Ülkede hayat duracak! Havayolu ulaşımı da nasibini alacak

Ülkede hayat duracak! Havayolu ulaşımı da nasibini alacak

 

Bir yıl önce başlayan ve Fransa tarihine damga vuran sarı yeleklilerin yol açtığı krizin ardından Fransa, tarihinin en büyük grevine hazırlanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 17 Mayıs 2017’de göreve geldiği tarihten itibaren uyguladığı ekonomik politikaların zenginlere daha fazla gelir sağladığını göstermesi de Fransızların cumhurbaşkanlarına olan “öfke ve isyan duygusunun” daha da büyümesine neden oldu. Göreve geldiğinden beri krizlerle başı dertte olan Macron bu kez de emeklilik reformunu protesto edenlerle karşı karşıya…

Greve gideceklerin listesi ise epey uzun. Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France’ın çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, öğrenciler, postane çalışanları, memurlar, avukatlar, tarım çalışanları, ambulanslardaki görevli sağlık ekibi, taksi şoförleri, öğretmenler, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF çalışanları, nakliye şoförleri, hastanelerin acillerinde çalışanlar, Fransız otomobil markası Renault ve rafineri çalışanları yarından itibaren süresiz greve gidecek.

Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı iptal edilirken, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmayacak. Ayrıca Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi.

Sadece Paris’te değil diğer kentlerde de toplu taşımada büyük aksamalar yaşanacak.

MACRON, YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ İPTAL ETTİ

Öte yandan Macron’un grev ve gösterilerin yol açacağı sorunların çözümüne odaklanmak için yurt dışı ziyaretlerini bir süreliğine iptal ettiği belirtildi.

Geleneksel olarak tepkilerini grev ve eylem yoluyla dile getiren Fransızlar, daha önce de birçok grev yaptı. 1995’te yapılan grev 3 hafta sürmüştü ve hayat felç olmuştu. Yarın başlayacak grevin 1995’tekinden daha büyük olacağı kaydediliyor.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
fransız

Adamlara helal olsun hem haklarını arıyorlar hem devleti haklarını aramalarına izin veriyor hem de zenginliklerinden hiçbir şey kaybetmiyorlar. Bizde de grev yasak hakkını aramak istesen de hemen hain,terörist oluyorsun. Sonra onlar niye ileri biz geriyiz. Bu kafayla daha çook geri kalırız hamdolsun !