Uçak Bileti Ücreti Rezervasyon Sırasında Ödenecek

Uçak Bileti Ücreti Rezervasyon Sırasında Ödenecek

Alman Anayasa Mahkemesi uçak bileti ücretinin rezervasyon sırasında ödenmesi gerektiğine hükmetti. Tüketici bu durumdan olumsuz etkilenecek.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) Tüketici Koruma Derneği’nin açtığı bir davada tüketicilerin aleyhine karar çıktı. Alman Anayasa Mahkemesi, uçak bilet fiyatlarının rezervasyon yapılırken ödenmesi gerektiğine hükmetti. Kararda biletin ücreti ile seyahat tarihini bağlamadığı açıklandı.

Dernek, seyahat şirketlerinin bilet paralarını önceden talep ettiği ve bunun tüketicileri olumsuz etkilediği yönünde mahkemeye başvurmuştu. Konuyu ele alan Anayasa Mahkemesi, havayolu şirketlerini haklı bularak yolcuların bilet ücretlerini rezervasyon sırasında ödemeleri gerektiğine karar verdi.

TÜKETİCİYE İNDİRİM VURGUSU

Anayasa Mahkemesi’nin Az:X ZR 97/14, 98/14, 5/15 numaralı kararında seyahat şirketlerin ücretleri rezervasyon sırasında talep etmeleri ile uçuş planlamalarını daha iyi yapabileceklerini kaydetti. Yolcular için ise yapılacak erken rezervasyonlar ile indirimlerden yaralanabilecekleri, ayrıca uçuş iptali ya da rötar gibi durumlarda ise yolcuların zaten tazminat hakkının bulunuduğu belirtildi.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments