THY’DEN ÇALIŞANLARINA= “KIRK KATIR MI,KIRK SATIR MI”

THY’DEN ÇALIŞANLARINA= “KIRK KATIR MI,KIRK SATIR MI”

THY ve Hava-İş, zararın faturasını emekçilere çıkartmak istiyor!

Hava-İş sendikası, THY’nin “zararı” nedeniyle emekçilere “kırk katır mı, kırk satır mı” diye sordu.

Türk Hava Yollarının (THY) 2016’yı büyük zararla kapatmasının ardından 2017’de de durumun pek parlak olmaması, şirketin faturayı emekçilere kesmek istemesiyle birlikte sürüyor.

Havaalanlarında örgütlü Hava-İş sendikası da, THY yönetimi ile yaptığı görüşmeler sonucunda, şirketin önerdiği iki seçenekten birini seçeceklerini işçilere duyurdu.

Hava-İş, işten çıkarmama garantisi karşılığında, çalışanlara bu yıl zam yapılmamasını kabul etmek istediğini işçilere bildirdi.

Hava-İş mesajında, THY’nin 32 uçağı hangara çektiği de kabul etmiş oldu.

Hava-İş’ten üyelerine gönderilen mesaj şöyle:

“Bir süredir Türk Hava Yolları yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde malum olunduğu üzere THY’nin içinde bulunduğu kriz ortamı nedeniyle 2016 yılında ciddi bir zarar oluştuğu görülmüş olup 2017 yılının da şirket için zorlu geçmesi beklenmektedir. Tarafımıza 25 dar gövde ve 7 geniş gövde uçağın hangarlara çekildiği bildirilmiştir. Ekip planlamanın hesaplarına göre ortalama bir dar gövde uçakta 24 kabin memuru ve 12 pilot, geniş gövde uçakta ise (330/340 uçaklarında) 60 kabin memuru ve 20 pilot çalışmaktadır. Buna göre 1000’den fazla kabin memurunun ve 500’e yakın pilotun işgücü fazlalığı oluştuğu bilgisi Sendikamıza iletilmiştir. Bu kapsamda THY yönetimi ya toplu işçi çıkararak ya da ücretlere 2017 yılı için zam yapmayarak (sosyal yardım ve ücrete ilişkin tüm haklar dâhil) tasarruf sağlamak teklifiyle sendikamıza başvurmuştur.

Bugün itibariyle suçlu veya sorumlu aramak gerçeklerle yüzleşmemize engel olmayacağı için gerçekçi olmak ve bu soruna bir tavır belirlemek zorundayız. Gerek ülkemizin ve THY’nin içinde bulunduğu sıkıntılı durum gerekse üyelerimizin iş güvenliği açısından bu teklifi düşüneceğimizi ancak nihai kararı vermeden önce üyelerimize yani sizlere danışacağımızı THY yöneticilerine ilettik. Zor bir tercih olduğunu ve her halükarda bir fedakârlıkta bulunacağımızı biliyoruz. Ya bir grup arkadaşımızın işsiz kalmasını göze alacağız ve teklifi doğrudan reddedeceğiz ya da 2017 yılı için ücret artışlarından feragat edeceğiz.

Sendika olarak içinde bulunduğumuz durum göz önünde bulunduğunda toplu işçi çıkarmama garantisi alınması halinde ücret zammından feragat etmenin doğru olacağını düşünüyoruz. Ancak bu karar hepimizi doğrudan ilgilendirdiği için anket yöntemiyle tüm üyelerimizin görüşlerini alarak bu görüş çerçevesinde karar vermenin uygun olacağını düşündük. Sizin de görüşünüzü ifade ederken hem üyelerimiz hem de THY ve ülkemiz için en doğrusunu gözeterek karar vereceğinize eminiz. Ümidimiz en yakın zamanda ülkemizin ve THY’nin bu sıkıntılı günleri geride bırakarak tekrar eski güzel günlerine dönmesidir.” (SolHaber)

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (10)

