UNAKITAN’IN KIZLARI THY’Yİ KARIŞTIRDI

UNAKITAN’IN KIZLARI THY’Yİ KARIŞTIRDI

Kemal Unakıtan, AKP iktidarının ilk Maliye Bakanı idi. Çapı, bilgisi, kalibresi, birikimi tartışılır ama sık sık kullandığı argo üslupla, kısa boyuna rağmen herkese tepeden bakan tavrı ile siyasette kendine kısa sürede yer edindiği kesin. Ancak gelişi gibi gidişi de hızlı oldu. 2002-2011 arası milletvekilliği yapan Unakıtan 2011 ve 2015 seçimlerinde aday gösterilmedi.
Unakıtan’ın oğlu Abdullah, kuş gribi sırasında “icat ettiği” likit yumurta formülü ile tam anlamı ile köşeyi döndü. Hatta THY’nin ikram hizmeti aldığı USAŞ’ a bile tonlarca likit yumurta sattı. Ancak hakkını teslim edelim, “Kemal Abi’nin kızları daha cevval çıktı. Baba bakanken Ocak 2005’de mütevazı ölçülerde kurdukları Telemobil Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. hızla büyüdü. Kemal Unakıtan 2009’da Maliye Bakanlığından ayrıldı ama kızları ticarette tam gaz yol aldılar. Şirketin şu anda 3 ortağı var, Fatma Kanmaz, Zeynep Çaylı ve eşi Metin Çaylı… Sermayesi ise tam 2.400.000 TL.

ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNE “ÖZEL” GÖREV
Bu girişi neden yaptım? Hemen anlatayım. Geçen hafta THY’de gerçekten çok ciddi bir atama operasyonu yaşandı. Güvenlik Başkanı Serhat Soydan görevden alınırken yerine Temel Kotil’in özel kalem müdürü Mehmet Karataş atandı. Kotil, nerdeyse sırdaşı durumunda olan özel kalemini alıp bir başka Başkanlığa atıyorsa ortada çok ciddi bir sıkıntı var demektir. Yani Güvenlik Başkanlığında can sıkıcı bir şeyler oluyor ve Kotil en güvendiği adamını bu makama atamak zorunda kalıyor. Bu mantık bizi sıkıntılı sorulara da götürüyor. Koskoca şirkette son 13 yılda neredeyse tamamen kadrolaştıkları bir yapıda acaba Kotil’in başka güveneceği adam mı yoktu da, özel kalemini görevlendirmek zorunda kaldı? Ya da incelenmesi gereken bir durum var da “kontrollü” mü gidilmek isteniyor?
Başka bir deyişle, yeri geldiğinde duracak, gayrı resmi olarak el altından devam ettirilecek bir süreç mi söz konusu?

ADRESE TESLİM İHALE Mİ, İFTİRA MI?
Konumuza tekrar geri dönelim. THY bundan yaklaşık 2 yıl kadar önce tüm iç ve dış satış müdürlüklerini ve THY Genel Yönetim Binasını da kapsayacak şekilde bir Güvenlik hizmetler ya da bilinen adıyla kamera ihalesi açar. Tesadüfe bakın ki, ihaleyi Unakıtan’ın kızlarının şirketi Telemobil kazanır. İhalenin inceliği şuradadır. Bu tarz ihaleler Sosyal İşler Başkanlığı veya KGBT (Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojileri) üzerinden yapılması gerekirken, şartname Güvenlik Başkanlığı’nca hazırlanır. İhale Satın alma Başkanlığı’nca yapılsa da, esas belirleyici olan Teknik Şartname önüne hazır gelir.
Bu işlerde de, ihale aslında Teknik şartname ile bitirilir. Örneğin bazı firmaları elemek isteyen bir şirket, kollayacağı firmanın güçlü yönünü öne çıkarır: “Son 2 yılda kamuda 20 milyon liralık iş yapmış olmak” denildiğinde, 5-6 firma birden devre dışı kalır. Şartnameye konulan Teknik özellik ve detaylar(!) da cabası. Kamu İhale Kurumu da yetkisiz olduğu için kimi kime şikâyet edeceksiniz?

