TOP AIR OLAYI SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN “JET FADIL” VAKASINA MI DÖNÜŞÜYOR?

TOP AIR OLAYI SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN “JET FADIL” VAKASINA MI DÖNÜŞÜYOR?

Türkiye’nin en eski pilotaj okullarından Top Air Flight Academy 2017 yılından bu yana ağır aksak da olsa faaliyetine devam ediyordu. Ancak 2017 yılından itibaren uçuşların ciddi şekilde aksaması, şirketin borçlarını ödeyememesi, idari personel ve uçuş hocalarının maaşlarını alamaması ve istifa etmeleri üzerine, öğrencilerin 5 aylık PPL eğitimini 2 yıldır bekledikleri, birçok öğrencinin eğitiminin yarım kaldığı, kimisinin de hiç eğitime başlatılmadığı belirtiliyordu.

Ancak SHGM tarafından yapılan son denetimler üzerine durumun gelinen aşamada çok daha vahim olduğu, okulun tüm lisanslarının askıya alındığı, öğrencilerin ders saydırma taleplerinin SHGM tarafından reddedildiği anlaşıldı. Özellikle yeni kayıt yaptıran öğrencilerle süresiz sözleşmeler imzalanması, okulun yetkilerin tamamının askıya alındığı tarihinden sonra yabancı bir öğrencinin okula kaydının yapılması mevcut öğrenciler açısından bardağı taşıran son damla oldu. Gelinen aşamada 80 öğrencinin 25’inin Tüketici Mahkemelerine başvurmuş oldukları ve mahkemelerce alacakları karşılığı Top Air’in malları üzerine haciz kararı verdiği öğrenildi. Ancak öğrencilerin avukatları tarafından yapılan hacizler sırasında Top Air’in 2 milyon TL’ye yakın ticari ve vergi borcunun olduğu ve bu borçlar için de malların daha önceden haczedildiği, öğrenciler dava açmadan önce okul üzerine kayıtlı uçakların satıldığı ve bankadaki paraların hesaplardan çıkarıldığı ortaya çıktı.

Bu durumun üzerine öğrencilerin avukatı JetPa mağdurlarının durumunu ve bu konuda Yargıtay’ın “kötü niyetli ortaklar da şirket borçlarından sorumludur” kararını emsal göstererek Top Air’in ortakları Top Servis Havacılık ve Albatros Havacılık’a karşı mahkemeye başvurarak haciz talebinde bulunduğu ve mahkemenin talebi kabul ederek haciz kararı verdiği anlaşıldı. Mahkeme kararında; “sunulan delillere göre, sadece TopAir açısından haciz kararı verilmesi durumunda, öğrencilerin korunan menfaatinin diğer şirketler Top Servis ve Albatros eliyle ortadan kaldırılabileceği, haciz kararının beklenen korumayı sağlayabilmesi için ortaklar hakkında da haciz kararı verilmesinin elzem olduğu, aksi durumda ortak şirketler eliyle öğrencilerin mağdur edilmeye devam edeceği” hususlarının gerekçe olarak belirtildiği görüldü.

Airlinehaber in ulaştığı öğrencilerin avukatı Enes Yalçın; Top Air’in doğurduğu mağduriyetin  artık kitlesel boyuta ulaştığını, öğrencilerin çoğunun eğitim ücretini ödemek için evlerini ipotek ettirip kredi çektiklerini ve tüm birikimlerini ortaya koyduklarını, ancak öğrencilerin aylardır oyalandığını, Top Air’in hala sorunsuz eğitim veriyormuşçasına reklam yapıp öğrenci kaydı aldığını belirterek gelinen aşamada Top Air’in borçları için Top Servis’in banka hesaplarına ve uçaklarına haciz konulduğunu, Çarşamba günü Top Servis’in Atatürk Havalimanı’ndaki hangarına hacze gidildiğini ve hangardaki tüm malların öğrencilerin alacakları karşılığında haczedildiğini, Top Servis’in alacaklı olduğu tüm şirketlere ödemelerin öğrencilere yapılması için ihtarname gönderildiğini ve Top Air’in tüm ortak şirketlerine karşı dava açıldığını belirtti. Avukat Enes Yalçın yargısal sürecin devamı konusunda ise net konuşuyor: “Adalet gecikmeye gelmez ama aceleye hiç gelmez, yargı öğrencilerin mağduriyetini gördü ve harekete geçti, bu işin sonu Top Air’in ortaklarına ve yöneticilere karşı gidebildiği yere kadar gidecek, ancak biraz sabır gerekiyor.” Sonuç ne olursa olsun bu süreç akıllara Top Air olayı Sivil Havacılık sektörünün Jet Fadıl vakıasına mı dönüşüyor” sorusunu getiriyor. Bu sorunun cevabını yargı verecek.

