Turizm ve havacılık sektörümüz dimdik ayakta

Turizm ve havacılık sektörümüz dimdik ayakta

Pegasus’un Genel Müdürü Mehmet Nane, yaşanan pandemi sürecinin negatif etkilerine rağmen Türk turizm ve havacılık sektörünün dimdik ayakta olduğunu, bu süreci en hızlı Türkiye’nin atlatacağını söyledi.

Pandemi sürecinin en çok etkilediği sektörlerin başında turizm ve havacılık geliyor. Ancak Türkiye’de hem devlet verdiği destekler hem de özel sektörün aldığı tedbirler bu sürecin hızlı atlatılacağı yönünde güçlü sinyaller veriyor. Pegasus Havayolları’nın Genel Müdürü Mehmet Nane, A Para’da yayınlanan ‘Değişim Zamanı’ programına online bağlanıp, Merve Tepe’nin sorularını yanıtladı. Türkiye’deki bütün hava meydanlarının açık olduğunu, kendilerinin de an itibari ile iç hatlarda 35 noktaya uçuş gerçekleştirdiklerini ifade eden Nane sözlerine şöyle devam etti: “Bu kapsamda iç hat uçuşlarında beklentilerimize paralel bir gelişme görüyoruz. Ancak dış hat uçuşlarında henüz öngördüğümüz seviyelerde değiliz. Bunda özellikle Avrupa Birliği’nin (AB) aldığı kararların büyük etkisi var. Nedir o kararlar diye baktığımızda; bu yıl Avrupa ülkeleri, dışarıya kaynak çıkmaması, turizmin kendi içinde dönmesi gibi düşüncelere sahip. Maalesef bu durum hem orada yaşayan insanların daha özgür tatil yapmasına hem de bir seyahat kısıtlaması yaşanmasına neden oluyor.” Önümüzdeki süreçte AB tarafında yeni değerlendirmelerin olacağını söyleyen Nane, biri 15 Temmuz’da diğeri de 30 Temmuz’da olmak üzere iki yeni değerlendirme süreci olduğunu, ağustos itibarıyla yolcularla buluşacaklarını söyledi.

EN CAZİP ÜLKE TÜRKİYE

“İngiltere pazarında da hızlı bir açılma söz konusu olabilir. Biz uçuş kısıtlamaların kalkması ile birlikte çok hızlı bir büyüme sürecinin başlayacağını inanıyoruz. Biliyorsunuz ki Avrupa ülkeleri özellikle mart, nisan ve mayıs aylarında çok yoğun bir karantina süreci yaşadı. Şimdi yazın gelmesi, güneşin çıkması ile birlikte onlarda tekrar eski hayatlarına, seyahat özgürlüklere dönmek istiyorlar. Bir turizm planı yaptıklarında da karşılığında en cazip ülke Türkiye olarak çıkıyor” diyen Nane, Türkiye’nin hem doğa, hem otellerinin kalitesi hem coğrafi şartlarıyla bunun için en uygun ve en hesaplı ülke olduğunu kaydetti. Nane, “Turizm ülkenin ana değerlerinden bir tanesi ve gerçekten biz bu alanda çok iyiyiz. Turizm sektörü ve havacılık dimdik ayakta” dedi.

OTOBÜS YOLCUSU UÇAĞA KAYDI

Pegasus özelinde 2020’nin ikinci yarısını da değerlendiren Nane şu bilgileri verdi: “Ağustos bizim için çok önemli. Çünkü Avrupa’daki fabrikalar genelde ağustosta 1 aylık tatile girer. Avrupa’dan gelen turist en yoğun bu dönemde olur. Eğer kısıtlamaların kalkması ağustosa yetişirse, iyi bir üçüncü çeyrek geçireceğimizi söyleyebiliriz.” Fiyat politikalarını da değerlendiren Nane, herhangi bir fiyat artışı olmadığına vurgu yaptı: “Fiyatlarımız gayet uygun. Zaten bir tavan fiyat uygulaması söz konusu. Özellikle önceden alınan biletler için çok ciddi fırsatlar var. Sınavların bitmesi de süreci hareketlendirdi, yoğun bir trafik gördük. Özellikle 10 saati aşan otobüs yolculukları olan mesafelere tercih daha çok uçaklara kaydı.”

