Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde havacılık sanayisinde yer alan TUSAŞ, BAYKAR, ASELSAN gibi firmaların katılımıyla Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi ile Türkiye, Avrupa Havacılık Kalite Grubu entegrasyonunu tamamlayan ülkeler arasına girdi.

Türkiye, havacılıktan önde gelen sanayileşmeyle Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi (MİHENK) ile Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye’nin yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli destekçilerinden SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, ülke adına uluslararası bir başarıya daha imza attı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul önderliğinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), TUSAŞ Motor Sanayi, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Baykar, THY Teknik, ASELSAN, Kale Havacılık, HAVELSAN ve Altınay Havacılık’ın katılımıyla MİHENK’in EAQG’ye entegrasyonu tamamlandı. Bu Türkiye, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarını belirlemede otorite kurumlar arasında yer alan EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Türkiye’de oğulda savunma ve havacılık alanında yapılan çalışmalarla bu sektörlerin hızlı büyüme trendine girdiğini ve devam ettiğini söyledi.

Sektörün bu geliş ayakta ayak uydurabilmesi için uluslararası havacılık kalite süreçleri içinde yer alması ve yangınların teknik ve kalifikasyonlarının yapılması gerekliliğinin ortaya çıktığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

“Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve EAQG, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarının belirlenmesinde otorite kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların altında Sertifikasyon Kuruluşu Yönetim Komiteleri (CBMC) ve Sertifikasyon Grupları (CG) ülkeler nezdinde yerel organları oluşturuyor. MİHENK, Türkiye’nin de dünya havacılık süreçlerinin bir parçası olabilmesi için SAHA İstanbul tarafından EAQG ile koordineli olarak, büyük havacılık endüstrisini gösteren büyük firmaların temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu. Diğer bazı gibi olduğu gibi CBMC’lerin EAQG teklif ve elektronik Entegre entegrasyonu tamamlandı Türkiye, EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu. “

Havacılıkta kalite belgelemede milli çözümler

Mevcut durumda Türk savunma ve havacılık sektörü, AS / EN 9100 havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre belgeleme ihtiyacını yabancı tekliflerle gideriyor.

Savunma ve havacılık sektörünün bu ihtiyacını yerli firmalarla karşılayabilmesi ve yurt dışına kaynak çıkışının önlenmesi Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) IAQG’den yerli firmaları akredite edebilme yetkisini alması gerektiğine dikkati çeken İlhami Keleş, “Bir yandan, TÜRKAK’ın bu yetkiyi almak için gerekli şekil diğer yandan yurt dışındaki havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen yapıların bir parçası olunması “ kurulan bu komite sektöre büyük katkılar İlerleyen süreçte ihtiyaca göre MİHENKleme geniş kabiliyeti gösterecektir. ” dedi.

Komitede oy kullanmaya yetkili firma ve kurumların dışında Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Standardları Enstitüsü ve TÜRKAK oy kullanma hakkı olmadan temsil edilecek.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör