TUSAŞ İŞTİRAKLERİ ARASINA “TR UÇUŞA UYGUNLUK” ŞİRKETİNİ KATTI

TUSAŞ İŞTİRAKLERİ ARASINA “TR UÇUŞA UYGUNLUK” ŞİRKETİNİ KATTI

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii iştiraki olarak faaliyetlerine başlayan TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri yerel ve uluslararası sivil havacılık otoriteleri tarafından onaylı, uçuşa elverişlilik ve sertifikasyon alanında yetkili denetçi şirket olma hedefiyle faaliyetlerine başladı.TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri gerçekleştireceği faaliyetler kapsamında Yapısal Sistemler ve Mukavement, Emniyet ve Sürekli Uçuşa Elverişlilik, Hava Aracı Sistemleri, Uçuş, İtki ve Dinamik Sistemler, Aviyonik Sistemler, Yazılım, Donanım ve Elektrik Sistemleri konularında sertifikasyon/danışmanlık hizmeti sağlayacak.

TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri, hem sivil hem de askeri havacılık alanında uçuşa elverişlilik ve sertifikasyon süreçlerinde danışmanlık hizmeti verecek. Türkiye’nin en büyük havacılık projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU)’ın da askeri sertifikasyonunda da görev alacak olan şirket, aynı zamanda HÜRJET, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ve HÜRKUŞ-B projelerinde de askeri sertifikasyon faaliyetlerinde TUSAŞ’a teknik destek sağlayacak.

Savunma Sanayii alanında Türkiye’nin lider şirketi TUSAŞ yeni bir yatırıma daha imza attı. TUSAŞ’ın iştiraki olarak kurulan “TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri A.Ş”, mühendislik, danışmanlık ve sertifikasyon hizmetleri alanında ülkemizde önde gelen firma olma yolunda çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor. Şirket, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı – EASA ve Federal Havacılık İdaresi- FAA gibi uluslararası sivil havacılık otoritelerinin standartlarına uyumlu bir şekilde faaliyet gösterecek.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kpt
1 ay önce

Teknisyen kardeşim, askeri uçakların sivil veya tersi sivil uçakların askeri modelleri var. Koskoca C-130 un bile yıllarca sivil tescili yoktu. Ancak şimdi var. C47-DC3 gibi. Devlet uçakları için verilen ayrıcalıklar var, ama onların da standartları var. Bu yeni şirket çok stratejik bir hamle. Hem askeri hem de sivil uçaklar için. Bravo demek lazım. Uluslar arası tanınma da önemli.

TRSA mesela
1 ay önce

TR Uçuşa Uygunluk Belgelendirme Hizmetleri A.Ş’nin uluslararası kısaltması nasıl olacak acaba? Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı – EASA ve Federal Havacılık İdaresi- FAA gibi uluslararası sivil havacılık otoritelerininki gibi fiyakalı birşey olsun…

Teknisyen
1 ay önce
Cevapla  TRSA mesela

Aslında askeri hava araçlarının uçuşa elverişliliği için. Askeri araçlar easa veya başka bir sertifikasyona tabi değil. Normalde Shgm nin sivil hava araç sertifikasyonu yapması lazım.

Tai
1 ay önce

TUSAŞ alım süreci nasıl işliyor bilen var mi acaba