THY’den yeni açıklama

THY’den yeni açıklama

Türk Hava Yolları personeline Hava İş sendikası ile uzlaşılamadığını bildirdi.

THY tarafından yapılan bildiride şu bilgilere yer verildi;

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,
Ortaklığımızın tüm şartlarını zorlayarak sergilediği iyi niyetli uzlaşma çabalarına rağmen istihdamın korunması için zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri ile ilgili uzlaşma henüz sağlanamamış olduğunu duyurmuştuk.

Hava-İş Sendikası ile yapılan hem daha önceki hem de 29-30.07.2020 tarihli görüşmelerde, kısa çalışmanın zorlayıcı sebepten kaynaklı geçici çözüm olarak uygulandığı, bu durumun çalışanlarımızın emeklilik hakedişlerini dahi etkileyen bir durum olduğu, teklif ettiğimiz ücret düzenlemesi hususunda uzlaşma sağlamamız halinde çalışanlarımızı kısa çalışma uygulamasına dâhil etmek istemediğimiz Ortaklığımızca açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Ortaklığımızın bu açık beyan ve taahhüdüne rağmen içinde bulunduğumuz bu olağanüstü duruma uygun olduğu değerlendirilen ücret düzenlemeleri hususunda anlaşma sağlanamamış olması sebebiyle, gücümüzün yettiği ölçüde insan kıymetimizi korumak için bir taraftan yasaların ve Ortaklığımızın iç düzenlemeleri çerçevesinde yapabileceklerimizi değerlendiriyoruz.

Bu kapsamda;

– Kapsam dışı çalışanlarımıza ve tüm seviyedeki orta ve üst düzey üst yöneticilerimize, kapsam içi personele uygulanmak üzere Sendika’ya teklif olarak göndermiş olduğumuz ücret düzenlemesi aynen teklif edilmiştir. Bu statüdeki çalışanlarımız 01.08.2020 tarihinden itibaren normal çalışma saatlerine dönerek, kısa çalışma uygulaması kapsamından çıkarılacaklardır.

– Yurt dışında görev yapan yöneticilerimizle daha önce yapılan mutabakat çerçevesinde, Nisan – Temmuz döneminde ücretleri %55 azaltılarak ödenmiştir. 01.08.2020 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni teklif edilen uygulama ile de ücretlerinden %30 seviyesinde kesinti ve yan haklarında düzenleme yapılacak, 1,5 yıl zarfında ikramiye ödemesi yapılmayacaktır.

– Yurt dışında görev yapan mahalli çalışanlarımız bakımından yine çalıştıkları ülkelerin yasalarının ve şartlarının el verdiği ölçüde kısa çalışma, yarı zamanlı çalışma, ücretsiz izin, ücret revizesi gibi düzenlemeler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. İşçi haklarının çok güçlü olduğu ve katı işçi sendikalarının bulunduğu ülkelerde dahi istihdamın korunması için ciddi kolaylıklar sağlanmış ve işverenlere destek olunmuştur.

– Sendika üyesi kapsam içi çalışanlarımıza da, şu aşamada Sendika ile uzlaşmadan bir ücret düzenlemesi teklif edemediğimizden dolayı işgücümüzün koruması için yine yasaların ve Ortaklığımızın iç mevzuatı çerçevesinde çözüm üretmek zorundayız. Sektördeki birçok havayolunun tercih ettiği en kolay ama en ağır yöntemi gücümüzün yettiği ölçüde bir çözüm olarak hiç aklımıza getirmedik. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz olağanüstü döneme uygun olarak işverenlere kısmen veya tamamen ücretsiz izne ayırma hakkını sağlayan düzenlemeyi, çalışanlarımızın aleyhine olacağından tercih etmek istemiyoruz. İçinde bulunduğumuz olağanüstü şartlara uyan yeni ücret düzenlemesi konusunda da bir uzlaşma sağlanamamış olması sebebiyle, çok büyük operasyonel zorluğuna ve İşkur Hizmet Merkezlerinin sınırlı imkânlarına rağmen diğer uygulamalara göre çalışanlarımızın lehine olan kısa çalışma uygulamasına devam etmeyi tercih etmek zorundayız.

Bildiğiniz gibi, kısa çalışma 3 aylık süre ile uygulanabiliyorken Haziran ayı sonunda T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 ay süre ile uzatılmasına karar verilmiş ve akabinde Ortaklığımızca Temmuz ayı içinde kısa çalışma uygulanacağı duyurulmuştu. Bugün tarihli Resmi Gazetede yayınlanan T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışmanın 1 ay süre ile tekrar uzatılmasına karar verilmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz gerekçelerle, Ortaklığımız ünitelerinde 01.04.2020 tarihinden itibaren uygulanmakta olan ve bugünkü T.C. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1 ay daha uzatılmasına karar verilen kısa çalışma uygulamasının Ağustos ayında da devam etmesine karar verilmiştir.

Ağustos ayı içerisinde yapılacak çalışma sizlere yöneticileriniz/uçuş programınız vasıtasıyla tebliğ edilecektir.

Yer personeli için çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde evden / uzaktan kısa çalışma şeklinde devam edecektir.

·   Yer personeli için %50 kısa çalışma oranını (haftalık 22,5 saat) geçmeyecek şekilde planlama yapılacaktır.

·   Uçuş personeli için uçuş frekansları göz önünde bulundurularak planlama yapılacaktır.
Ağustos ayı boyunca evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesai düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacaktır.

Kısa çalışma süreci boyunca özel sağlık sigortası ödemesi devam edecektir.

Bunların dışında kalan kısa çalışma ile ilgili önceki dönemdeki uygulamalar aynı şekilde devam edecektir.

Sağlıklı günler dileriz.

İstihdam Başkanlığı

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

100 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kaptan
5 gün önce

4 aydır ücret ödemiyorsunuz. Ödedikleriniz İşkur’dan KÇÖ veya gün hesabı ücretler. Kasanızdan para çıkmadı. Kargoda 1 e 7 ye varan fiyat artışıyla rekorlar kırdınız. Şimdi % 50 ye varan indirimle tüm yükü çalışana yıkacaksın, bunu kalıcı hale getireceksin, % 15 ten yüksek enflasyona rağmen zam yapmayacağım diyeceksin, kabul etmezsen işten atarım diye tehdit edeceksin, sonra çıkıp iyi niyetten bahsedeceksin. Biz de, iş bilmezliğiniz, her sıkıntıda bizim sırtımıza binmenizden ve vefasızlığınızdan dolayı sizi iyi niyetle istifaya çağırıyoruz. 1 milyar değil 500 milyon $ kar etmeyi kabul etmiyorsunuz diye farkı biz mi kapatacağız?

HAYDAR
5 gün önce
Cevapla  Kaptan

Ağzına sağlık kaptanım, çok güzel yazmışsın.

1 cent
4 gün önce
Cevapla  HAYDAR

Havasen ve hava iş rekabeti bırakıp tek güç olarak birbirlerine emek hırsızlarına karşı birlikte hareket etmelidir

Teknik
4 gün önce
Cevapla  Kaptan

Biz birlik olursak onlar hiç olur ama hala o şunu aldı bana vermedi hesabı yaparsak yok oluruz ellerine saglık güzel yazı olmuş kaptanım.

Teknisyen
4 gün önce
Cevapla  Kaptan

Kaptanım herşeyi söylemiş. Ağızına sağlık. Atılan başlıkta thy yönetimi sütten çıkmış akkaşık maşallah. Trilyonluk arabalar bir günde milyarlarca harcamalar yükü çalışan çeksin. Mevlam bunu yanınızda bırakırmı sanıyorsunuz

Bir dost
5 gün önce

Şirketin iyi bir niyeti olsa kesilen ücretler 2022 yılında verilecektir demesi gerek.Vermek istemediğine göre işçinin hakkına göz dikmiş gözüküyor.kesintili maaşa tam iş gücü çok mantıksız. Kestiğin oranda çalıştır olsun bitsin.

Teknik
5 gün önce
Cevapla  Bir dost

Bence de kestiği oranda çalıştırsın. Maaşı kesip tam çalışmamızı istemek ayıp. %30 ücret kesiyorsa %30 eksik çalıştırsın. Yer personeline esnek çalışma, home-office hakkı v.s. vermeli şirket eğer ücret kesecekse. Uçucular zaten az uçacaklar uzun bir süre.

Efo
5 gün önce
Cevapla  Teknik

Ağustos programları çıktı, bırakın az çalışmayı, fazla mesailer bile var. Az uçursun veya az çalıştırsın, ona göre ödesin tabii.

