Uçuşa elverişli olan son Sovyet MiG-17PF jet avcı uçağı satılıyor

Uçuşa elverişli olan son Sovyet MiG-17PF jet avcı uçağı satılıyor

 

Dünyanın tek uçuşa elverişli Mikoyan-Gurevich MiG-17PF jet avcı uçağının sahibi olan Jon Blanchette, türünün halen var olan tek örneği olan uçağını satışa çıkardı.

Eski bir General Motors mühendisi ve ABD Deniz Kuvvetleri subayı olan Blanchette, 1993 yılında Polonya’daki bir hurdalıktan bu tek motorlu jet avcı uçağını kurtardı.

Yıllar süren özenli bir restorasyondan sonra da Blanchette; emekli efsaneyi, tekrarda eski görkemine kavuşturabildi.

1950’lerin başında geliştirilen MiG-17, Sovyet Hava Kuvvetlerinin önemli bir parçası oldu. MiG-17’nin PF varyantı, bir arama ve izleme radarı ile donatılmıştır. Geceleri ve sert havalarda çalışabilen ilk Sovyet avcı uçağıydı.

Blanchette’in 1D-0620 seri numaralı uçağı da Aralık 1960’ta üretildi ve 1966’ya kadar da Polonya Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı.

Uçak hizmetten çıkarıldıktan sonra, 1993 yılına kadar Polonya uçak mekanistleri için bir eğitim platformu olarak hizmet etti.

Blanchette’in jet avcı uçağını, eski haline getirmesi 15 yıl sürdü.

Bugün restore edilmiş MiG, ters uçuş da dahil olmak üzere tam bir akrobasi rutinini hala gerçekleştirebilir durumdadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci hayatına başladığından beri bu halen işlevsel tarihi jet, tüm dünyadaki havacılık meraklılarının dikkatini çekerek ülke çapında hava gösterilerinde boy gösteriyor.

Blanchette “Bu hayatımın en büyük tutku projesi oldu,” dedi. “Bu uçakla başarabildiğim şeyden inanılmaz derecede gurur duyuyorum ve umarım bir sonraki sahibine de aynı miktarda sevinç ve tatmin getirebilir.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments