakika sonra, normal hızından daha yüksek bir hızda iniş yaptı.

Uçak, San Francisco’ya (SFO) UA2770 uçuşuna başlamadan önce yerde bir gün boyunca bekledi. Tırmanış esnasında; mürettebat, uçuşu durdurmak ve yine aynı flap sorunu sebebinden ötürü Narita’ya dönmek zorunda kaldı.  Uçak; önceki uçuşta olduğu gibi, ilk kalkışından bir süre sonra normalden yüksek bir hızla iniş yaptı.

Yerde geçen bir günden sonra, uçak yine San Francisco’ya UA2770 uçuşu yapmaya hazırlandı. Yine tırmanış sırasında,flap sorunu nedeniyle Narita’ya dönmeye karar verdi. Ve yine, uçak Narita’ya kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra normal iniş hızından daha yüksek bir hızda iniş yaptı.

Flaplar, kalkış ve inişte kullanılırlar.Söz konusu flaplar; öncelikle uçak düşük hızdayken, kalkış ve iniş işlemleri sırasında kullanılır.

Bu olaylarda ana sorunun neden kaynaklandığı belirsizliğini koruyor. Flapların konuşlandırılamamasına yol açan ve uçağın normal iniş hızından daha yüksek olmasına neden olan bir sorun olabilir. Ya da, belki de tamamen farklı bir sorundur. United, sorun hakkında tam olarak bir net bilgi vermedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Wolf
1 ay önce

Boeing uçuran şirket yöneticisi,ne şirketini, ne çalışanını, ne de yolcusunu düşünüyordur.
Paraya bakıyordur.