Ukrayna Ruslara Transit Geçişi yasakladı

Ukrayna Ruslara Transit Geçişi yasakladı

Türkiye’nin Rus savaş uçağını hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürmesinden sonra Ukrayna’nın Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu Başkanı Oleksandır Turçinov Ukrayna hava sahasını ihlal eden Rus uçaklarına aynı şekilde karşılık verilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu Başkanı Oleksandır Turçinov, Türk F-16 uçaklarının Rus savaş uçağını düşürmesi ile ilgili, “Türk tarafı, ateş açmadan önce Rus tarafını, kendisinin hava sahasının Rus uçakları tarafından ihlal edilmesinin kabul edilemez olduğu konusunda defalarca uyardı. Rus uçağının vurulmasından önce de, birkaç defa uyarıda bulunuldu ve ancak bundan sonra Rus uçağı vuruldu” dedi.

Rus uçaklarının transit geçişi yasaklandı

Ukrayna, Rusya uçaklarının ülkeden transit geçişini yasakladı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu kararı gereği Ukrayna hava sahasının Rusya uçaklarının transit geçişine kapatıldığını duyuruldu.

Konu ile ilgili bilgi veren Ukraynalı Başbakan, “Rusya hava yolu şirketleri bundan böyle uçuşlar için Ukrayna hava sahasını kullanma hakkına sahip değiller” dedi.

Kiev daha öncede Rusya hava yolu şirketlerine ait uçakların ülkeye inişini yasaklamı ve iki ülke arasında 25 Ekim tarihinden itibaren uçuşlar karşılıklı olarak durdurulmuştu