ULAŞTIRMA BAKANLIĞI KAZALAR İÇİN BİLİRKİŞİ ARIYOR.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI KAZALAR İÇİN BİLİRKİŞİ ARIYOR.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Ağustos tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelikte, Kaza Araştırma ve İnceleme Komisyonuna(KAİK) bağlı olarak çalışacak bilirkişilerle ilgili düzenlemelere yer verildi. 21 maddeden oluşan yönetmelikte, Ulaştırma Bakanlığının sorumluluğuna giren kaza ve kırımlarda görev alacak bilirkişilerin TC vatandaşı olması, affa uğramış olsalar bile devlete karşı işlenen suçlar ile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, dolandırıcılık, hileli iflas, gerçeğe aykırı bilirkişilik ve yalancı tanıklık gibi suçlardan hüküm giymemiş olması gerekiyor. Yönetmelik ekinde, bilirkişilerin edeceği yemin metni de yer alıyor.

Yönetmelikte bilirkişilere ödenecek ücretlerin hesaplama şeklide gösteriliyor. Memur aylık katsayısı esas alınarak hesaplamaya göre, çalışma bazında ödenecek bilirkişi ücretinin alt sınırı 4.919 TL. iken üst sınır olarak belirlenen rakam 49.420. TL…

BİLİRKİŞİLİK İÇİN 5 YIL MI ŞART, YEDİ YIL MI?

Yönetmelik, hızla büyüyen sivil havacılığın kaza-kırım olaylarını araştıracak yetkin isimlere sahip olmadığını gösteriyor. Özellikle son yıllarda yaşanan kazalarda KAİK’in rapor düzenleyip düzenlemediği, düzenledi ise elinde yetkin bilirkişiler olmadan nasıl inceleme yaptığı soruları akla geliyor. Yönetmelikte hemen fark edilen bir nokta ise, bilirkişilerin uzmanlık geçmişi ile ilgili. Yönetmeliğin 5. Maddesinde bilirkişinin “Bilirkişilik yapacağı alanda en az yedi yıllık meslekî deneyime sahip olması,” gerektiği belirtilirken, başvuru sırasında ibraz edilecek belgelerin sıralandığı 7. Maddesinde ise “Bilirkişilik yapacağı alanda en az beş yıllık meslekî deneyime sahip olduğunu gösteren belge,” ibaresi yer alıyor. Dolayısı ile, bilirkişilik için başvuracak uzmanların 5 yıl mı yoksa 7 yıl mı deneyim sahibi olacağı konusunda yönetmelikte farklı düzenlemeler bulunduğu anlaşılıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Komisyonu son olarak 25 Nisan günü Milano-İstanbul seferini yaparken Atatürk Havalimanına ikinci denemesinde başarı ile inerek pistten çıkan THY’nin A 320 uçağı ile ilgili inceleme yapıyordu.

ÖZEL HABER

Geri

4
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
hıdır kocakaya

Kazakırım ve biilirkişilik sefa inan hocam derki; UÇAĞIN RONTGENİNİ ÇEKMEK, kimdir bu rontgeni çekenler,uzun yıllar teknik düzeyde C bakımlarda görev yapmış, deneyimi ve tecrübesi ile konusuna hakim kişidir.ulaştırma bakanlığı bilirkişi alımı için, resmi olarak duyurusunu yapmış. resmi kurumlarda objektif alımlar yapılırsa sözümüz olamaz, ancak alacağın kişiler önceden belirli ise ,verdiğin ilan sadece yönetmenlik gereği yayınlanıyorsa, hiç yoruma gerek yok. aradığın uzmanlık deneyimi 5 yıllık mı? 7 yıllıkmı? deneyimin ister 5 ister 7 ister 13 veya 15 yıllık olsun, UÇAĞIN RONTGENİNİ ÇEKMEYİ BİLMİYORSAN, SENİN , BİLİRKİŞİLİK RAPORUN YORUMA VE DUYUMA DAYANIR. BİR PİLOTUN GELECEĞİ BU RAPORLARA VE GÖRÜŞLERE BAĞLI OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR,… Devamını oku »

Çok az

Deneyim süresi çok az tutulmuş. Örneğin teknisyen diyelim. 7 yıllık teknisyen yeterli olamaz ki. Bu süre bence 15 yılın altında olmamalı.

Rumuz

Senden başka tanımam abi.

Kazasız uçuşlar

İyi para…Mahkemelerde bilirkişilik ücreti 200-400 Tl aralığındadır. Burda en az 5.000 Tl…Ama aynı olayda birden fazla bilirkişi görev yaparsa parayı bölüşecekler demektir. Yine de Allah kaza-kırım vermesin de, varsın bilirkişiler para kazanamasın.