Uçaklar, Drone İle Kontrol Edilecek

Uçaklar, Drone İle Kontrol Edilecek

Yapay zeka ve otonom sistemler her gün farklı alanlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Otonom drone ile başlangıç yapan Avusturya Hava Yolları ileride daha gelişmiş sistemler kullanmaya hazırlanıyor.

Günümüzde her alana yayılmış olan otonom cihazlar bu kez de karşımıza havayolu sektöründe çıktı. Avusturya Hava Yolları şirketi aldığı karar ile uçaklarının son kontrollerini otonom drone sayesinde gerçekleştirecek.

Havayolu sektörü diğer sektörlere oranla daha keskin kurallara sahip olduğu için yapay zekanın farklı alanlarda kullanılması biraz zaman alacaktır. Ancak, yapay zeka ileride şüphesiz ki daha güvenli ve kaliteli seyahat deneyimi yaşatacak.

Firma yetkilileri teknisyenler ile yapılan kontrollerin 4-10 saat arasında sürdüğünü belirtti. Drone ile yapılan kontrollerin ise 2 saat altında bittiğinin altını çizen yetkililer bu konuda testlerine devam ederek en güvenli ve hızlı şekilde uçak kontrol işlemini bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Şirket Fransız girişim olan Donecle firmasının ürünlerini kullanıyor. Bu tarz işlemler için yapay zeka kullanımı güvenli hale getirildiğinde teknik elemanların iş yükünün hafifleyeceğini ve havayolu sektörünün gelişeceğini söyledi.

Şimdilik cihaz uçakların gövdelerindeki boya ve yapısal hasarları tespit etmek için kullanılıyor. Patentli lazer teknolojisi ve yüksek çözünürlüklü kamera içeren cihazla uçağın etrafı taranıyor.

Daha sonra bilgisayardaki simülasyon üzerinden hangi bölgelerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu işlemleri denetleyen teknisyen sorunları bilgisayar üzerinden detaylı olarak görebilecek.

Teknik operasyonda her zaman öncülük ettiklerini belirten yetkililer, “Drone gibi yenilikçi kullanımlar işlem sürelerimizi kısalttığı için uçaklarımızdaki sorunlar daha hızlı saptanıp çözüm oluşturuluyor” dedi. Bu sayede daha az uçuş iptali olmasını sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Bu sistem aynı zamanda Avusturya Hava Yolları şirketinin diğer ülkelerdeki firmalar ile senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayacağı için yapılan işlemlerin merkez tarafından anlık olarak incelenebilmesini sağlayacak. (shiftdelete.net)

Geri

5
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
yzik

oh beee teknisyenlerin yükü hafifledi dronlar da tecrübe edecek ve tecrubelerini gelen yeni droncuklara aktaracak b1 olarak super :))) pilotlarin yerine gecemezler ama teknigi supurur bu dronlar 🙂

Sefa abi

Dronlar logbook doldursun. Abi saat açam mı?

B 2

Yeni dronlar sayesinde artık rötar derdi bitecek günlük ortalama 80_90 kart kapatacak

...

Dron destek personeli gelir sonra.

Qkamil

Peki sinek böcek izi ile yıldırım hasarını nasıl ayırt edecek?