ZAMANI BOL BAŞKAN
Güvenlik Başkanlığı, THY’nin geçmişinde olmayan bir ünite. Anlaşıldığı kadarı ile de Savunma Sekreterliği’nin işlevlerini görmek üzere tasarlanmış. Başına da 2009 yılında şirkete giren Serhat Soydan isimli bir personel getirilmiş. 1993-97 arasında Polis Akademisinde eğitim gören Soydan 2001-2003 yıllarında Newyork Şehir Üniversitesinde Master yapmış. THY’de görev yaparken THY Uçuş Akademisine giderek iki arada bir derede PPL (Private Pilot Licence-Özel Pilot Lisansı) unvanını da kapıvermiş.
PPL deyip geçmeyin, piyasadaki hangi Uçuş Okuluna giderseniz gidin 15.000 eurodan aşağı alamazsınız. THY de yönetici olmanın bonusları bunlar. Soydan PPL için yaklaşık 240-250 saat ders almış ve uçuş yapmış olmalı. Demek işleri o kadar yoğun değil ki, PPL eğitimine zaman bulabilmiş. Hatta 2014 yılında Zaim Üniversitesinde Doktoraya bile başlamış.

KOTİL, NİÇİN TOPÇU’NUN GİDİŞİNİ BEKLEDİ?
THY koridorlarında dolaşan iddialara bakılırsa, değeri milyon dolarlarla ifade edilen güvenlik sistemleri ihalesinde Unakıtan sisters’lara avantaj sağlanmış. Kotil, Hamdi Topçu’nun gidişinden sonra dizginleri biraz daha fazla ele geçirince bu ihaleyle özel olarak ilgilenmeye başlamış. Belli bir noktaya ve kanaate ulaşmış olmalı ki, operasyonun düğmesine basıp Soydan’ı ve iki müdürü görevden almış. Soydan THY’den ayrıldı mı, istifa mı etti, şimdilik bilinmiyor. Yakında kokusu çıkar. Aklı fikri fesata çalışanlar, 2 yıl önce yapılan bir ihalenin, Hamdi Topçu gittikten sonra araştırılmaya başlanmasına dikkat çekiyorlar.

BUMERANGI FIRLATIRKEN DİKKAT ETMELİ
THY’yi yakından izleyen uzmanlar, Halka açık bir şirket olan THY’de, bu tür gizli kapaklı araştırmaların olmaması, elde edilen veriler ve sonuçların mutlaka açıklanması ve birilerinin elinde “koz” olarak kalmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar.
Yazıyı bitirirken, Temel beye bir uyarıyı da biz yapalım.
Eliniz değmiş iken, Telemobil firmasının THY Kargo ve THY Genel Müdürlük Binasındaki diğer işlerine de bir baktırıverseniz. Hele THY HABOM’da neredeyse her işi Telemobil yapmış: Kablolama, Telefon santralleri, Kapalı Devre Kamera sistemleri, kartlı Geçiş, Videowall sistemleri vesaire… Sonuç olarak, baba Unakıtan siyasetten çekilmiş ama bir zamanlar kendisine bağlı THY’de “gölgesi” bile yetmiş.
Babayı gören THY, şimdi de kızları ile ilişkiyi sürdürüyor. İddialar doğrudur, yanlıştır, bilemeyiz. Ortaya çıkar ve sonuna kadar gidilirse sonuçlarını öğreniriz. Yapılanlar kitaba uygun ve hukuki de olabilir. Ama etik olmadığı kesin…

Yapılan Yorum Sayısı (22)

 1. İşakıtan   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:01   - Cevap Yazın

  Babam sağolsun vaziyeti…Ne diyetmiş be..adam gitti ama hala sözü geçiyor

  0

  0
 2. Mükemmel   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:18   - Cevap Yazın

  Haber yapıp geçiyorlar. İşte bunları yazın be kardeşim. Tabii ki böyle seviyeli.

  0

  0
  • gerçek haber   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:34   - Cevap Yazın

   böyle kaliteli ve dikkatli haberler medyamızda bulunmalı.Tabii saygısızlık boyutuna ulaşmadıkça..

   0

   0
 3. Buzağı aramayın   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:27   - Cevap Yazın

  Kurallara uygun yapılmışsa kime ne?

