THY’nin kurduğu şirket hedefte: 15 milyon liralık sponsorluk gündem oldu

THY’nin kurduğu şirket hedefte: 15 milyon liralık sponsorluk gündem oldu

Türk Hava Yolları, Avrupa’da büyümek için Arnavutluk Hükümeti ile geçen yıl ağustos ayında Air Albania’yı kurmuştu. İlk seferine 15 Eylül 2018’de başlayan bu havayolu şirketi şimdilerde Arnavutluk’u karıştırmış durumda. Arnavutluk’ta verilen bir sponsorluk anlaşmasındaki usulsüzlük nedeniyle THY’nin iştiraki Air Albania’nın adı siyasi gündemi de meşgul eder hale geldi. Türk Hava Yolları’nın yüzde 49 ile ana ortak olduğu Air Albania, başkent Tiran’daki Ulusal Stadyum’a sponsor oldu. Stadyumun adı için verilen teklifi 2.3 milyon euroya yani 15 milyon liraya alan Air Albania’nın ihale sürecinde şartları yerine getirmediği iddia edildi. Yerel basında da yer alan haberlere göre

12 AYDA 10 MİLYON EURO GELİR ŞARTI VAR

Air Albania’nın geçen yıl yok denecek miktarda ciro yapmasının ihale şartlarını yerine getirmediği ortaya çıktı. Arnavutluk’ta yayın yapan Exit adlı yerel haber sitesinin iddialarına göre Arnavutluk Futbol Federasyonu (FSHF) tarafından, markalarının ismini alan stadyumu alma hakkı almak isteyenler için uygulanan koşullardan biri de son 12 ayda en az 10 milyon Euro gelir elde etmeleri. THY’nin bu şartı yerine getirmemesine rağmen ihaleyi üstlenmesi ülkede en fazla tartışılan konulardan biri haline geldi.

2018’DE 100 BİN EURO ZARAR YAZDI

13 Ağustos 2018’de Air Albania kuruldu. İddialara göre Air Albanina’nın 2018 bilançosunda aslında 100 bin euroluk bir kayıp olduğu vurgulandı.Air Albania’nın yüzde 49’u THY’ye, geri kalan yüzde 41’i ise MDN Investment SHPK firması ve Arnavutluk Hükümeti’ne ait Albcontrol şirketine ait. Air Albania’nın 30 milyon dolar sermayesi var. (borsagundem)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.