Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök’ün ismi , F-4 Fantom uçağıyla yaşatılacak

Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök’ün ismi , F-4 Fantom uçağıyla yaşatılacak

Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök’ün ismi , F-4 Fantom uçağıyla yaşatılacak.

Burdur Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk şehit Teğmen Ayfer Gök’ün isminin yaşatılması için Eskişehir Ana Jet üssünden satın alınan F-4 Fantom uçağı Burdur’a getirildi.

2001 yılında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Hava Pilot Teğmen Ayfer Gök komutasındaki F-5A uçağı, Karaman’ın Ermenek ilçesi yakınında düşmüş, Gök, ilk kadın şehit kadın pilot olarak tarihe geçmişti. Burdur Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk kadın şehit pilot Teğmen Ayfer Gök’ün isminin yaşatılması için Eskişehir Ana Jet Üssü’nde bulunan F-4 Fantom uçağı satın alınarak Burdur’a getirildi.

Burdur Belediye Meclisinden alınan bir kararla uçağın getirildiğini açıklayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Türk Silahlı Kuvvetlerin envanterinden ayrılmış F-4 Fantom savaş uçağı sergilenmesi için Burdur’a getirildi.

Şehir merkezi Şeker Fabrikası altındaki İbrahim Zeki Burdurlu caddesi ve Gül Yağı Fabrikası altındaki kavşakta sergilenmek üzere montajlama çalışmalarına başlandı. Özel olarak hazırlanan alana montajı yapılacak. F-4 Fantom savaş uçağının sergilenme çalışması hafta sonuna kadar bitirilecek. Türkiyenin ve Burdur’un ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök’ün ismini yaşatmak için kavşağın ismini de ‘Şehit Teğmen Ayfer Gök’ olarak belirlenecek” ifadelerinde bulundu. (BeyazGazete)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments