Türk Hava Yolları Kanatlarını Doğa İçin Açıyor

Türk Hava Yolları Kanatlarını Doğa İçin Açıyor

 

Yeryüzünden gökyüzüne tüm operasyonlarını doğaya saygı bilinciyle gerçekleştiren Türk Hava Yolları açıklanan 2019 yılı sürdürülebilirlik raporuna göre geçen yıl hem çevreye hem de ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladı. Pandemi krizi öncesinde sürdürülebilir büyüme ve kârlılık stratejisini başarıyla uygulayan bayrak taşıyıcı havayolu 74,3 milyon yolcu taşıdığı yılda özellikle iklim değişikliğiyle mücadele ve yakıt verimliliğini artırma konularına odaklandı.

Türk Hava Yolları’nın tüm grup şirketleri ve alt markalarıyla, çevresel etkilerin azaltılmasına yönelik gerçekleştirdiği bütünleşik çalışmalar uçak bakımından hava kargo taşımacılığına, yer hizmetlerinden ikramlara kadar farklı faaliyet alanlarında başarılı sonuçlar verdi.  Yaklaşık 60 bin kişilik Türk Hava Yolları ailesinin çevre bilinci eğitimleri alarak birer parçası oldukları süreç sonunda; 2019 yılında 63 futbol sahası kadar toprak, 7 bin 935 adet ağaç ve 784 adet olimpik yüzme havuzunu dolduracak miktarda su kurtarıldı.

  1. İlker Aycı; “Doğadan ayrı kaldığımız zaman mutlu değiliz.”

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı şirketin sürdürülebilirlik performansı ile ilgili; “İçerisinde bulunduğumuz salgın sürecinde gördük ki keşfedemediğimiz, doğadan ayrı kaldığımız zaman mutlu değiliz. Dünyanın en çok ülkesini uçuş ağında bulunduran havayolu olarak gelecek nesillerin de dünyamızın doğal ve tarihi güzelliklerini yerinde keşfedebilmesini önemsiyoruz. Sahip olduğumuz bu eşsiz çevreyi korumak için iklim değişikliğiyle mücadele ediyor, yakıt verimliliğimizi artırarak karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik pek çok inisiyatif alıyoruz. Yeni teknolojilere yatırım yapıyor, filomuzu genç ve yakıt verimliliği yüksek, çevreye duyarlı uçaklarla donatıyoruz. Gelecek yıllarda da misafirlerimize konforlu ve sağlıklı bir seyahat ortamı sunarken tüm operasyonlarımızı sürdürülebilir çerçevede gerçekleştirmeye odaklanacağız.” dedi.

THY Teknik A.Ş. 63 Futbol Sahası Büyüklüğünde Toprak Kurtardı

Uçak bakımı ve onarımı alanında bölgesinin lider şirketi olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. gökyüzünün incileri olan uçakların bakımını yaparken yeryüzündeki çevreyi de unutmadı. 2019 yılında önemli bir geri dönüşüm başarısı sergileyen şirket tehlikeli atıkları geri dönüştürerek 63 futbol sahası kadar (12 adet B737-800 hacmine eş atık) toprak kurtarırken tehlikesiz atıkların dönüşümü ile de 3 bin 648 ağacın kesilmesini önledi.

Atık yönetim sistemi sayesinde makine ve uçak yağlarının doğal su kaynaklarına karışmasını önleyen THY Teknik A.Ş. böylece 784 adet olimpik yüzme havuzu kadar suyu kirlenmekten korudu. Bunun yanı sıra kimyasalların depoya giriş çıkışını denetleyen RFID sistemi geliştirilerek atık kimyasal miktarının azaltılmasına katkı sağlandı.

Çocuklar ve Doğa İçin Çevreci Oyuncaklar

Türk misafirperverliğini gökyüzüne taşıyan Türk Hava Yolları, misafirlerine sunduğu tüm uçak içi ikramlarda çevreye ve doğaya zarar vermeyecek ürünleri tercih ederek önemli bir çevre kazanımı sağladı.  Bayrak taşıyıcının çocuk misafirlerine sunduğu tahta oyuncaklar endüstriyel kullanım amaçlı ağaçlardan üretilirken ikramların ambalajlarında nişasta bazlı doğaya hızla karışan ürünler tercih edildi. 2019 yılında uçak içerisinde;

– Ürünlerde biyoambalaj kullanımı sayesinde 176 ton plastik kullanımının önüne geçildi.

