TÜM ZAMANLARIN EN GÜZEL ON UÇAĞI

TÜM ZAMANLARIN EN GÜZEL ON UÇAĞI

Şık, çarpıcı, güzel… Bunlar tüm zamanların en estetik on uçağı

1-LOCKHEED CONSTELLATION

Bir resmi hangi kelmelerle tarif ederdiniz? Belki binlerce kelimeye ihtiyacınız olurdu ama onu tarif edecek bir söz yok. Kibar, yunus-vari şeklinden ikonik üçlü kuyruğuna kadar Constellation tek kelimeyle şimdiye kadar üretilmiş en harika uçaktır. 1943’te piyasaya çıkan bu uçak hızla “göklerin kraliçesi” ünvanını aldı  ve zarafet ve teknolojik gelişmenin sembolu haline geldi. Ta ki 1958’de üretimi son bulana dek, temel dizaynı sürekli olarak geliştirildi ve çok sayıda modeli piyasaya sürüldü. Bunlardan sadece ikisi şu an uçabilecek durumda, ancak constellation hala bir efsane olma özelliğini koruyor.

2-CONCORDE

Tarifsiz güzelliğe sahip bir uçak olan concorde 1976’da servise giren tarihin ilk süpersonik (sesten hızlı) uçağıdır. Bu uçak ticari havacığa teknolojik açıdan çağ atlatmıştır. Ses hızının iki katı hızda (Mach 2) ve 60 bin feet’in üzerinde uçabilen Concorde, Avrupa ve Amerika arasında uçuş süresini yarı yarıya düşürmüştür; 1983’te British Airways’a ait bir Concorde New York’tan Londra’ya 2 saat 56 dakikada uçarak bir rekor kırmıştır. Yüksek maliyetli olması ve çevresel faktörler Concorde’nin üretimini sadece 20 uçak ile sınırlı kılmakla birlikte 2000 yılında yaşanan elim kaza uçağnı 2003’te servisten çekilmesine neden olmuştur. Delta (üçgen) kanatları ve roketi andıran gövdesiyle Concorde, sanki gelecekten gelen bir makine gibidir. O, tüm zamanların tartışmasız en güzel uçağıdır.

3-VICKERS VC10

Ingiliz üretimi VC10, kusursuz ve nefes kesici hatlarıyla belki de ses hızına yakın uçan en güzel uçaktır. VC10 kuyruğa monteli dört adet motora sahip tek uçaktır. VC10 Nisan 1964’te servise girdi fakat büyük bir başarı elde edemedi; sadece 54 adet üretildi  ve sonuncusu da 1982 yılında British Airways’tan emekli oldu. Birçoğu 21. yüzyıla kadar hava tankeri ve askeri taşımacılıkta kullanılmaya devam etti ve servise girdiği günden 51 yıl sonra sonuncu uçak da 2013 yılında servisten alındı.

4-BOEING 747

747, gövdesinin üstündeki eşi benzeri olmayan kamburumsu şekliyle nerdeyse yarım asırdır göklerin kraliçesi olma ünvanını elinde tutuyor. Tarihte ilk ve tek “jumbo jet” lakabına layık görülen bu efsane uçak muazzam yolcu taşıma kapasitesi, çift koridorlu ve iki katlı dizaynıyla hava taşımacılığında devrim yarattı. Ilk uçuşundan 46 yıl sonra 747 hala üretimini sürdürmekte ve çok sayıda farklı modeli  Delta, British Airways, UPS, Virgin Atlantic, Lufthansa, Qantas and Air France gibi önde gelen hava yolları gibi onlarca havayolunda uçuşlarına devam etmekte.

5-CARAVELLE

Fransız üretimi bu uçak belki de tüm zamanların en “seksi” uçağıdır.  Tarifi imkansız soyuz, mistik bir havası vardır. Gövdesinin kıvrımları mı, benzersiz oval köşeli üçgen yapılı pencereleri mi, türünün tek örneği kuyruğu mu, zarif kıvrımlı kuyruğu mu… Gerçekten açılmaması zor ve çok da analiz etme derdinde değiliz aslında; Caravelle tek kelimeyle muhteşem. Hepsi bu.. 1955-1972 yılları arsında 282 adet Caravelle üretildi ve  bildiğimiz kadarıyla artık hiç biri uçmuyor.

 

6-DE HAVILLAND ALBATROSS

De Havilland DH 91 Albatross bir uçaktan daha çok bir heykeli andırıyordu. Adının da çağrıştırdığı gibi her zerresi zarafet kokan bir uçak. Köpek balığı vari gövdesinden aerodinamik motorlarına kadar Albatross sanatsal dizaynın çarpıcı örneklerinden biridir. Modelleri arasından en dikkat çeken 22 yolculuk Ingiliz güzeli ahşaptan imal edilmişti ve parçalar birbirine tutkalla tutturulmuştu. İlk uçuşunu 1937’de yapan uçak ve sadece 7 adet üretildi ve ahşap yapısı nedeniyle pek uzun ömürlü olmadı. Havacılık sahnesine çıkmasından sadece beş yıl sanra, 1943’te son uçak da hurdaya ayrıldı.