  0

  1
 4. süper baba   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:31   - Cevap Yazın

  yeteri kadar kazanmış evlatlarına da kazandırmakta olan örnek bir baba “Kemal Unakıtan”

  0

  0
 5. hazır ihale   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 00:35   - Cevap Yazın

  Fatma Unakıtan Kanmaz ve Zeynep Unakıtan Çaylı turnayı gözünden vurmuş

  0

  0
 6. Eskıler   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 09:24   - Cevap Yazın

  Teknıkte tele mobıl ıslerı arastırmalı hatır ıhalelerı arastırılmalı zeynep caylı babasından torpılle cok gıdıp gelıp ıhalelerı kaptı

  0

  0
 7. afzllqll   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 09:39   - Cevap Yazın

  Ben THY de bi güvenlik olarak çalışıyorum. Hergun telemobilin araçları geliyor ve THY yı ablukaya almış durumdalar cepleri doldu taştı ama gözleri doymadi

  0

  0
  • Leon   - Tarih: 15 Eylül 2015 - Saat 22:46   - Cevap Yazın

   Teknik destek ve kurulum için geliyor olmasın?

   0

   0
 8. FiatAvni   - Tarih: 14 Eylül 2015 - Saat 14:45   - Cevap Yazın

  Telemobil anlatıldığı gibi bir firma değil. Genel ihalelerindeki kar marjı %30 iken onlar %10 larlar %7lerle kar edip dip fiyatla ihale alıyorlar. Bütün piyasa bundan şikayetçi. Bakmayın milletin atıp tuttuguna. Bu sayede devlet onların aldığı ihalelerden baya karlı çıktı. Eskiden ihaleyi alan firma ürünü teslim etmeden parasını alır tüyerdi. Şimdi iyi günleri devletin. Bu tarz teknik ihalelerde talepte bulunan kurum bir markaya göre şartnameyi yazar onun üzerinden distribütor ilk register olan firmaya fiyatını açar. İhale kanunu evet çok değişti ama az çok bir yola girdi çok şükür.

  0

  0
  • afzllqll   - Tarih: 18 Eylül 2015 - Saat 17:50   - Cevap Yazın

   Birde o aldıkları işi şartnameye uygun teslim etseler marka modeller bir incelense 🙂

   0

   0
 9. kaliteli   - Tarih: 15 Eylül 2015 - Saat 22:19   - Cevap Yazın

  ince bir araştırmanın ürünü kaliteli bir haber tebrikler

  0

  0
 10. Leon   - Tarih: 15 Eylül 2015 - Saat 22:41   - Cevap Yazın

  Rauf Bey, yukarıdaki yazdıklarınızın hepsi yalan ve hayal ürünü. Böyle yalan yanlış haber yaparak insanları kandırıp aldatıyorsunuz. Yaptığınız şarlatanlık. Kurumun şartnamesinde sizin yazdığınız gibi 20 milyon ciroyu bırakın, ciro ile ilgili herhangi bir alt limit yoktu. Şartnamenin IT kısmını KGBT Başkanlığı yazdı. Yer görmeye ve keşfe 20 tane firma katıldı. İhale online ve açık eksiltmeli olarak webden yapıldı ve 200’den fazla tur fiyat eksiltmesi yapıldı. Biraz dürüst ve erdemli olun. Yalan haber yapmaktan dolayı özür dileyin.

  0

  0
  • gerçeklik   - Tarih: 16 Eylül 2015 - Saat 09:07   - Cevap Yazın

   Haber niteliğinde bir yorum yapmışsınız, sizin gibi ihalenin içinden insanların yorumu ile doğru/yanlışı ayrıabiliyoruz saolun.

   0

   0
  • afzllqll   - Tarih: 18 Eylül 2015 - Saat 17:48   - Cevap Yazın

   O söylediğiniz berrak süreci yöneten teknik adam şimdi nerede ne iş yapıyor. O nu gönderdikten sonra teknik kabulü kim yaptı kesilen faturayla teslim alınan iş aynımı. Orada işi bilen tek bir adam vardı onu da Serhat ve ekibi yedi o adamın ahını alan ancak bu kadar yaşadı gördük. Sn Karataş akıllı adamdır iki günde işi çözer ve yargıya götürür…. götürmezse onun kararı zamanı gelince ona da çıkar birileri sorar …

   Temel bey işi zamana yayar adamın aklını birden almaz… Onun da hataları var tabi ki ama telefi edecek karaktere sahip biridir hep birlikte sonucu göreceğiz.

