Türkiye, İtalyan çocuğun hayatını kurtarmak için hava sahasını açtı

Türkiye, İtalyan çocuğun hayatını kurtarmak için hava sahasını açtı

 

Korona virüsü salgını nedeniyle Türk hava sahasının kapanmış olduğu bu günlerde, Türk hava sahası 2 yaşındaki bir İtalyan çocuğun hayatını kurtarmak için bir İtalyan jetine açıldı.

Türk sağlık kaynaklarına göre; İtalya’nın Ulusal Nakil Merkezi başkanı Dr. Massimo Cardillo, 14 Mart’ta Türk yetkililere hasta bir çocuğa yardım istemelerini isteyen bir e-posta gönderdi.

Kaynaklara göre ; ”E-mail’de, uluslararası donör bankaların kapsamlı bir araştırmasının ardından, kök hücre nakli bekleyen bir bebek için uyumlu bir bağışçının Türkiye’de bulunduğunu fakat bağışçının isimsiz kalmak istediği” belirtildi.

Bu zamana kadar Türkiye, korona virüsü tehdidi nedeniyle hava sahasını kapatmış olsa da, Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bu duruma istisna olarak bir çocuğun hayatını kurtarmak için hava sahasını geçici olarak açtı.

Uyumlu donör, Türkiye’nin Kök Hücre Koordinasyon Merkezi tarafından bulunmuş ve temin edilmiştir.

31 Mart’ta Roma’dan bir jet havalandı ve İstanbul Havalimanı’na inmesine izin verildi.

Kök hücreler daha sonra Türk doktorlar tarafından havaalanında izole bir odada İtalyan ekibine teslim edildi.İtalyan ekibi, hücreleri Roma’ya olaysız olarak götürdü ve çocuğa nakil yapılabilmesi için hastaneye teslim etti.

İtalyan Kemik İliği Bağışçıları Müdürü Nicoletta Sacchi, ”bu zor dönemde Türkiye’nin yardımını asla unutamayacaklarını” söyledi ve ekledi ”Olayın ana kahramanı olan donöre teşekkür ediyorum. Hem Türkiye’ye hem de donöre minnettarız”.

Geçen Aralık ayından bu yana dünya çapında 80000’den fazla insanı öldüren korona virüsü pandemisi nedeniyle; Türkiye dahil birçok ülke, hava sahalarını hem uluslararası hem de iç hat uçuşlarına kapattı.

@airlinehaber

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.