İşçi emekçi
5 gün önce

Kar payı dağıtırken kabşne kokpite yer personeline birer maaş ikramiye kendilerine 3 maaş ikramiye veren yönetim zararda da bi zahmet kendilerinden yüzde seksen kessin o vakit! Takmışlar kafayı kokpite ve biz kabin ekiplerine !Biz nasıl hep minimumda uçuyorsak, Ofiste bir kişinin yapacağı işi beş kişiye yaptırmasınlar ve gereksiz başkanlık/ müdürlük/şeflikleri iptal etsinler Gelmiş geçmiş en kötü yönetim bir zahmet Sn. Aycı istifa etsin!

Mert Onur
5 gün önce

işallah tez zamanda amin….

Emekli
4 gün önce

Aycı istifa siz pilotlar her zaman yer personolini sattınız ben eski sendikacıyım bunun acısını biz çok gördük size fırsat geçse gene satarsınız cay varmı cay

Doğrusu
5 gün önce

TİS’de bağıtlanmış tüm hususların geçerli olduğu ve hakların korunacağı, bu haklara ilişkin olarak bugünlerde yapılamayan ödemelerin şirket kâra geçtikçe tazmin edileceği açıklansın. Bu durumda tüm çalışanlar elini de gövdesini de taşın altına koyar.
Ali Cengiz oyunları ile işçiyi ezmek isterseniz, kimin ezileceğine Allah karar verir sonra da tarih yazar.

330 Kaptan
5 gün önce

Niyet istihdamı korumaksa bir önerim var. Kokpit için. Madem %50 indirim öngörüyorsun, tüm pilotları 15 er gün çalıştır. Yarım maaş ver. Böylelikle kimse işinden olmaz. Herkesin teknesi yürür. Pandemi riski eşit paylaşılır. 15 gün çalışıp 15 gün evde karantina gibi olur. 4500 pilotu çalıştırıp 2250 kişilik ücret ödersin. Bunu bir de kabin için hesapla. Al sana tasarruf, al sana istihdam. Ama niyetiniz kesintileri kalıcı kılmak olduğundan kabul etmezsiniz. Lütfen samimi olun. Ankara’dan para mı istediler? Bizi kaynak mı yapacaksınız? Mesela Kanal İstanbul’a.

Mimat sinan
5 gün önce
Cevapla  330 Kaptan

Biz çoktan kaynak olduk hocam. Bunların amacı çözüm değil, amaç kılıf esnerken sokabildiği en büyük minareyi sokmak.

Teknik
5 gün önce

En mantıklısı buydu. Ne kadar calısıyosam o kadar paramı alayım. İş yoksa beni ne diye getirticeksin. İş varsa neden paramı keseceksin? 21 yy da yemezler artık bunu

Last edited 5 gün önce by Teknik
Teknik
5 gün önce
Cevapla  Teknik

Sonuna kadar haklısın kardeşim. İlk yorumlardan bir tanesinde zaten bende benzer bir şey yazmıştım. Madem ki şirket %30 az ödeyecek biz de %30 az çalışalım, evde ailemizle vakit geçirelim.

techni
5 gün önce
Cevapla  Teknik

aynen yatışa devam

Teknik
5 gün önce
Cevapla  techni

Sen yat kaptanım, biz Teknik olarak işe gittiğimiz her gün çalışmaya devem ederiz yeter ki hakkımız ödensin.

Çıkar at gözlügünü
4 gün önce
Cevapla  Teknik

Bende teknisyenim yetmedimi kestikleri alamadıgın haklar YALAMA yı bırak kardeş nekadar ekmek okadar kofte YALAMA..

Teknik vahim
5 gün önce

Hem full ay çalıştır hem %30 düşür. Birde ileride işler yoluna girdiğinde geriye dönük ödeme yok de. Bu düşünce ilk aklından geçen kişiyi ve bu fikre destek verenleri …. . Ne diyeyim Allah aynı duruma düsürsün. Bizlere mantıklı seçenekler sunun bizler herzaman şirketimizin arkasındayız. Yeri geldiğinde azda kazanırız yeri geldiğinde beraber çok ta kazanırız. Bizler şirket yada devlet düşmanı değiliz. %30 az çalışmayla %30 kesinti yapacağız deyin razıyız bu şekilde geriye dönük ödemede yapmak zorunda kalmazsınız ve bunu tüm çalışanlar anlayışla karşılayacaktır. %30 Luk kesinti ile kaç sene geriye gidecek maaşlar ve yıllarca tekrar aynı seviyeye çıkmayı bekleyecek insanlar ki… Devamını oku »

Teknik
5 gün önce
Cevapla  Teknik vahim

Bence Tekniğin duruşu kesinlikle bu olmalı, ne kadar ücret kesiyorsan o kadar eksik çalıştır. Iş yok deyip maaş kesmeye çalışıyorlar, bir de üstüne üstlük %100 işe getirmeye çalışıyorlar aklım ermiyor. Yahu bizim sendika da mı hiç akıl etmez böyle şeyleri. Tamam biz çalışan olarak maaştan feragat edelim bir miktar ancak şirket de bizim emeğinizdenden feragat etsin bir miktar. Tam maaş almak hayal, bari eksik alacaksak eksik çalışalım, özlük haklarımız saklı kalsın böylece. Bir kere geriye gidişi kabul edersek daha da Bu şirket bizim özlük haklarımızı kesinlikle geri vermez. Teknik A.Ş. olarak farklı hareket etmeliyiz, uçucuların sendikasının ne vereceğine bakmadan iyi… Devamını oku »

Rezalet
5 gün önce
Cevapla  Teknik

Kabul ederse ki yok…. bazi dinazorlar emekli olmamak icin utanmadam hala calisiyorlar + 2021 e kadar utanmadan %30 kesintili full calismayi teklif ediyorlar…zaten pandemi var hastalik var diyorsunuz 2 li 3 lu vardiya insanlari perisan ediyorunuz… Allah bu dusuncesiz insanlari bin perisan eylesin insalah

Virus
5 gün önce

Sitede sorun mu var clickbait e atıyor hemen yazılımı bir kontrol eder misiniz

Dikkat
5 gün önce
Cevapla  Virus

Mobil uygulamada da bazen açılıyor. hatta izin istiyor telefon “events” a girmek için… yöneticileri bi kontrol etmeli…

Someone
5 gün önce
Cevapla  Virus

Benim bilgisayarıma ve telefonuma Takvim Reklamları yükledi. Dikkatli olun. Sitede virüs var.

Rifki
4 gün önce
Cevapla  Virus

Telefonda chrome tarayıcıdan giriyorum. Resmen virüs acıyor hep.

Ganalı
5 gün önce

Bedavadan para kesmek olmaz. %30 kesmek istiyosan bende %30 az çalısırım o zaman. İş azsa ben niye çok çalışıyım ki?

Hellooo Tahsiiiiıımn
5 gün önce

THY’yi Taksim delisi Cenk’e bırak daha iyi yönetir galiba. 8 Ağustos maaşına göre pilotlar sendika aracılığı ile harekete geçecektir. ilker aycı ve bilal ekşi pilotları çok hafife alıyor. THY bu yönetim kadrosu ile tarihe geçecek şekilde zarar görmek üzere.2500 pilot şu an birlikte hareket ediyor ve sendika aracılığı ile 2 günlük uçuşa çıkmamanın maliyetini şimdiden hesaplasın şirket.

Komik
5 gün önce

Nereye hareket ediyo akademi mezunları borclu zaten ayrıca tk dan ayrılsalar is bulabilirler mi bu donemde? Heryer pilot kaynıyo.

He he komik
5 gün önce
Cevapla  Komik

Komiği kemiği görürsün pilotlar 2018 deki gibi istediğini koparıp alınca sana da 2018 deki gibi sapı kalır ama bu sefer sapın da yarısı.

Komik
5 gün önce
Cevapla  He he komik

Keşke alsın herkes istedigini ama bak bakayım bi sektore ne alemde şartlar 2018le aynı mı sonrada o sapla napcaksın sen düşün kasap kardeş.

Efo
5 gün önce
Cevapla  Komik

Yeterince bilgi sahibi olmak gerek yorumların mantıklı olması için. 2018’de gidenler çoğunlukla ya yabancı ya da akademili idi. Hemen bugün gidilmesi şart değil. Tam işler açıldığında diğer şirketlerden talep oluşacak ve tam şirketin de pilota ihtiyacı olduğu zaman şirket pilotsuz kalacak. Lisansiye ve/veya kritik pozisyondaki tüm çalışanlar uyanmalı artık, siğer çalışanlara laf yetiştirmek yerine birlikte hareket etmek gerek.