   Bu arada kartalda yorum yapsaydı iyi olurdu…

   0

   0
  • bir dost   - Tarih: 29 Eylül 2015 - Saat 11:08   - Cevap Yazın

   Acaba zeynep misin fatma mı =)

   0

   0
 11. Hadi Ordan   - Tarih: 16 Eylül 2015 - Saat 11:40   - Cevap Yazın

  Fuat kardeşim,
  Adam gibi araştırma yap ondan sonra ne istersen yaz. Bir kere bahsettiğin ihale teknik şartnamesinin yazılması bir yıldan fazla sürdü çünkü birçok firma ürünleri incelendi. Arkasından da en iyi ürünler seçilip THY de ki ilgili ünitelerdeki onlarca yönetici tarafından uzun uzun incelenip onayları alındı. Piyasa değerinin çok altında fiyatlara ihale sonuçlandı. Aklı evvel ve herkesi kendisi gibi hırsız sanan sen ve senin gibi değer üretmeyen, sadece baltalayan insanlar ise çamur at izi kalsın politikalarıyla hala havayı kirletmeye devam ediyor. Bir WEB sitesi aç yalan yanlış eksik bilgilerle havayı kirlet. Bence sana akıl ve karakter için ihale açılsa THY’nin parası yetmez.

  0

  0
  • Özen   - Tarih: 16 Eylül 2015 - Saat 11:46   - Cevap Yazın

   Fuat kim abi? Fuatavni ile karıştırdın galiba.

   0

   0
 12. bir dost   - Tarih: 29 Eylül 2015 - Saat 11:04   - Cevap Yazın

  Hepsi doğru ..Öyle bir denetçi gelmeli ki bu ülkeden olmamalı. Yoksa hepsi aynı b.. laciverti..Denetim olmayan bir yerde , yolsuzluğun olduğu bir ülkede birileri at koşturuyor. Bunların hepsi saman altından su yürütmedir.

  ayrıca tüm projelerdeki ürün kaliteleri ve orijinal olup olmadıkları da denetlensin.

  ayrıca tekzipde alalen tehdit etmiş.İftiralar bir gün geri dönecek demiş. hukuki yazı da bile üstünlük ve çirkeflik vay be..

  0

  0
 13. Anonim   - Tarih: 16 Ekim 2015 - Saat 13:25   - Cevap Yazın

  Haberi yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Bazı bilgileri paylaşmak isterim sistem maalesef hala calismamaktadir. Kurum tarafından seçilen üst düzey ürünlerin doğru şekilde konumlandırılamayışı ve her fırsatta nerden nasıl biraz kendime daha fazla kar elde edebilirim zihniyeti isi bu noktaya getirmiştir. Burada kabul calışmalarını yürüten güvenlik başkanlığı özellikle cihan kahraman kurumu oldukça ciddi zarara aokmus ve kabul calışmalarını tamamlayarak telemobili rahatlatmıştır. Sistem hala birçok noktada sorunlar varken yeni kargoda kayıt problemleri devam ederken nasıl olurda binaların kabul işlemi yapılmıştır bu ayrıca sorgulanmalıdır.
  Ayni haberin benzerinin Sabiha Gökçen habom içinde hazırlanması gerekmektedir.

  0

  0
 14. haramzadeler sizi !   - Tarih: 18 Ekim 2015 - Saat 17:04   - Cevap Yazın

  neyin ne oldugu cok acik, haram degil yanlis degil yandas dayanismasi ! ve buna hala kurallara uygun yapilmissa ne var bunda diyen sig mahluklar var !

  0

  0
 15. Babalar ve kızları..   - Tarih: 16 Kasım 2015 - Saat 00:01   - Cevap Yazın

  bu amcanın hiç sesi soluğu çıkmıyor..
  Öldü mü kaldı mı?
  Yaptıkları şimdikilerin yanında çerez kalır..gerçek bu..

  0

  0