UÇAKLAR ARTIK KAYBOLMAYACAK!

UÇAKLAR ARTIK KAYBOLMAYACAK!

Avrupalı Yetkililer Uydu Bazlı Uçak Takibi İçin Frekans Tayfı Arayışında

Avrupa Parlamentosundaki bir sempozyumda “globalleşen dünyada kaybolan uçak: Acil aksiyon çağrısı” başlığı altında Avrupa Parlamentosu üyelerine Uluslararası İletişim Birliği (ITU) tarafından harekete geçmeleri için çağrıda bulunuldu. Sempozyumda birlik üyelerinden (EU), uzak alanlardaki uçuş takibi ve güvenliğinin geliştirilmesi için uydu destekli uçuş takibi sistemiyle ilgili mevzuat engellerinin kaldırmaları talep edildi.

Havacılık endüstrisinin dikkatini uçuş takibine yönelten geçen yılki Malezya Havayolları MH370 no’lu uçuşunun radardan kaybolması olayı da hatırlatılarak, parlamento üyeleri endüstrinin kasımda gerçekleşecek olan dünya Radyo Komünikasyon Konferansında görüşeceği konu üzerinde görüş paylaştılar. Kasımdaki konferansta, ITU’nun 191 üye devleti Avrupa Parlamentosunda görüşülen uydu bazlı uçak takibi sistemini hayata geçirmek için endüstrinin ihtiyaç duyduğu 1090 MHz frekans bandı da dahil olmak üzere, radyo tayfının küresel dağılımı konusunu görüştü.

Sempozyumda, parlamento üyeleri ve Tek Avrupa Gökyüzü (SES) raportörleri ve Marian Jean Marinescu, parlamento üyelerine, birlik üye ülkelerinin ITU anlaşmasında yapılacak gerekli değişiklikler için çağrıda bulunmasını öneren bir çözüm taslağı sundular. Bu değişiklikler uydu bazlı takip sistemi olası frekans karışımlarına karşı korunmuş olacak. Bu çözüm taslağında Avrupa Parlametosu, Kasım 2015’te yapılacak mevzuat değişiklikleri konusunda Avrupa Komisyon’na ve Konsey’e çağrıda bulundu. Mevcut yer bazlı sistem kürenin ancak % 30’unu kapsamakta iken düşünülen uydu bazlı sistem tüm yer küreyi kapsayacak.

Irlanda Havacılık Otoritesi (IAA) CEO’su Eamonn Brennan, sempozyum katılımcılarına uydu bazlı otomatik bağımlı takip yayını (ADS-B, Automatic Dependent Surveillance Broadcast) teknolojisinin havayollarına, havacılık otoritelerine, hava navigasyon sağlayıcılarına (ANSP) ve arama kurtarma ekiplerine bir acil durumda fazlasıyla destek sağlayacağını söyledi.

IAA şubatta küresel acil durum hava takip sistemini yönetmesi hususunda Aireon ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma 2017 başı itibariyle Aireon’un uydu bazlı ADS-B sistemi faaliyete geçtikten sonra dünya çapındaki ANSP’lere kamuya açık hizmet sunacak. Aeron CEO’su Don Thoma Avionics dergisine yaptığı açıklamada,  Avrupalı yetkililerin Aireonun uydu bazlı ADS-B ağının 2017’de aktif olmasından sonra, Aireon’un sağlamayı planladığı tipteki kapasiteyi desteklemesi için Avrupalı yetkililer tarafından teşvik edildiğini söyledi.

Thoma ayrıca, asıl konunun 1090 MHz frekansın halihazırda yaşam güvenliği servisleriyle ilgili olarak tahsis edilmiş olduğunu söyledi.

Thoma, frekans tahsisleri yıllar önce yapıldığında 1090’un, ADS-B yer bazlı sekonder radar da dahil olmak üzere bir dizi farklı işler için kullanıma girdiğini; ve gelecekte bir uydu bazlı sisteme ihtiyaç duyulacağının hiç akıl edilmediğini söyledi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tayf tablosuna göre yapılan frekans tahsislerinde 1090, uçakların yerle olan iletişimine, yerden uçağa ya da iki uçak arasındaki iletişime ayrılmıştı. O zamanlar, uydu bazlı bir sistem hiç düşünülmemişti ve bu yüzden buna yönelik herhangi bir tahsis yapılmadı.” Şeklinde devam etti.

Thoma ayrıca, “Havacılık Komitesi ve Radyo Tayf Komitesi arasındaki kilit eylem, halihazırdaki yapılmış tahsisleri uydu desteğini sağlayacak şekilde genişletmektir. Ve bu uydu bazlı ADS-B sisteminin salt alıcı bazlı olduğu düşünülürse, bu nispeten basit bir konu ve bununla ilgi teknik olarak hiç bir sıkıntı yok.” dedi.

Radyo Tayf konusu nihai olarak kasımda oylanacak olsa da, 2012’deki son Dünya Radyo Komünikasyon Konferansında, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) Avrupa Parlamentosu üylelerinin geçen yılki sempozyumda verdikleri sözleri destekler nitelikte bir görüş belgesi yayınladı.

IATA görüş mektubunda, “Hava sahaları gittikçe kompleks hale geliyor ve frekans atamalarına olan talep günden güne artıyor. Bu taleplerin bir kısmı yeni radyo sistemlerinin gelişmiş spektral etkinliği vasıtasıyla karşılanabilecek durumda olsa da, var olan tahsislerin genişletilmesi kaçınılmaz hale gelebilir ya da ek hava tayf tahsislerinin bu talebi karşılaması gerekecektir.” şeklinde beyan etti.

ITU Dünya Raryo Komünikasyon Konferansı için üç yıl önceden toplantı gündemi belirledi. Ancak, Thoma’nın da belirttiği gibi, geçen konferans esnasında üye ülkeler uydu bazlı bir ADS-B sisteminin gündeme geleceğini kestirememişlerdi.

Tercüme: Mubin Yazar

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.