TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ İLK KEZ SEUL ULUSLARARASI HAVACILIK FUARI İLE GÜNEY KORE’DE ÜRÜNLERİNİ SERGİLEYECEK

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ İLK KEZ SEUL ULUSLARARASI HAVACILIK FUARI İLE GÜNEY KORE’DE ÜRÜNLERİNİ SERGİLEYECEK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, potansiyel iş birliklerini geliştirmek, ürünlerini uluslararası alanda daha bilinir kılmak amacıyla ilk kez 15-20 Ekim 2019 tarihlerinde Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı’na katılacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ürettiği tüm ürün modelleri ile katılım gösterilecek Kore’de özellikle Gökbey ve T129 ATAK’ın ilgi görmesi bekleniyor.

Seul Uluslararası Havacılık ve Savunma Fuarı öncesinde değerlendirmelerde bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “20.yy da iki ülkenin beraberliğini düzenleyen ilişkinin bir yenisi daha eklenmiş olacak. Bugün dünyada savunma sanayii alanında adından söz ettiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak ilk kez yüksek teknolojilerin bulunduğu Kore Seul’de ürünlerimizi sergilemiş olacağız. Kore’de bulunmamız, teknoloji alışverişi açısından da önemli bir fırsatın kapılarını aralayacak. Geçmişten bugüne kadar hep artarak devam eden dost ülke Güney Kore ile savunma sanayii alanında iş birlikteliklerini konuşacağımız verimli bir fuar olacağı kanaatindeyim. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak tüm ürünlerimiz ile fuara damga vurmayı bekliyoruz. Güney Kore’de bulunmamız ikili bağlarımızı kuvvetlendirmek için önemli bir fırsat” dedi.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri              

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla, A129 Mangusta Helikopteri temel alınarak, Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler ve sistemler ile geliştirilerek T129 ATAK Helikopteri’nin ortak geliştirilmesine karar verilmiştir. Helikopterin yaklaşık %95’lik kısmı, yerli olanaklarla Türkiye’de üretilmekte olup, tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın isteklerine, tecrübelerine uygun biçimde yeniden tasarlanmıştır.

İmzalanan sözleşme çerçevesinde, 59 adet kesin + 32 adet opsiyon olmak üzere toplamda 91 adet helikopterin geliştirilmesi ve üretimine yönelik ATAK Programı başlatılmıştır. Sözleşme kapsamında, TUSAŞ Ana Yüklenici olarak, platform üretimini (pal dâhil), sistem entegrasyonunu, tüm projenin üretim-sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini yüklenmiştir. Toplamda 52 adet T129 ATAK Helikopteri son kullanıcılarına teslim edilmiştir.

ÜRÜN BİLGİSİ:

Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapmaktadır.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Sistem Özellikleri,

 • Tasarım Karakteristikleri
 • Yüksek Performans
 • Silah Sistemleri
 • Entegre Görev Sistemi / Aviyonikler
 • Beka Yeteneği

ANKA Orta İrtifa Uzun Havada Kalış (MALE) İHA Sistemi

Türk Havacılık Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı “ANKA”nın montajı ve üretimi tamamlanarak, 16 Temmuz 2010 tarihinde TUSAŞ hangarından çıkmış ve 30 Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir.

Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE), İHA Programı’nda üç adet hava aracı prototipi ve tüm yer sistemlerinin belirlenmiş olan gereksinimlere göre tasarımı ve geliştirilmesi tamamlanmış olup müşteri kabul testleri Şubat 2013’te başarıyla tamamlanmıştır.

SATCOM data iletişimi ile geliştirilen ANKA, görüş hattı mesafesinin getirdiği kısıtlamaların ortadan kalkmasını sağlayan uydu üzerinden kontrol yeteneğine sahiptir. Bugün ANKA farklı ve çeşitli faydalı yük kapasitesi ile kritik operasyonlarda rol almakta olan başlıca bir unsurdur.

ÜRÜN BİLGİSİ:

ANKA, gelişmiş Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı, EO/IR ve SAR yükleri ile tüm hava keşifleri, hedef tespit / tanımlama ve istihbarat görevlerinde, gece gündüz koşullarında görev yapmakta olup, otomatik iniş-kalkış da dâhil otonom uçuş özelliklerine sahiptir.

Yüksek göreve hazırlık oranıyla ANKA filoları, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerini almış olup 10.000’i aşkın uçuş saatine sahiptir.

Sistem özellikleri,

 • Yedekli elektrik enerjisi üretimi ve yüksek veri hızlı dijital veri bağlantısı
 • DO178B sertifikalı yazılım ve kriptolu haberleşme
 • Acil iniş kabiliyeti ve ağır yakıt sevk sistemi
 • İletişim kopukluğu durumunda, kalkış yapılan üsse otonom dönüş kabiliyeti
 • Maliyet etkin ve sürdürülebilir ürün ömür devri
 • Katlanabilir iniş takımı ve görev boyunca buz çözme kabiliyeti
 • Yedekli acil durum bataryaları ve alternatörler

T625 – Genel Maksat Helikopteri

2010 yılında Türk Havacılık Uzay Sanayi tarafından başlatılan projenin, 2013 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan anlaşma sonrasında çalışmaları hız kazanmıştır. 6 ton sınıfındaki en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilen genel maksat helikopteri T625, dünya çapında taarruz helikopteri pazarında kendini ispatlayan Türk mühendisleri ve teknik ekibinin yıllarca süren titiz çalışmaları ile ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirmiştir.

2020 yılında EASE sertifikasyonunun tamamlanması planlanan T625, hem sivil hem de askeri alanda dünya çapında kullanıcıların beğenisine sunulmaya hazırlanmaktadır. 2021 yılında ise seri üretime geçilmesi planlanmaktadır.

ÖZELLİKLER:

 • Yüksek Sıcaklık ve İrtifa Performansı
 • Çoklu Görev Kabiliyeti
 • Geniş Kabin Hacmi
 • Gelişmiş Aviyonik Sistemler ve Full Cam Kokpit
 • Katlanabilir İniş Takımı

ROLLER:

 • Taşıma
 • VIP
 • Kargo
 • Hava Ambulans
 • Arama Kurtarma
 • Kıyı Ötesi Taşıma

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Uzunluk 15,87 m 52ft
MTOW 6050kg 13337lbs
Ana Rotor Çapı 13,20 m 43 ft
Mürettebat 2 2
Yolcu 12 12
Standart Yakıt Tankı 1020 kg 2248 lbs
Harici Yakıt Tankı 280 kg 617 lbs
Bagaj Hacmi 1,1 m3 35 ft3

                                                                              

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.