THY/TEKNİK’TEKİ YETKİ TARTIŞMASINDA DİSK REFERANDUM İSTEDİ

THY/TEKNİK’TEKİ  YETKİ TARTIŞMASINDA DİSK REFERANDUM İSTEDİ

Hak-İş’e bağlı Çelik-İş sendikasının iş yerinde yetki alabilmesi için çalışanlara baskı yapıldığını öne süren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şunları söyledi:
“ Çelik İş, sendika olduğunu ileri sürüyorsa, işverenin eteğine tutunarak sendikacılık yapmaktan vazgeçmeli, çalışanların iradesine saygı göstermelidir. Asıl olan çalışanların özgür iradesinin tecellisidir. Varsa cesaretiniz Teknik A.Ş, çalışanlarının önüne referandum sandığını koyalım ve çıkan sonuca razı olalım. Çalışanların yakasını bırakın. Onların iradesine saygı gösterin. Çalışanların sendikal tercihine müdahale ediliyor. Şirket yönetimi, Hak-İş’e bağlı Çelik-İş sendikasının iş yerinde yetki alabilmesi için çalışanlara açıktan baskı yapmaktadır. Bakanlık ise HABOM’dan Teknik A.Ş’ye geçerken Çelik-İş’ten üyelikleri düşen çalışanların üyeliklerini yeniden aktif hale getirmiştir. Kirli bir işbirliğine girilmiştir. Ancak bu açığa çıkmıştır. Teknik A.Ş çalışanları şirketin metal iş koluna geçmesinin ardından yeni dönem toplu iş sözleşmesi için işletmede yetkili olacak sendika için Birleşik Metal İş’i tercih ettiler. Sendikamıza üye oldular.”
BASKILAR BAŞLADI.
Kani Beko, çalışanların Çelik İş’e üye olmaları konusunda baskı yapılmaya başlandığını belirterek,  konuşmasına şöyle devam etti:
“ Birçok yönetici çalışma sahalarını dolaşarak herkesin Çelik İş’e üye olmasını istediklerini beyan etti. Bu uyarıya itibar etmeyenlerin işten çıkarılacağı söylendi. Bu baskılar nedeniyle sendikamıza şikayetler gelmeye başladı. Sendikamız avukatları bu konuda delilleri topluyor. İsimleri tespit edilen yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulacak. İki arkadaşımız bu süreçte işten çıkarıldı. Teknik A.Ş, yönetimi işletmeye yandaş sendikayı sokacağım diye uçuş güvenliğini hiçe saymaktadır. Kısacası Çelik İş’in Teknik A.Ş.’de yetki alması, ancak böylesi baskılar, kirli oyunlar, sahtekarlıklar ve işbirlikleriyle sağlanmaya çalışılmaktadır. Tamamı hukuk dışıdır.”
BİLGİLER SIZDIRILDI.
Daha sonra bir konuşan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise birçok çalışanın sendikal bilgilerinin Çalışma Bakanlığı’na sızdırıldığını iddia ederek, “Bunlar, Türk Hava Yolları’nda Hava- İş’e yönelik, geçmiş yönetime yönelik operasyonun uzantılarından birisidir. THY yönetimi ve hükümet kendilerine biat edecek bir yönetimi getirmek için her türlü yasa dışı işlemleri yapmıştır” dedi.

Doğan Haber Ajansı

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Cuma Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Cuma
Ziyaretçi
Cuma

Örgütlenmeyi oyun zannediyorlar.Hiç bir çaba sarf etmeden örgütlenmek kolaymı sanıyorlar.

0

0