Uçak biletleri daha fazla pahalanacak

Uçak biletleri daha fazla pahalanacak

 

Turizmciler, Atlasglobal Havayolları’nın resmen iflasını açıklayarak uçuşlarını durdurmasının hem mağduriyet yaşatacağını hem de ülke turizmine darbe vuracağını düşünüyor

“SORUN OLACAK”…

Atlasglobal Havayolları, iflasını açıkladı. Ercan Havalimanı’na uçuş yapan şirket sayısının düşmesinin uçak bilet fiyatlarını daha da pahalılaştıracağı düşünülüyor. 190 TL’den başlayıp, çok yüksek rakamlara çıkan uçak bileti fiyatlarının artmasının ise, ülke turizmine darbe vuracağı görüşü hakim. Türkiye’den ve diğer ülkelerden birçok öğrenci ve turistin Atlasjet’le ülkemize geldiğini belirten turizmciler, bu havayolunun büyük müşteri potansiyelinin kaybedileceğini, bunun da özellikle turizme yansıyacağını söyledi.

TURİZMCİLER ENDİŞELİ…

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Atlasglobal’in iflasının ardından uçak bilet fiyatlarının daha da pahalı olacağını belirterek otellerin gereken doluluğa ulaşamayacağını belirtti. Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Erkan Kilim, ülke turizmini zor günler beklediğini ifade ederek yeni havayollarının açılması gerektiğine vurgu yaptı. Rehberler Birliği Başkanı Dener Öymen de, sürecin ülke adına olumsuz olacağına işaret etti.

Ahmet UÇAR

Ülkemize uçuş yapan şirketlerden biri olan Atlasjet Havayolları resmen iflasını açıkladı. Ercan Havalimanı’na yolcu taşıyan şirket sayısı Türk Hava Yolları, Pegasus ve charter seferler yapan Freebird Havayolları olmak üzere üçe düştü.    Atlasjet’in uçuşlarını durdurması ülkemiz turizminin yanı sıra üniversite öğrencilerini de etkileyeceği düşünülüyor. Zaten pahalı olan uçak bilet fiyatlarının daha da yükseleceği tahmininde bulunan uzmanlar, madalyonun öteki yüzünde mağduriyet yaşayacak yolcu sayısına dikkat çekti.    Bilet almış ancak uçuş imkanı verilmeyen tüketicilerin paralarının iadesinin yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.    THY ile Pegasus havayollarının uçak bileti fiyatları, uçuş yapılacak bölgeye, kalınacak süreye ve bunun gibi farklı durumlara göre farklılık gösteriyor.    190 TL’den başlayan uçak bileti fiyatlarının çok yüksek rakamlara çıktığı belirtiliyor.

Çağıner: Pahalılık olumsuz etkileyecek   

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Atlasjet’in kasım ayıdan bu yana hizmet vermediğini anımsatarak Atlasglobal’in iflasının ardından uçak bilet fiyatlarının daha da pahalı olacağını söyledi.    Otellerin gereken doluluğa ulaşamayacağını ifade eden Çağıner, turistlere sunulan konaklamalı paketlerde geçen seneye kadar 6 taksit yapılırken, bu pahalılığın bu durumu da olumsuz etkilediğini açıkladı.

Kilim: Sahaya yeni oyuncular almak lazım  

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Erkan Kilim, Atlasjet’in uzun zamandır uçuşlarını durdurduğunu anımsatarak o dönemden bu yana turist sayısında azalma olduğunu kaydetti.    Atlasjet’in kapanmasının ülke turizmini olumsuz etkileyeceğine işaret eden Kilim, uçak biletlerindeki pahalılığın daha da artacağını söyledi.    Kilim, bu soruna bir çözüm üretebilmek adına “Sahaya yeni oyuncular almak lazım” söylemini kullanarak, Atlasjet’in kapanmasının ardından ülkede yeni havayollarının açılması gerektiğine vurgu yaptı.    Atlasjet’in kapanmasıyla ülkenin turizm açısından da olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Kilim, Türkiye’den buraya yolculuk yapan her kesimin bu olumsuzlukla karşı karşıya kalacağını ifade etti.    Yeni havayolu açılmasıyla bu sorunun önüne geçilebilineceğini yineleyen Kilim, havayolu açmanın şu an için mümkün olduğunu kaydetti.

Öymen: Ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşanacak  

Rehberler Birliği Başkanı Dener Öymen, Atlasglobal Havayolları’nın iflasının ülke adına olumsuz bir gelişme olduğunu belirterek, pahalı düzeyde olan uçak biletleri fiyatlarının Atlasglobal’in eksikliğiyle daha da artacağını kaydetti.

Öymen, Atlasjet’in ülkeye taşıdığı müşteri potansiyelinin bulunduğuna işaret ederek, bu potansiyelin ortadan kalkmasıyla ülkenin zor bir döneme gireceğini anlattı. Fiyatların normal şartlarda da oldukça pahalı olduğunu ifade eden Öymen, özellikle bayram tatillerinde uçak fiyatlarının bin TL civarlarına çıktığına dikkat çekti.    Öymen, eski Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın da ciddi bir müşteri potansiyelinin bulunduğunu anımsatarak, onun ardından Atlasglobal’in çıktığını ve Atlasglobal’in ardından da başka bir alternatifin mevcut olması gerektiğini belirtti.    Uçak biletlerindeki pahalılığın ülkedeki insanları Güney Kıbrıs’a yönelteceğini savunan Öymen, bu durumun da ülkeyi birçok açıdan olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.    Atlasglobal Havayolları’nın iflasının ardından başka bir havayolunun mümkün olabileceğini belirten Öymen, “Atlasjet’in yerine düzgün bir havayolu şirketi konursa her şey daha güzel olur” dedi.(kibrisgazetesi)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments