THY’NİN HEDEFLERİ ŞAŞTI

THY’NİN HEDEFLERİ ŞAŞTI

THY 2015 HEDEFLERİNİ REVİZE ETTİ.

Öncelikle, 2015 yılı hedeflerine bir göz atalım.

Uçak sayısı: 293

Yolcu sayısı: 63,2 milyon

Ciro: 12 milyar dolar

Şimdi de revize edilen hedeflere bakalım.

Uçak sayısı: 299

Yolcu sayısı: 61,7 milyon

Ciro: 11 milyar dolar

Uçak sayısı arttığı için doğal olarak yolcu sayısının da artacağı beklenir. THY’de durum farklı. 293 uçakla 63,2 milyon taşıyacakken 299 uçakla 61,7 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

Uçak sayısı artmış, ancak yolcu sayısında hedef 1,5 milyon kişi düşürülmüş. Yani 1.5 milyon daha az yolcu taşınacak. Şayet uçak sayısı artmasaydı, yolcu sayısındaki yeni hedef ne olacaktı? Kaç milyon eksik yolcu hedeflenecekti.

Bu başarı(!)kime ait? Doluluklar mı çok düştü? Uçaklar filoya geç mi katılıyor?

Hedefleri, “havacılığı internetten öğrenen” eski yönetim kurulu başkanı açıklamıştı. İnternetten biraz daha çalışıp havacılığa geri döner belki… Bu sürede internetten yeni bir çok şey öğrenmiştir diye düşünüyorum.

Daha fazla uçakla ciro niçin azaldı? Sebep sadece doğru tahmin edilemeyen eur/usd paritesi mi?

Bütçeyi yapanlar ve kontrol edenler iyi çalışmışlar demek ki(!)

Bütçeyi nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama çok güzel revizyon yapıyorlarJ

Eline sağlık! Her kim yapıyorsa.

Mali İşler Genel Müdür yardımcılığını tebrik ediyorum. Harikasınız!…

***

Sektörümüzde durum nasıl? Malum yaz sezonu bitmek üzere.

Rusya, Ukrayna pazarında yaşanan kur krizi ülkemize gelen turist sayısında azalmaya neden olmuştu. Özellikle konaklama sektörüne etkisi olan bu durum kış aylarında da aynen devam edecek gibi görünüyor. Dahası, Suriye sınırında yaşanan hava sahası ihlallerinin Rusya’dan gelen turist sayısına etkisi olur mu bilemiyoruz henüz.

Seçimler ve ekonomideki yavaşlamanın turizmimize negatif etkisi ne kadar olacak?

Yaşanan terör olaylarından dolayı gerek kış sezonu gerek 2016 yaz sezonu ne kadar etkilenecek?

Bunlarla ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor, bilmiyoruz, duymuyoruz.

Bilen, duyan var mı?

Ülkemize gelen Alman turist sayısında da düşüş yaşanırsa hem konaklama hem havacılık sektörü büyük darbe alır.

Almanya ülkemize en çok turist gönderen ülke ve 2015 yılında 2014 yılına nazaran gelen turist sayısında artış var. Bu artışı korumak ve üzerine çıkmak için gerekli çalışmalar hiç vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Almanya pazarı için Mısır teşvik programları açıklamakta, Yunanistan ve İspanya için ileri rezervasyonlar iyi görünmekte. Gerek Turizm Bakanlığı gerek turizm sektörünün paydaşları  proaktif davranmazsa turizmde sorun yaşanabilir.

2016 yılı için THY filosuna 11 geniş gövde ve 22 dar gövde uçak ilave edecek. Geniş gövde uçakları Atatürk Havalimanı’ndan uçuracaktır. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesi daha ne kadar artırılabilir? Slot var mı? Dar gövde uçaklar Atatürk mü, Sabiha Gökçen mi, Temel Kotil’in bahsettiği gibi İzmir’den mi uçacak hep beraber göreceğiz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gecikmeler, kalkışa hazırlanan uçakların oluşturduğu kuyruk sektöre zarar vermekte.  Pegasus ve THY’nin 2016 büyümesini karşılayacak ilave slotlar verilebilecek mi? Bu kadar gecikme havayolu markalarına zarar vermeye başladı. İşin operasyonel maliyeti ayrı bir konu. Uçağın takside harcadığı süre ve tüketilen yakıt ayrı bir konu. Müşteri memnuniyeti mi? O da ne?

Göç yolda düzülürmüş! Planlar revize edilir:)

 

 

 

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (4)

 1. normal   - Tarih: 8 Ekim 2015 - Saat 13:33   - Cevap Yazın

  şirkette normal olan ne var ki

  0

  0
 2. değişikler   - Tarih: 8 Ekim 2015 - Saat 14:36   - Cevap Yazın

  yani nasıl oluyor uçak sayısı artarken ciro azalması

  0

  0
 3. Anlamsız   - Tarih: 8 Ekim 2015 - Saat 17:45   - Cevap Yazın

  THY nin politikaları çok anlamsız

  0

  0
 4. Anonim   - Tarih: 10 Ekim 2015 - Saat 00:08   - Cevap Yazın

  Isini bilmeyen ahbap cavuslarla yonetilen sirkette tabii ki hesap sasacak. Yetersiz bilgi ve yetenege sahip olmayan yoneticilerden daha iyisini beklemek eblehliktir. Tek ozellikleri dincilikleri… Gorgusuz ve bilgisizler. Yolcuya ozellikle yerde verdikleri hizmetler daha dogrusu vermedikleri, vermemekte israr ettikleri hizmetler nedeniyle yolcu kacacak THY’den… Cunku Musterilerini APTAL yerine koyan hicbir sorunlarini cozmemekte ISRAR eden bir sirketle kimse ucmaz.

  0

  0