Geri

62
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mağdur

Bu mağduriyetin sorumluluları, başta yöneticiler Ali Haydar Ercan, Pelin Öztürk Temizel, Cem Öztürk, Hamit Shoe ve öğrenci işleri sorumlusu Amin Sadr! Adalet er geç hesap soracaktır!
https://youtu.be/c3eFvnFYho8

Mağdur

Hakan hoca şirkette Amin i dövdü. İnşallah hamid ve murat göndeni de döver.

Topair magduru

Çok mutluyum gerçekten. Bizimle gerine gerine alay eden ali beyin suratını görmek istiyorum. Ama kim bilir nerelerde 🙂 alicim o altındaki 520 yi bile haczedecegiz insallah.

Mağdur

Kanal D haber de çıkan Top Air mağdurları haber linki;
https://youtu.be/c3eFvnFYho8

Topitop 58k

Okulun sahiplerindeki rahatlığa anlam veremiyorum Cem den Peline Alisine gram şeref yok sizde..! Biz dolandırıldık, tarla satıyoruz, evimiz var satıyoruz, satacak bir şey de kalmadı ama kimseyi mağdur etmeyeceğiz rahmetli Murat Öztürk’ün adını karalatmayız dediniz ve bu zamana kadar bunca öğrenciyi oyaladınız ÜZGÜNÜM dedikten sonra işin içinden mi sıyrılacaksınız? Babanızın kemikleri sızlıyordur eminim, telafisi olmayan zararlar verdiniz bize ZAMAN ve maddi olarak, iki yakanız bir araya gelmez umarım bir daha..20 ay dediniz ömrümüzü tükettiniz Allah da sizinkini tüketsin..

Mağdur ATPL

Pelin Öztürk Ayjet ortağıdır. Bizi neden Ayjet uçuş okuluna gönderemiyor? Ayjetin ortağı olup kendi öğrencilerini nasıl mağdur edebiliyor?! Tarla satmaya gerek yok pelin hoca. 11 uçagınızı nerde? Uçakları kime sattınız? Yetkiniz ve hocanız olmadan nasıl yeni öğrenci aldınız? Mahkemede görüşürüz ali ercan ve pelin öztürk.

Hayal

Utanmadan diğerlerini suçluyorlar.

SAADET ZİNCİRİ

BU SORUYA ALİNİN CEVABI – O GÜN GELDİĞİNDE BİR ŞEKİLDE AÇIKLANIR- OLACAKTIR. ZİRA BEN BU ŞEKİLDE NASIL İLERLETECEKSİNİZ EĞİTİMİ ? SHGM DEN DENETİME GELSELER BU DURUMU NASIL ACIKLAYACAKSINIZ DEDİĞİMDE BÖYLE CEVAP VERMİŞTİ. “BİR ŞEKİLDE” AÇIKLAYAMAMIŞ OLACAK Kİ BÜTÜN YETKİLERİ ALINMIŞ. ADAM BİZİMLE PARA İADESİ İSTEDİĞİMİZDE DALGA GEÇİYORDU. ŞİMDİ TELEVİZYONA ÇIKIP MAĞDURU OYNUYOR, – BECERİKSİZ DEDİĞİ İNSANLARIN YARISI BAŞKA OKULLARDA EĞİTİMİ TAMAMLADI, DİĞERLERİ DE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR. https://eksisozluk.com/top-air-ucus-okulu-rezaleti–5893103

Diğer mağdur

Pelin hocam siz misiniz yazan kişi, mağdur olan bizleriz. Ne başarısı ne bilgisi, aç oku Havacılıkla alakalı dünya kadar bilgi var. Sende bilgilen. Uçuş planlamayı bunun nişanlısı yapmıyor muydu. Tk öğrencilerine boş günlerde uçuş yazmayan bunlardı. Boşta tk ya yazın diğer öğrenciler zaten uçuyor dediğimizde, gelmezse gelmesin tk dan kimse diyen bu değil miydi.sürekli öğrenciyi atmakla tehdit eden bu değil miydi. Herkes suçlu ama bu adam daha suçlu. Göz göre göre okul bu hale getirildi sayesinde. Diğerleri bu arada ne yaptı da engelleyemedi bilmiyorum. Adamı mağdur etmeyin yazmışsın birde. Mağdur olan biziz. NOKTA

Diğer mağdur

Sürekli eksilemekle olmuyor, sayın eksici. Ben adımı verip Bu haber sitesine roportaja giderim. Sende gelir misin? Hem herkes ne olup bittiğini daha net anlar. Eksiye basıp durmak sana kazandırmayacak.havacılık sektöründen yok olacak bu ülkede ekmek yiyemeyeceksin. Adın çıktı artık sayın kendini bilen kişi.

Diğer mağdur

Amin hala avcılarda ıfsc diye bir kurumda, kendisine ait. Orada 320 simülatör dersi veriyor. Uzak durun durdurun gidenleri 200 liranızdan olmayın. Biz yandık siz yanmayın.

Pelin Hocam sizmisiniz?

Adam hem başarılı hemde bilgili. 2 havacılık firmayı yönetiyor işte. Pelin Öztürk, Cem ve Ali uzak dursunlar. Bence diğerlerini kötülemek yerine insanları mağdur etmeyin.

Diğer mağdur

Yahu ne başarısı ne bilgisi, sende oku sende bilgilen. Adam kesip kalp nakli yapmıyorsun. Bu okulu bu hale getiren amindir. Böyle yapmayın adil olun yoksa bu okul batar dediğimizde, batarsa batsın tk dan kimse gelmesin diyen amindir.

PELİN BABAN MEZARINDA TERS DÖNDÜ BE

PELİN BABAN MEZARINDA TERS DÖNDÜ BE! Koskoca pilot murat öztürk ün kızısın. Babanın adının kirlenmesinden de mi korkmadın ? Adam yaşasaydı bu yaptıklarını görseydi, kalp krizinden giderdi, uçak kazasına gerek kalmazdı. Senin de bir evladın var. Senin evladının hayalleriyle böyle oynasalar hoşuna gider miydi? Bak şimdi 1 değil 80 gencin canını yaktın. Ama hala çıkıp, beni Amin kandırdı Damin kazıkladı Mamin hortumladı diyorsun. O suçluysa o da versin paramızı geriye! Kim suçluysa! Hem kimin suçlu olduğundan bize ne bacım?Muhattap sensin.Okulun sahibi sensin. Boş konuşma ablacım. Hortumladığınız paralarımızı geri verin! Boş konuşmayın! Pilotaj hayallerimizi çaldınız! Hayallerimizi geri verin!

Pelin O paralari YIYEMEYECEKSIN

Pelin Temizel ya da kalan 2 ortaktan biri gelmis bi de yüzsüzce burada yorum yazabiliyor. Evet haklisiniz PELIN HANIM adalet tecelli edecek. Hem adli adalet, hem de ILAHI adalet tecelli edecek. En son Adnan Oktar da sizin gibi adalet tecelli eder diyordu bakin simdi hapiste çürüyor. Ama siz daha cok ILAHI olan adaletten korkun PELIN HANIM. Allah bu yaptiklarinizi yaniniza birakmayacak. Bizden alipta geri vermediginiz paralari saglikla, afiyetle, çolugunuzla, çocugunuzla YI – YE – ME – YE – CEK- SI- NIZ.