TOP AIR OLAYI SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN “JET FADIL” VAKASINA MI DÖNÜŞÜYOR?

TOP AIR OLAYI SİVİL HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN “JET FADIL” VAKASINA MI DÖNÜŞÜYOR?

Türkiye’nin en eski pilotaj okullarından Top Air Flight Academy 2017 yılından bu yana ağır aksak da olsa faaliyetine devam ediyordu. Ancak 2017 yılından itibaren uçuşların ciddi şekilde aksaması, şirketin borçlarını ödeyememesi, idari personel ve uçuş hocalarının maaşlarını alamaması ve istifa etmeleri üzerine, öğrencilerin 5 aylık PPL eğitimini 2 yıldır bekledikleri, birçok öğrencinin eğitiminin yarım kaldığı, kimisinin de hiç eğitime başlatılmadığı belirtiliyordu.

Ancak SHGM tarafından yapılan son denetimler üzerine durumun gelinen aşamada çok daha vahim olduğu, okulun tüm lisanslarının askıya alındığı, öğrencilerin ders saydırma taleplerinin SHGM tarafından reddedildiği anlaşıldı. Özellikle yeni kayıt yaptıran öğrencilerle süresiz sözleşmeler imzalanması, okulun yetkilerin tamamının askıya alındığı tarihinden sonra yabancı bir öğrencinin okula kaydının yapılması mevcut öğrenciler açısından bardağı taşıran son damla oldu. Gelinen aşamada 80 öğrencinin 25’inin Tüketici Mahkemelerine başvurmuş oldukları ve mahkemelerce alacakları karşılığı Top Air’in malları üzerine haciz kararı verdiği öğrenildi. Ancak öğrencilerin avukatları tarafından yapılan hacizler sırasında Top Air’in 2 milyon TL’ye yakın ticari ve vergi borcunun olduğu ve bu borçlar için de malların daha önceden haczedildiği, öğrenciler dava açmadan önce okul üzerine kayıtlı uçakların satıldığı ve bankadaki paraların hesaplardan çıkarıldığı ortaya çıktı.

Bu durumun üzerine öğrencilerin avukatı JetPa mağdurlarının durumunu ve bu konuda Yargıtay’ın “kötü niyetli ortaklar da şirket borçlarından sorumludur” kararını emsal göstererek Top Air’in ortakları Top Servis Havacılık ve Albatros Havacılık’a karşı mahkemeye başvurarak haciz talebinde bulunduğu ve mahkemenin talebi kabul ederek haciz kararı verdiği anlaşıldı. Mahkeme kararında; “sunulan delillere göre, sadece TopAir açısından haciz kararı verilmesi durumunda, öğrencilerin korunan menfaatinin diğer şirketler Top Servis ve Albatros eliyle ortadan kaldırılabileceği, haciz kararının beklenen korumayı sağlayabilmesi için ortaklar hakkında da haciz kararı verilmesinin elzem olduğu, aksi durumda ortak şirketler eliyle öğrencilerin mağdur edilmeye devam edeceği” hususlarının gerekçe olarak belirtildiği görüldü.

Airlinehaber in ulaştığı öğrencilerin avukatı Enes Yalçın; Top Air’in doğurduğu mağduriyetin  artık kitlesel boyuta ulaştığını, öğrencilerin çoğunun eğitim ücretini ödemek için evlerini ipotek ettirip kredi çektiklerini ve tüm birikimlerini ortaya koyduklarını, ancak öğrencilerin aylardır oyalandığını, Top Air’in hala sorunsuz eğitim veriyormuşçasına reklam yapıp öğrenci kaydı aldığını belirterek gelinen aşamada Top Air’in borçları için Top Servis’in banka hesaplarına ve uçaklarına haciz konulduğunu, Çarşamba günü Top Servis’in Atatürk Havalimanı’ndaki hangarına hacze gidildiğini ve hangardaki tüm malların öğrencilerin alacakları karşılığında haczedildiğini, Top Servis’in alacaklı olduğu tüm şirketlere ödemelerin öğrencilere yapılması için ihtarname gönderildiğini ve Top Air’in tüm ortak şirketlerine karşı dava açıldığını belirtti. Avukat Enes Yalçın yargısal sürecin devamı konusunda ise net konuşuyor: “Adalet gecikmeye gelmez ama aceleye hiç gelmez, yargı öğrencilerin mağduriyetini gördü ve harekete geçti, bu işin sonu Top Air’in ortaklarına ve yöneticilere karşı gidebildiği yere kadar gidecek, ancak biraz sabır gerekiyor.” Sonuç ne olursa olsun bu süreç akıllara Top Air olayı Sivil Havacılık sektörünün Jet Fadıl vakıasına mı dönüşüyor” sorusunu getiriyor. Bu sorunun cevabını yargı verecek.

