UÇAKLARDA POLİS YERİNE KEŞKE DOKTOR OLSA?

UÇAKLARDA POLİS YERİNE KEŞKE DOKTOR OLSA?

Uçak yolculuklarının en zor anlarından bir tanesi de uçakta tıbbi müdahale getiren zamanlar. Haberlerimizden de sizlere sunduğumuz üzere bu gibi hallerde gerek kabin memurlarının müdahalesi ve gerekse uçakta bulunan doktor yolculardan destek alınıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan genelge ile uçaklarda polis bulundurulması zorunluluğu getirildi. En az iki polis memurunun görev yapacağı uçaklarda emniyetin sağlanması hedeflenmekte. Ancak, yolcuların uçak koltuğuna oturana kadar geçen sürede zaten her türlü incelemesi yapılmış oluyor. Bagajları x-ray cihazlarından tekrar tekrar geçiriliyor. Herhangi bir risk teşkil edecek durum olacaksa bu durum sanıyoruz operasyonel alanlardaki emniyet tedbirsizliklerinden olacaktır.

blank

İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR

Uçak yolculukları sırasında kalp krizi vakaları bir hayli sıkça karşılaşılan bir durum. Uçaklarda ise doktor kitleri ne yazık ki ya bulunmuyor ya da içleri eksik. Hatta milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları bu eksikleri görmüş olacak ki 600 Adet Doktor kit çantası alımı ihalesi açıyor. Kabin memurlarının ise toplam eğitim süreleri ortalama 45 gün. Acil durumlar için eğitimler verilse de olay anında ne yazık ki yetersiz kalınıyor.

İnsan sağlığının ve canının ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Risk analizi yapıldığında da terör olaylarının yanında sağlık vakaları çok daha fazla. Bu bağlamda uçak içerisinde görevli bir genel tıp doktorunun veya hemşirenin bulunması daha mantıklı gibi duruyor.

Serdar BAŞAĞAOĞLU

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Vatandaş
9 ay önce

Hastanelerdeki doktor sayısı bile bu kadar yetersizken uçuşlarda doktor nasıl olacak?

Bre Cahil
8 ay önce
Cevapla  Vatandaş

yeni polis alimi yapana kadar anlassinlar unilerle. bulurlar eleman merak etme sen