Türkiye Havacılık Sektöründe Büyüyor Mu?

Türkiye Havacılık Sektöründe Büyüyor Mu?

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen Airport Exchange 2015’in açılışında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havacılık merkezinin Asya’ya kaydığını söyledi.

Havacılık merkezinin 1990’larda Doğru Avrupa olduğunu vurgulayan Yıldırım, günümüzde bu merkezin daha da doğuya kaydığını ve İstanbul’un merkez seçildiğini kaydederek, “Bu nedenle İstanbul’da dev bir havalimanı inşa etmeye karar verdik. Amaç kıtaları bağlamak” dedi.

‘Yavaş yavaş isim düşünelim’

Yıldırım, Türkiye’nin son 13 yıllık havacılık başarısından söz ederken, 2015’te havada yolcu sayısında 180 milyonun  aşılacağını belirterek Türkiye’nin havacılıkta çift haneli büyüdüğünü söyledi. Türkiye’nin 10 yılda Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın ise 9’uncu havacılık bölgesi haline geldiğini anlatan Yıldırım, “Bunu genel bütçe imkanları ile yapsaydık, bu projelerin değil 10 yılda, gelecek 40 yılda gerçekleşme şansı olmazdı” diye konuştu. ‘Büyük İstanbul Havalimanı’ ifadesini söylemenin zor olduğunu kaydeden Yıldırım, “Yavaş yavaş isim düşünelim” derken, şöyle devam etti:

“İhale bittikten sonra nasıl bulduğumu sordular. Dedim ki; bir maden çukuru verdik, üzerine dünyanın en büyük havalimanı yapılacak, 10.5 milyar euro yatırım yapılacak, 26.5 milyar euro da 25 yıllığına bize para verilecek, 25 yıl sonunda da en büyük havalimanı bonus olarak geri dönecek.”

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.