UÇAKLAR AMELİYATHANE KADAR STERİL

Uçaklardaki hijyen konusunda da tedbirlerin daha yüksek olduğunu belirten Nane, şöyle devam etti: “Biz burada soğuk hava zinciri gibi bir sistem kuruyoruz. Yolculuğun başından sonuna kadar sivil havacılık otoritelerinin aldığı kararları birebir uyguluyoruz. Bilindiği üzere artık havalimanlarına sadece uçacak kişiler ve personel alınıyor, yolcu yakınları içeri alınmıyor. Uçacak yolcu maskesini takıp havalimanına giriş yapıyor, daha az insanla temas ediyor. Girişte termal kameralar ateşini ölçüyor, temasız bir şekilde uçağa giriş yapıyor. Uçağa giriş yaptığınızda ‘içiniz rahat olsun’ diyoruz. Çünkü uçakta özel bir havalandırma sistemi bulunuyor.” Uçaklarda kullanılan sistemin ameliyathanelerde kullanılan sistemle aynı olduğunu vurgulayan Nane, “Yani bir uçağın içi bir ameliyathane kadar steril ve güvenli. Uçağın içindeki hava her 3 dakikada 1 tamamen yenileniyor. Biz elimizden geldiğince ortak alanları boş bırakmaya çalışıyoruz ama uçakların fiziki yapısı nedeniyle 1.30 metrelik sosyal mesafe sağlamak zaten çok zor. Bu arada eskiden gün sonunda yaptığımız temizliği her uçuş sonrası yapıyoruz, el değen değmeyen her yer temizleniyor” diye konuştu.

BU SÜRECİ EN HIZLI TÜRKİYE ATLATACAK

Şirketin finansal yapısı hakkında da bilgi veren Nane, şunları kaydetti: “Bildiğiniz üzere üç aylık dönemde hiç uçuş gerçekleşmedi. Yani şirketin kasasına bir girdi olmadı ancak çıkışlar devam etti. Devletin İstikrar Kalkanı projesi bize çok katkı sağladı. Kısa çalışma ödeneği bunlardan en önemlisiydi. Tabi şirketin genel kurulu yapıldı. Biz geçen yıl 200 milyon dolar kâr elde etmiştik. Bu kararı temettü olarak da alabilirdik ama şirketimizin öz sermayesinin güçlendirilmesi yönünde karar aldık.” Öte yandan taze kaynak arayışlarının da devam ettiğinin altını çizen Nane, “Kredi Garanti Fonu’na da başvurduk. Yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu süreci en hızlı atlatacak ülkenin de Türkiye olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Teknik
17 gün önce

Yönetim anlayışlarını thy de örnek alsa ihya olurdu ama hayal işte

kalkanbircisim
17 gün önce

dimdik ayakta olan şey başka.

Hıdır Kocakaya
16 gün önce

Sayın nane siz hangi pencereden bakıyorsunuz bilmiyorum. Önünüze konan istatistiki rakamlara göre açıklama yapıyorsanız İstanbuldan, antalya yı net göremezsiniz. Gelin burda Otelcilerle görüşün gelin turizm acentaları ile bizzat görüşün. Kİm ayakta kim can çekişiyor. Havacılık sektörü en erken 2023 yılı içerisinde normal doluluk oranlarına ulaşması söz konusu iken havacılık sektörü dimdik ayakta nasıl durur. belkide borsada ki hisselerinizin değeri düşmesin diye böyle açıklama yapıyorsunuz. Sizin bir önceki açıklamanızda 2019 yılı temmuz uçuş saati 45 bin olarak, 2020 yılı aynı ayı 10000 saat olarak açıklamanızda bir çelişki yokmu? Havacılık dimdik ayakta sizde çalışanlarınızı keyf verdiği için mi aralığa kadar 15/15 ücretsiz… Devamını oku »

2019 da kalmiş
16 gün önce

Kimi kandırıyosunuz?

Teknik C/S:
17 gün önce

Maasların %70 devlete dayadıktan sonra ayakta kalsın bi zahmet…

Memet
17 gün önce

At yalanı seveyim inananı :))) milleti nasılda gaza getiriyonuz :))

Editor
9 gün önce

sizi pretesto ediyorum.Kaçıncı yazım hala yayınlamadınız.Bir de airport haberi taraf tutuyor diye bu siteyi kurdunuz.Senelerin havacılığı içinde olmak başka, yazı yazmak ve tarafsız olmak bilgelik ister.Copy paste haberciliğin ile daha başarılı olacağını düşümmüyorum.Sen gitte onursal başkan olduğun uted ile ilgilen adamlar uded in geçmişini silecekler hadi bakalım tarafsızlığını bir kez daha göster.

Ragnarrr
11 gün önce

Uçağın içi steril olabilir ancaaaak ortaya 1 tane Covid li yolcu oturdugunda,bu adamın sürekli durmadan soluduğu havayı sistemin temizlediğini söylerseniz millet size güler.Para kazanmak için insan sağlığını tehlikeye atmayın insanları kandırmaya çalışmayın!!!

yok artık !
16 gün önce

kafanızmı güzel ne içtiyseniz bizde içelim bu kadar yalan başka türlü söylenmez insanların akıllarıyla dalga geçmeyin…