Geri

59
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mağdur ATPL

Pelin Öztürk Ayjet ortağıdır. Bizi neden Ayjet uçuş okuluna gönderemiyor? Ayjetin ortağı olup kendi öğrencilerini nasıl mağdur edebiliyor?! Tarla satmaya gerek yok pelin hoca. 11 uçagınızı nerde? Uçakları kime sattınız? Yetkiniz ve hocanız olmadan nasıl yeni öğrenci aldınız? Mahkemede görüşürüz ali ercan ve pelin öztürk.

Hayal

Utanmadan diğerlerini suçluyorlar.

SAADET ZİNCİRİ

BU SORUYA ALİNİN CEVABI – O GÜN GELDİĞİNDE BİR ŞEKİLDE AÇIKLANIR- OLACAKTIR. ZİRA BEN BU ŞEKİLDE NASIL İLERLETECEKSİNİZ EĞİTİMİ ? SHGM DEN DENETİME GELSELER BU DURUMU NASIL ACIKLAYACAKSINIZ DEDİĞİMDE BÖYLE CEVAP VERMİŞTİ. “BİR ŞEKİLDE” AÇIKLAYAMAMIŞ OLACAK Kİ BÜTÜN YETKİLERİ ALINMIŞ. ADAM BİZİMLE PARA İADESİ İSTEDİĞİMİZDE DALGA GEÇİYORDU. ŞİMDİ TELEVİZYONA ÇIKIP MAĞDURU OYNUYOR, – BECERİKSİZ DEDİĞİ İNSANLARIN YARISI BAŞKA OKULLARDA EĞİTİMİ TAMAMLADI, DİĞERLERİ DE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR. https://eksisozluk.com/top-air-ucus-okulu-rezaleti–5893103

Topair magduru

Çok mutluyum gerçekten. Bizimle gerine gerine alay eden ali beyin suratını görmek istiyorum. Ama kim bilir nerelerde 🙂 alicim o altındaki 520 yi bile haczedecegiz insallah.

Mağdur

Kanal D haber de çıkan Top Air mağdurları haber linki;
https://youtu.be/c3eFvnFYho8

Mağdur

Bu mağduriyetin sorumluluları, başta yöneticiler Ali Haydar Ercan, Pelin Öztürk Temizel, Cem Öztürk, Hamit Shoe ve öğrenci işleri sorumlusu Amin Sadr! Adalet er geç hesap soracaktır!
https://youtu.be/c3eFvnFYho8

Topitop 58k

Okulun sahiplerindeki rahatlığa anlam veremiyorum Cem den Peline Alisine gram şeref yok sizde..! Biz dolandırıldık, tarla satıyoruz, evimiz var satıyoruz, satacak bir şey de kalmadı ama kimseyi mağdur etmeyeceğiz rahmetli Murat Öztürk’ün adını karalatmayız dediniz ve bu zamana kadar bunca öğrenciyi oyaladınız ÜZGÜNÜM dedikten sonra işin içinden mi sıyrılacaksınız? Babanızın kemikleri sızlıyordur eminim, telafisi olmayan zararlar verdiniz bize ZAMAN ve maddi olarak, iki yakanız bir araya gelmez umarım bir daha..20 ay dediniz ömrümüzü tükettiniz Allah da sizinkini tüketsin..

