UÇAKLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

UÇAKLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Uçaklar dünyayı küçülten en önemli araçlardır. En az bir defa uçmuş bir kişinin bile uçakta gözüne çarpan birçok küçük ayrıntı olmuştur.Biz de bu küçük ayrıntılardan bazılarını sizler için derledik.

Kanatlardaki Kancalar

Birçok uçakta acil durum çıkışı uçak kanadının üzerine açılmaktadır. Acil bir durumda kanadın üzerinde yürüyen yolcular kayıp düşmesin diye bir halat gerilmektedir. O halat, işte aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz parçaya kancalar ile gerilmektedir.

Kokpitteki Balta

Birçok ülkenin yasalarına göre balta, bir acil durum aletidir ve uçaklarda bulunmaktadır. Acil durumlar için balta, pilotların olduğu bölümde mutlaka olmalıdır.

Pencerelerdeki Delikler

Uçak camı üç ayrı katmandan oluşmaktadır. Dış cam basıncı dengelemekte, orta cam içeride hasar oluşmasını önlemekte üzerinde delik olan iç cam ise hava akışını kontrol etmektedir.

Yardımcı Üniteler

Uçaklarda motorların çalışmadığı zamanlarda bir gürültü meydana gelir. İşte bunlar APU adı verilen yardımcı üniteler tarafından çıkarılır. Bunlar, motorların çalışmasını ve yerde motor çalışmazken elektrik ve klimaların çalışmasına gücü veren sistemlerdir.

Mürettebatın Dinlenme Kompartmanı

Bazı uçaklar gizli odalara sahiptirler. Bu odalarda kabin memurları uçuş sırasında rahatlamak ve dinlenmektedirler.

Acil Çıkış Kapısı

Acil çıkış kapısındaki kolların varlık sebebi, kabin memurunun kapıyı rahat açıp kapaması ve acil durumlarda yolcular yönlendirilirken,kapıda duran kabin memurunun düşmemesi içindir.

Havalandırma Sistemi

Hiç uçakta soluduğumuz havanın nereden geldiğini düşündünüz mü? Aslında uçaktaki hava, B787 hariç motordan alınmakta ve iklimlendirilip kompresörler vasıtasıyla uçağın içine dağıtılmaktadır.

Cooper Kulakçığı

Dan Cooper isimli bir uçak korsanından sonra Boeing arka merdiveni olan olan Boeing 727 tipi uçaklarda “Cooper kulakçığı” olarak bilinen bu parçayı uçaklarına ekledi. Cooper, bir uçağı kaçırmış, fidye almış ve uçak havadayken paraşütle atlamıştı. Cooper kulakçığı ile B737 de arka merdiven havada açılamıyor.

Cooper isimli uçak korsanı uçağı belirli irtifaya düşürdükten sonra arka merdiveni açıp atlamıştı. Bu nedenle B737 lerde cooper kulakçığı ilave edilmişti.

Siyah Üçgen

Bazı uçaklarda bulunan bu küçük siyah üçgenler kaptanın, yolcu yer tabanında olan ve uçağın iniş takımlarını gözlemeye yarayan gözetleme camlarının,kanadın hangi bölgesinde olduğunu göstermeye yarar.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Teknik
8 ay önce

Acil durumda o halatı kin geriyormuş. Onu da yazsaydınız.

Anahtar
8 ay önce

Sonuncu olmamış

Cevap belli
8 ay önce

Azrail