THY’nin teklifi dünyada gündem oldu

THY’nin teklifi dünyada gündem oldu

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) yüzde 50’ye varan maaş kesintileri öneren THY’ye pazarlık masasına geri oturma çağrısı yaptı. ITF Sivil Havacılık Genel Sekreteri Gabriel Mocho Rodriguez, “Türk Hava Yolları yönetimini işçilerle iyi niyet içinde pazarlığa dönmesi konusunda uyarıyoruz” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından Türk Hava Yolları’na yapılan çağrıda Hava-İş sendikası ile pazarlığa devam edilmesi gerektiği vurgusunda bulunuldu.

THY personel maaşlarında yüzde 30-50 arasında indirim istiyordu. Hava-İş ise indirim oranının yüzde 25-40 arasında olmasını talep ediyor ayrıca maaşı 5,000 TL’nin altında olanlardan da kesinti yapılmamasını şart koşuyordu. ITF, Hava-İş sendikasının esnek ve yapıcı şekilde pazarlık görüşmelerini yürüttüğünü savunurken THY’nin işçilerin zor durumundan avantaj sağlamak istediğini iddia edildi.

‘THY GADDAR İMTİYAZLAR İSTEDİ’

ITF tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türk Hava Yolları verdiği sözleri tutmadı ve gaddar imtiyazlar istedi.” ifadelerini kullandı.

ITF Sivil Havacılık Genel Sekreteri Gabriel Mocho Rodriguez, “ITF dünyadaki bu krize insan merkezli bir yaklaşım sergilemektedir. Uluslararası emek standartlarına saygı göstermek öncelik olmalıdır ve bu sosyal diyalog kültürüyle birlikte gerçekleşir.

Türk Hava Yolları yönetimini işçilerle iyi niyet içinde pazarlığa dönmesi konusunda uyarıyoruz. Bu sadece sendikamıza kayıtlı işçileri koruma meselesi değil. Verilen sözlerin tutulmaması işler için kötüdür” ifadesini kullandı.

39 BİN ÇALIŞAN BULUNUYOR

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam ettiği THY’de, bir ay sonra uygulamanın sona erecek olması ile çalışanların durumunun ne olacağı belirsizliğini koruyor. Şirketin yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, ilk çeyrek sonu itibarıyla THY’nin, THY Teknik şirketi de dahil 39,084 çalışanı bulunuyor.

THY’nin personel giderleri ise 490 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Yaklaşık 23,000 THY çalışanını temsil eden Hava-İş, istihdam kaybı yaşanmaması için ücret indirimi konusunda THY ile hemfikir olsa da, indirim oranı ile TİS ile kazanılmış diğer hakların korunması noktasında taraflar uzlaşamıyor.

Hava-İş açıklamasına göre, THY sendikaya ilettiği protokol metni kapsamında kokpit personeli için %50, kabin personeli için %35, yer personeli için ise %30 kesinti yapılarak ücretlerin yeniden belirlenmesini talep etti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Teknik
1 ay önce

Allah’tan şu yabancı gavurlar var da hakkımızı savunuyorlar bizim yerli ve milli gavurlardan..

havacı
1 ay önce

Bravo THY yonetimi … rezil ettin bizi …

Bi bakarmısınız
1 ay önce

Teknik adına konuşayım ağzınız açıkta kalsın değil %30 maaş indirimi bu 15 günlük çalışma devresinde bizim iş yükümüz 2’ye katlanmış durumdadır bu pozisyonda %15 zam yapacaksınız bize okadar.Noktaa

tech cs
1 ay önce

Sözüm genele…
Sen de yırtma güzel kardeşim kendini çalış hakkıyla çalış ama yapabildiğin kadar işi yap, olması gerektiği kadar yap, değerin anlaşılsın. Malesef teknik camiası olarak ben yapmazsam o yapar, ben uçmazsam o uçar, amaann benimle mi düzelecek don kişot muyum ben, gider yaparım uçarım, karşılığında 3 kuruşluk mamamı alırım diye diye TK da bu mesleği ayakçılığa çevirdiniz.
Birşeyleri değiştirmeye çalışan arkadaşlarınızın arkasında durdunuz mu??
Atıldılar bi arayıp sordunuz, tepkinizi koydunuz mu?
Herkes hakkettiği gibi yönetilir, klavyeden ağlaşmayın…

İstifaLütfen
1 ay önce

Biz değil, THY rezil oldu. Böyle bir şirket imajını anca bu kadar düşürebilirdi. Neyse ki artık yabancı basın da biliyor. Güzelim şirketi batırmaya devam, aferin size.

Eyyy THY yönetimi
1 ay önce

THY yönetimi, reis ten izin alın ve bu işi artık daha fazla uzatmadan çözün. 2020 temmuz zammını yapıp, bunun üzerinden makul bir yüzdeyi geçici olarak indirip maaşları ödeyin. Dünyaya rezil olduk.

Senin tuzu kuru
1 ay önce

Kardeşim pandemide vergilerimizi keserken kimse vergi indirimi demedi şimdi bizim maaşlar kesilirse yüzde 30 yüzde 40 senin eline vergi biriminde girince birşey kalmiycak bu yüzden boş boş yazılar yazma

Rıfkı
1 ay önce

Euroleague, Kriket şampiyonasına, Barcelona’ya, Sharapova’ya, Kevin Costner’a, Messi’ye, Kobe’ye, Okçular Vakfının fetih şenliklerine ve bilmediğimiz herşeye parayı harcadınız ama Pilot Hasan, Hostes Melahat, Teknisyen Kadir, Yüklemeci Adnan, Harekatçı Hüseyin’e hakkı olan maaşlarını ödemeye paranız yok. Mirasyedi gibi harcadınız, simdi sıkıştınız. Hazine açık verdi, koy pilota vergiyi. Pandemi oldu, kes pilotun parasının yarısını. Bizim maaşımız sizin hovardalığınıza kaynak mı? Diğer site diyor ki ” İlker Aycı kedi fare oynuyormus”. İlker Aycı ne yaptığını bilmiyor ki oyun oynasın. Yüreği varsa çıksın karşımıza, koysun bilançoyu, savurganlıklarını üstlensin, ikna etsin 5 yıl ceyrek maaşa fitim. Ama ikna edemez. O yüzden ne bu yönetime, ne… Devamını oku »

Teknik
1 ay önce

Teknikte iş yükü fazla birde maaş kesintisi istenmesi akla yatkın bir şey değildir. Emekçi teknisyenlerin hakkını gasp etmeyin.vergilerden zaten maaşlardan elde kalan bir şey yok birde maaş kesintisi olursa asgari ücrete talim oluruz

Teknik C/S:
1 ay önce

😀 bence daha yuksek bi oran düşünülmüş sonra çok oldu deyip 50ye düşürülmüştür 😀

ilker
1 ay önce

işci çıkartmadıkya bizi kıskanıyorlar

airlinecııı
1 ay önce

bu da mı gol değil be….