– Tarak ve ayakkabı çekeceği seyahat kitlerinden çıkartılarak 105 bin kg plastik atık oluşumunun önüne geçildi.

– Tüm seyahat ve oyuncak setleri, dış ambalaj poşeti olmadan servis edilerek toplam 15 milyon 229 bin 348 adet poşet kullanımdan kaldırıldı.

– 145 bin 743 kg tekstil atığı, lisanslı geri dönüşüm firmaları aracılığıyla yeniden tekstil ürününe dönüştürüldü.

Çalışma Masalarının Altındaki Çöp Kutuları Kaldırıldı

Bayrak taşıyıcı, Sıfır Atık prensibinin etkin uygulanması için İstanbul, Ankara, Aydın, İzmir, Antalya ve diğer dış istasyonlarındaki masa altı çöp kutularını kaldırdı. Çalışanların, çöplerini yeni yerleştirilen 3 bine yakın iç ve dış atık toplama kutularına atmaları konusunda farkındalık oluşturuldu.

Ham maddesi cam, plastik ve kâğıt olan çöplerin kaynağında ayrıştırılmasıyla 2019 yılında; 5 bin 624 kg cam (6750 kg cam ham madde tasarrufu), 67 bin 784 kg plastik (1085 adet varil petrol tasarrufu) ve 252 bin 167 kg kâğıt (bu miktarda kâğıt için 4 bin 287 ağacın kesilmesi gerekirdi) geri dönüşüme kazandırıldı.

Bagajları Elektrikli Araçlar Taşıyor

Türk Hava Yolları’nın havayolu şirketlerine yer hizmetleri sunan iştiraki TGS,  İstanbul Havalimanı’nın apron bölgesindeki elektrikli araçlarıyla önemli işlere imza atıyor. Uçakları hareket ettiren ve bagajları taşıyan küçük araçlar arasında elektrikli olanların sayısı gün geçtikçe artıyor. 2019 yılı itibarıyla 8 tane Pushback cihazı, 291 tane bagaj traktörü, 11 tane forklift ve 14 tane kamyonet elektrikle çalışıyor. İstanbul Havalimanı’nın apron büyüklüğü nedeniyle önemli bir yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Turkish Cargo, Depresyondaki 4 Sirk Aslanını Özgürlüğe Taşıdı

Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo, gerçekleştirdiği nesli tükenmekte olan hayvan taşımaları ile doğal hayatın korunmasına katkıda bulunuyor. Doğal yaşamı korumak için birçok uluslararası deklarasyona imza atan marka #MissionRescue adlı proje ile sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiği taşımalarını hayvanlara gökyüzünde ideal ortamı sağlayarak icra ediyor.

Turkish Cargo,  2019 yılında hayvan taşımaları kapsamında, depresyondaki 4 sirk aslanının Kiev’den Güney Afrika’ya özgürlük yolculuğunu gerçekleştirdi ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kızıl akbaba Dobrila’yı, Sırbistan’daki doğal yaşam alanına taşıdı.

Yakıt Tasarrufunda Yeni Dönem

Dünyada en genç filoya sahip havayolları şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları 2019 yılında uyguladığı yakıt tasarrufu uygulamaları ve yeni nesil uçaklarıyla önemli bir yakıt verimliliği sağladı. Filosunu yeni nesil B787-9 ve A321 NEO ile güçlendiren şirket, yeni uçaklarıyla icra ettiği uçuşlarda koltuk başına yüzde 20’ye varan oranda tasarruf gerçekleştirdi. Bayrak taşıyıcı havayolu, yakıt tasarruf uygulamaları ile birlikte 2019 yılında 55 bin 492 ton yakıtı tasarrufu ederek 174.800 ton karbon emisyonunun atmosfere salınımı engelledi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Çevreci THY
1 ay önce

Thy kağıt israfı olmasın diye maaşları da yatırmıyor. Yk başkanı da çevreye zarar vermemek için Maybach’a biniyor. Thy çok çevrecidir.

