THY’DEN KİMLER SANDIKTA KALDI?

THY’DEN KİMLER SANDIKTA KALDI?

7 Haziran Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerinde THY  kökenli 2 vekil temsil edecek. Seçim öncesi THY eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun da aday olmak için istifa edeceği söylenmişti. Ama gelişmeler, Topçu’nun istifa etmediğini, üstünün çizildiğini, aday da yapılmadığını gösterdi. Aslında THY’de görev yaptığı için milletvekilliğine aday gösterilmek gibi bir gelenek de yok. En yakın örnek 1989 yılında THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandıktan sonra 1991 seçimlerinde ANAP milletvekili seçilen Cem Kozlu. Kozlu’dan sonra 2 kez THY Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğuna oturan Erman Yerdelen yıllarca Süleyman Demirel ile siyaset yapmış bir isimdi. Babanın en yakınında duran bir siyasetçi olmasına ve 3 kez de aday olmasına rağmen bir türlü istediği vekilliği alamadı. Kozlu’dan sonra da THY milletvekili çıkaramadı.

TOPÇU’NUN KANKASI AĞBAL

2015 Genel seçimlerinde THY’den bazı isimler adaylık için AKP’nin kapısını çaldılar. Hamdi Topçu’nun THY Yönetimine taşıdığı Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal Bayburt’tan milletvekili seçildi. Ağbal’ın  adı  geçen 10 yılda sık sık gündeme geldi. Kolunda taşıdığı 220.000 dolarlık  saati tartışma konusu oldu. Yakın çevresine saatin Hamdi Topçu tarafından kendisine hediye edildiğini söylese de, tartışma alevlenince hem Ağbal hem de Topçu bu iddiaları reddetti. İkilinin ilişkilerinden en çarpıcısı ise 17-25 Aralık soruşturmasında internete düşen bir ses kaydında ortaya çıktı. Ses kaydında Topçu ve Ağbal olduğu iddia edilen 2 kişinin konuşmaları yer alıyor ve Topçu Dubai’de okuyan kızının İTÜ’ye yatay geçişi için kontenjan ayarlaması için YÖK üyesi Ağbal’dan yardım istiyordu.  İşin garibi, Topçu ses kaydının doğru veya yanlış olduğu konusunda bir açıklama yapmamış sadece attığı bir twit mesajında “İTÜ’den mezun oğlum kızım yoktur.” Demekle yetinmişti. Oysa Topçu kızının İTÜ ‘de okuduğunu ses kaydı internete düşmeden 7 ay önce bir ropörtajda gururla dile getirmişti.

TOPÇU İLE YUMRUKLAŞAN VEKİL…

THY kökenli olup vekil seçilenlerden biri de Hamdi Irmak. 2005 yılında THY Tanıtma ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak atanan Irmak 2008 yılında Topçu ile ters düşmüştü. Skylife ihalesini alan firmanın paraları zamanında ödememesi üzerine patlayan kavga adaşların yumruk yumruğa kavgası ile son bulmuş ve Irmak’ın THY ile ilişiği kesilmişti. Topçu’nun öfkesi o kadar kabarmıştı ki, Irmak’ın THY Genel Müdürlüğü’ne girmesini bile yasaklamıştı. Irmak şimdi AKP’den Kırklareli Milletvekili.

PATRONUNU DAVA EDEN ŞENER YİNE SEÇİLEMEDİ.

Hevesi kursağında kalanlardan ilki ise deneyimli aday Fahri Yasin Şener. Bir dönem Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanının Özel kaleminde çalışan Şener,2005 yılında Kotil’in Genel Müdür olması üzerine henüz 30 yaşında iken  Genel Müdür Özel Kalem Müdürlüğüne getirildi.2010 yılında şirket tarafından işten çıkartılan Şener, 5 sene tepelerinde görev yaptığı THY’yi mahkemeye verdi. Şener’in avukatı ise ilginç bir isimdi. Bazı internet sitelerinde zaman zaman THY ve AKP aleyhine yazılar yazan yaklaşık 20 yıl THY’de avukatlık yapmış olan Onur Güntürkün. Şener, avukatının da becerisi ile patronu Kotil’e karşı açtığı davayı kazandı ama işe başlatılmadığı için tazminatını alıp siyasete soyundu. 2011 Genel Seçimlerinde AKP’den İstanbul 1. Bölge listesine girmeyi başardı. Ancak 21. sıradaydı ve doğal olarak seçilemedi. Şener 2015 yılında bir kez daha şansını denedi. Bu kez listenin 24. sırasındaydı ve yine seçilemedi. Henüz 40 yaşında olan Şener’in bundan sonraki seçimlerde de aday olacağı söyleniyor.

 

YÖNETMELİĞİN İŞLEMEDİĞİ MÜDÜR

Airline Haber sütünlarında öyküsüne yer verdiğimiz Mefail Deribaş da, 2015 Genel Seçimlerinde aday olanlardan. Üstelik Deribaş diğerlerine göre daha şanslı. Çünkü aday adaylığı sürecini THY Rusya Genel Müdürü olarak yürüttü. Yani hem THY’den maaş aldı hem de bir siyasi partinin çalışmalarına katıldı. Bunu nasıl becerdiğine ilişkin sorularımız ise yaklaşık 20 gündür cevap bekliyor. Sonuçta, Deribaş aday olduğu AKP’nin Sakarya listesine bile giremedi.

ÇALIŞKAN’A THY’DEN AYRILMAK YARAMADI.

Uzun süre THY İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Kazım Çalışkan da THY’den ayrılıp özel sektöre geçen isimlerden. Çalışkan, Tekel Yönetiminde iken Başbakanlık Etik Kurulu’ndan aldığı ceza ile bir dönem gündemi meşgul etmiş, Uğur Dündar’ın bir köşe yazısına da konu olmuştu. Çalışkan, memleketi Çanakkale’den AKP aday adayı olsa da, listeye giremedi ve vekillik hayali bir başka seçime kaldı.

İşte sizlere THY’de görev yapıp TBMM’ye giren ve giremeyenlerin kısa hikayesi. THY’deki gücünü, yetkisini, nüfuzunu kullanarak siyasette çevre edinenlerin siyasilere yaptıkları yardımları, yerine getirdikleri ricaları vekilliğe dönüştürmek için gayret göstermeleri nasıl değerlendirilir, takdir sizin…

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
bravo size

İş para olunca azılı AKP muhalifı rahmetli Onur, kendi Genel Müdürünü dava eden Fahri Yasin’le biraraya gelebiliyor. Afferim Fahri sana, işi sağlama almışsın, davayı da kazanmışsın..