7-DE HAVILLAND COMET

Serçe ile uzay gemisinden olma melez bir ırka benzeyen nefes kesici De Havilland Comet ilk defa 1949’da uçtu ve havacılık tarihinin ilk jet uçağıdır. Kanat içlerine monte edilmiş dört adet jet motor uçağa eşi benzeri olmayan aerodinamik bir görüntü vermiştir.Uçak üretiminden hemen sonra çok sayıda talihsiz kaza kırıma uğradı ve yeniden dizayn edilmesine ragmen beklenen ticari başarıya hiç ulaşamadı ve sonunda sahneyi B707 ve Douglas DC-8’e bıraktı. Yine de Comet teknolojinin sınırlarını zorlayan cesur bir dizayna sahipti ve tüm zamanların en önemli ve güzel uçaklarından biri olarak tarihteki yerini aldı.

8-DOUGLAS DC-3

Tartışmasız tarihin en önemli uçaklarından biri olan DC-3, sonsuza kadar tam bir klasik olarak kalacaktır. Ilk uçuşunu 1935’te gerçekleştiren uçak havacılık tarihinde devrim yarattı ve 80 yıldır hizmette kalmaya devam etti. DC-3  şekli, boyutları, sesi, sağlam yapısı ile görsel olarak mükemmel bir dizayna sahip. Onu başka bir şekilde hayal etmek neredeyse imkansız.

9-BOEING 307 STRATOLINER

Fütüristik adı ve yuvarlak sanatsal hatlarıyla Flash Gordon’un uzay gemisini andıran Boeing 307, 1938’de ilk defa göklere çıktığında en gelişmiş uçaktı. 33 yolcu kapasiteli lüx Stratoliner kabin basıncına sahip ilk uçaktı. Bu sayede en kötü hava koşullarında bile uçabiliyordu. Sadece 10 adet üretilmesine ragmen uçak gayet başarılıydı ve Pan American ve TWA’da uzun yıllar uçmaya devam etti. Kalan tek uçabilir durumdaki örnek Dulles Havaalanı’nın yanındaki ulusal havacılık ve uzay müzesinde sergileniyor. Howard Huges’in eski Stratoliner’I Cosmic Muffin adında yüzer eve çevrildi ve şu sıralarda güney Floridada bulunuyor.

10-BOEING 757

757 mükemmel dizayn edilmiş yapısı ve dengeli oranları ve temiz hatlarıyla bu uçak için “doğru” uçak denebilir. 1983’te havacılık sahnesine çıkan dar gövdeli 757 tama bir başarı örneğidir ve toplamda 1050 adet üretilmiştir. Halihazırda  bir çok önde gelen havayolunda 800’den fazlası uçmaktadır.

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
4 yıl önce

Tüm bu uçakar içerisinde tartımasız göklerin kıralı da kraliçesi de CONCORDE’dur.
bencebu uçak tekrar üretilmeli.

İnanç HÜRTÜRK
4 yıl önce

Size tamamen katilmakla beraber bir iki nokta ilave etmek isterim. 1- Bence bu listeye de Havilland DH-86 Dragon Express, Boeing 247, Junkers Ju 52 (Dragon Lady – ilk tümüyle metal yolcu uçağı), Focke Wulf FW-200 gibi ilave edilmesi gereken bir kaç model daha var. 2- Bu arada, 2.Dünya Savaşı öncesinin süper lüks deniz uçaklarının (Boeing 314, Shorts Empire Class gibi), kısa şişman gövdesi, çift kuyruğu ile Fransızların Breguet Provence’inin, DC-3/C-47’nin gölgesinde kalmış Amerikan C-46 Curtiss Commando’nun, Hollanda’dan Fokker F-VII/3m’in ve sayamadığım nicelerinin “bu listede bize de yer olmalı” diye söylendiklerini duyar gibiyim. 3- ingilizlerin VC-10 uçağı, 4 motoru da kuyrukta… Devamını oku »

Anonim
4 yıl önce

İnanç Bey, haberin orijinalini tekrar incelediğimde orada kuyruktan dört motorlu tek “western” (batı) uçağı olduğu vurgusunu kaçırdığımı gördüm. dikkatiniz ve teknik bilginiz muazzam..
çevirmen.

Mehmet
4 yıl önce

Elinize sağlık ama bir döneme damgasını vurmuş trijetlerden bir tanesini bile görememek üzdü beni açıkçası bir trijet hayranı olarak 🙂