TUSAŞ ve TÜBİTAK BİLGEM’den Milli Muharip Uçağı için sözleşme

TUSAŞ ve TÜBİTAK BİLGEM’den Milli Muharip Uçağı için sözleşme

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile TÜBİTAK BİLGEM arasında Milli Muharip Uçağı (MMU) Sözleşmesi kapsamında yakın alan test tesisi için sözleşme imzalandı. Sözleşme ile Milli Muharip Uçağı’nın radar kesit alanı tesisi TUSAŞ yerleşkesinde kurulacak ve uçağın testleri burada gerçekleştirilecek.
Sözleşme, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar arasında imzalandı. İmzalanan sözleşme ile TUSAŞ, 20-25 metrelik boyutlarda olan uçakların testlerini yapabilecek bir altyapı kurmuş olacak. 2021 yılında kurulması beklenen tesiste yapılacak radar izi ölçümleri MMU’nun tasarım ve geliştirilme faaliyetlerinde de kullanılabilmesinin yolunu açacak. TUSAŞ, böylece Milli Muharip Uçağı projesinin çalışmaları için yerli ortaklığa giderek önemli bir yatırım sözleşmesi imzalamış oldu.

Sözleşme hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “TÜBİTAK BİLGEM ile Türkiye’nin en önemli projesi Milli Muharip Uçağı için yaptığımız altyapı yatırımı Türkiye’de bir ilk olacak. Sözleşme ile dünyada yalnızca 4 ülkede olan 5’nci nesil uçağı Milli Muharip Uçağı için yapacağımız radar kesit alanı tesisinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ülkemizin en önemli projesinin geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önemin gerçekleştirdiğimiz yerli işbirlikleri ile daha iyi olacağına inanıyoruz” dedi.

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ise şunları söyledi:

“Milli Muharip Uçak’la başlayan yüksek düzeyde işbirliği çalışmalarımız bugün imzaladığımız radar kesit alanı tesisiyle artarak devam ediyor.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Hangisi Doğru
7 ay önce

Şu sıralar gerçekten moda oldu,Her şey yerli ve milli,yahu bırakın artık yerli ve milli üzerinden prim yapma düşüncesini,Çıkarmışsinız oraya bir maket koymuşsunuz,uçak yapacaklarmış,bu ülkede yıllarca başka ülkelerin otomobillerinin montajı yapıldı,ondan sonra zarla zorla Amerikadan ,Avrupadan,izin verildide otomobil projesi hayata geçirilmeye çalışıldi,Birde üretilen şey hala yerli ve milli değil hatırlatırım.Tasarımindan tut iç dizaynina kadar İtalyan,Yapılacak olan yine burada montajdır,Şimdi kalkmış bunun 10 katı teknoloji bilgi ve gereksinim gerektiren uçak için halkı maket uçaklarla kandırıyorsunuz,Hadi bu haberi okuyorsanız bakın bakalım kaçınızın elindeki telefon yerli ve milli,söylediğinize kendiniz bile inanmıyorsunuz,Vizyonunuza bir göz atın,gözünüzü biraz açın,Kore,Çin,Amerika,İsrail,Rusya,bir sey üreteceği zaman,ürünü reklam yapmadan üretir bitirir,ondan sonra… Devamını oku »

Herşeyiniz palavra
7 ay önce

Ağababan ülkenin en büyük projesi diye Kanal İstanbul diyor sen Mmu diyorsun dikkat et kendine koltuktan olma sonra. Bir de artık şu yerli ve milli yalanlarından da vazgeçin iyice komik oluyorsunuz. Ayrıca 5 sene önce ilk yerli ve milli uçak seferi için ellerinizde 29 Ekim 2019 tarihli biniş kartıyla poz veriyordunuz ne oldu niye olmadı?