Peki bize
1 ay önce

THY ormanları kurtarıyorsun. Oradan buraya, buradan şuraya Aslan filan taşıyorsun. Bi kere de biz çalışanlara kanat açsan be

Ccrew
1 ay önce
Cevapla  Peki bize

Nankörlük yapmayın 2 ay öncesine kadar neyiniz eksikti prim,ikramiye,özel sağlık ,kar payı Bu günlerde geçer elbet biraz sabır

Peki bize
1 ay önce
Cevapla  Ccrew

Çalıştığımızın karşılığını alıyorduk sayın Ccrew. Haftasonu gece gündüz demeden zamanı gelip mesai almadan çalıştığımızın karşılığı. Bizi başkalarıyla karıştırmayın. Nankörlükmüş. Kusura bakmayın bu kadar sıkıntı var denirken sıfırdan müdürlük icat edilip atama yapılması gayet normal bi yorum yapınca nankörlük oluyor.

yorum
1 ay önce

dogayı kurtatıyoruz … hayvanları ozgurluge tasıyoruz .. 700 mudur besliyoruz ..)) bir de calısanlar icin bir sey yapsanız diyorum

Kıriv
1 ay önce

Başkan bırak çevreyi mevreyi.İkramiye yatacak mi?Ağustos ta nasıl çalışacağız.

Kıriv
1 ay önce
Cevapla  Editor

Sefa Abi ben İlker Aycı yi kastetmiştim.

Çok alıngan
1 ay önce
Cevapla  Editor

Pandemi Editorlere alınganlık yüklemiş

Başkan
1 ay önce
Cevapla  Editor

Editöre dememiş başkana demiş

yakıt tasarrufu için
1 ay önce

yakıt tasarrufu için şirketteki boş beleş yönetici araclarını kaldırın, ben araba alamıyorum adamlar aile boyu arabayla geziyorlar, helal etmıyorum

Last edited 1 ay önce by yakıt tasarrufu için
ya bırak
1 ay önce

Ortadoğuda bir krallık için çok gereksiz bir gündem bu (çevre,emisyon vs). Torpilli atamalar, şişirilmiş kadrolar, rakamlarını kimsenin bilmediği varlık fonu, 450 milyar dolar dış borç, yalan enflasyon rakamları, siyasi islamın esiri bir halk. İşte gerçek konularımız.

Widen Your Zart
1 ay önce
Cevapla  ya bırak

Bu yoruma dislike atanın bir tarafı zartlasın..

technairbıs
1 ay önce

Hep fasa fiso,
bıktı çalışanlar 4 aydır bu ÜST yönetimden.

çalışanları mağdur etmeyin!
Oml/sıc, +60, sağl.kısıtlılar( hiçbir kanıtlı gerekçesi olmadan üstelik). sırf para vermemek ıcın.
herşeyii sağl müd lüğüne bırakmayın.

cingeneye yetkI vermısler, tutmus pederı kesmıs.

Kpt
1 ay önce

Nasıl ya hahahahah

Kağıtsız Kokpit
1 ay önce

THY’de doğa ve çevre adına olumlu adımların atıldığı bir gerçektir. Ancak uçuş operasyonlarında uçuş planları ( Uçuş planı, Notam, Hava durumu, v.s) halen kağıtlara basılmakta ve her uçuş için en azından 40-50 sayfadan fazla A4 ebatında kağıt kullanılmaktadır. Diğer havayolları bu işi nasıl becermiş ise THY’nin de bir an önce gerçek anlamda KAĞITSIZ KOKPİT konseptine geçmesi gerekiyor.

Havacı
1 ay önce

THY EFB (Electronic Flight Bag) uygulamasına geçmemiş miydi?

Cpt
1 ay önce

Bu işi çok iyi yöneten Türk firmaları var. First officer lar matbaacı gibi çalışıyorlar. Biz de yaptık bunları gerçi ama sene 2020

Thy a.o hissesi
1 ay önce

V12 km. De 20-30lt tüketen Maybach’a değil , 8-9 lt. Tüketen Passat’a binse çevreye daha çok katkısı olan insanlar var dünyada. Kalkmış çevreden bahseder bu insanlar. Aklima geldi konudan alakasiz ama .

Personel de maaşlarından kısılınca mecburen 0.9lt clio’ya binecekleri için bayağı çevreci olacaklar.