Helal Lokmanın Hesabı, HARAM lokmanın AZABI vardır

Ana haberlere de çıktınız Top air. Gördüğün gibi doğru asla şaşmaz, er ya da geç yolunu bulur. Tüm Türkiye izledi.Şimdi vicdanınızla hesaplaşın.

Mağdur10

Az önce haberlerde izledim isim verilmedi ama herkes biliyor havacılağa gönül vermiş herkes anladı bidaha Türkiye sınırları içerisinde iş yapamayacaksınız

Top top air

Kayıt olurken. 11 uçağımız var şöyleyiz böyleyiz icraate gelince tarla satıcaz uçak kiralıycaz öğretmen alıcaz. 1 yılda 16 saat uçtum 16 16 lan 16. Para bagladık diye sustuk toplantı yapalım dediniz geldik sırf toparlayın maddi durumunuzu diye sustuk. İçerde paramız var diye sonuç hortumlanmış bir şirket bunların suçlusu amin miş hamit miş ben bilmem. Şirket 3 ünüzün üstüne gerisi beni bağlamaz . Dolandırıldıysanız niye dava açmadınız? Bak biz dolandırıldık dava açtık

Pelin hocam siz misiniz?

Onu bunu boşverin de okula öğrenci olarak mi kaydolduk ortak mi olduk ben hala çözemedim. yer eğitiminden sonra sırf 2.5 ay uçuş bekledik ve tek açıklama Amin bizi dolandırdı söyle zor durumdayız böyle zor durumdayız. BANA BE ULAN BANA NE. ORTAK MİYİM LAN BEN OKULA BEN PARASİNİ̇ VERDİM HİZMET SATİN ALDİM. BANA PARAMİN KARSİLİGİNİ VERMEYEN SENSİN BANANE AMİNDEN. O SENİ DOLANDİRDİYSA GİT SEN DE ONU MAHKEMEYE VER NİYE GELİP BANA AGLİYORSUN? NEYMİŞ TARLA SATACAKMİS DEĞERİ 500binmis BANANE ? UÇUŞ YAPTİR BANA UÇUŞ ÖMRÜMÜZ GEÇİP GİDİYOR.

Birak bu isleri Pelo

Bu tarlami satacagim 500.000 alacagim cumlesini de herkese soylemisler belli ki. Boyle umut verdiler herkese. Nasil bi tarlaymis bu arkadas? Nasil bir tarlaysa 500.000 edebiliyor ama hala paramiz yok diyorlar. size paranizi geri veremeyiz diyorlar. Senin 500.000 lik tarlan varsa sen zaten zengin kategorisine giriyorsun Pelin Hanim hani fakirdin? Hani Amin seni yiyip bitirmisti? Yaziklar olsun be!

Okul Sizin değilmi?

Sayın Top air genel müdüru , Ali Ercan ve Ortaklar Pelin Hoca ve Cem Öztürk. Biz sizin okulunuza ödeme yaptık ve şimdi sadece diğerlerini suçluyorsunuz. Ödeme iadesi istiyoruz sadece. 1 yıl önce şirketinizden ayrılanlardan mı alalım? 1 yıl önce biz uçuyorduk. Uçak vardı, öğretmen vardı, yetkili vardı. Son bir yılda kim vardı karşımızda ?! iftira ve diğerlerini suçlamakla olmaz! YETER ARTIK PELN HANIM.

Diğer mağdur

Bunu yazan kesin amingillerden birisi, unuttuğu bir nokta var. Okulu işleten kendisiydi kötüye götüren kendisiydi sonra kaçan gene kendisiydi. Bununla ilgili 50 şahit bulurum mahkemede. Pelin hanım İn suçu bunlara aşırı güvenmek olabilir, tabiki buna güvenip haksız sayılmaz. Ama mahkeme eninde sonunda amine hesap soracaktır. Bende zevkle şahitliğimi yapacağım.