 1. Doğru karar   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 01:21   - Cevap Yazın

  Yeri geldiğinde çalışanlar taşın altına elini sokmasını bilir. Uçucu arkadaşlarımızın işten çıkarılacağına zam yapılmaması daha uygun olur. THY aile kültürünü almış her arkadaşım yer personeli bile olsa benim gibi düşündüğüne eminim. Sendika’ya katılıyorum. Varsın zam yapılmasın, ama arkadaşlarımız işsiz kalmasın. İst şefi

  0

  0
  • Rx/98 Mustafa   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 03:48   - Cevap Yazın

   Abicim neden anlamak istemiyorsunuz bizim derdimiz zaten PARA DEĞİL ŞUNU BİR ANLAYIN İNSAN EKMEK YEDIĞİ YERE ZATEN İHANET ETMEZ LAKİN,birilerinin ev kirasini birilerinin özel makam arabalarini birilerinin zevk debasini lüksü herkesin kesmesi lazim dolar olmuş 3.70 bunu neden ve nasil sorgulamazsiniz anlamak mümkün değil hamdi zaten harcirahlari maaş’a bağlayinca hepiniz göbek attiniz cok para kazaniyorlar vs.sacmaligi diye fesatligi biraz birakinda gercekci ve adil olun su ulke ortaminda en cok ihtiyacimiz olan şey.

   0

   0
  • Anonim   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 07:49   - Cevap Yazın

   Hadi yaa? Kıdeme göre işten çıkartmalar yapılsın, bütün dünyada böyle oluyor bu iş. İhtiyaç doğdukça tekrar işe alınırlar

   0

   0
  • Tasaruf   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 09:42   - Cevap Yazın

   Mustafaya katiliyorum. Bir Yurtdisi Mudur yillik maaliyeti 60.000 EUR. 200 Mudur olsa 12.000.000 EUR. Bari kucuk noktalardan Mudurluker Seflik olsun ve Bolgesel Mudurlukler yapilsa ( 6-7 noktaya tek Mudur ) iste 10.000.000 EUR tasaruf.

   0

   0
 2. Canıtın   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 03:52   - Cevap Yazın

  Bize amirlerimiz abilerimiz ablalarımız Florya da “ekip olmayı” aşıladılar,öğrettiler
  Gün birlik günü, ekip olma günü..
  Şirketimiz zor günler geçiriyor ve herkes bunun farkında zaten
  Elele verip eski günlerdeki gibi olacağız güneş bizim için tekrar doğacak inşallah
  Binlerce insan evine ailesine çocuğuna bu çatı altından ekmek götürüyor
  Herkesin bu konuda duyarlı olacağına inanıyorum
  Allah yardımcımız olsun

  0

  0
 3. Pilot   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 10:04   - Cevap Yazın

  Yapilan anketi gordunuz mu bilmiyorum tamamen bir fisleme. Pilotlarin ucus saatleri dar govdelerde limitlerin uzerinde, genis govdede ise limitlerde yani az ucan pilot yok yani pilot fazlaligi yok! Sirketin zarar etmesinin nedeni calisanlar mi ki enflasyondan dogan kaybi bile karsilamayan zammi yapmak istemiyor sirket? Butun iscilere ( kabin-kokpit-teknik) su an ihtiyaci var ve su an kis donemindeyiz bunun daha yazi var.o yuzden pilot alimi halen devam ediyor akademilere. Var olan zarar ettim durumunu duygu somurusu haline getirerek iscilerden bu zarari kapatma yoludur bu. Dinya tarihinde hic bir sendika isverenin isci cikartirim restini gorup kendi uyesine toplu is sozlesmesini iptal edip zam yapmayalim der. Zaten hic bir sendika 2 yil da bir hakkimiz olan yoplu is sozlesmesini 3 yila cikartip 6 yilda 1 toplu is sozlesmesi kaybi iscisine yasatmaz. Sendikanin isverenle bir oldugu bir donemde gelen boyle bir oneri hic bir arkadasim tarafindan samimi karsilanmamistir. Biz bu sirkette calisanlar olarak sirketimizkn buyumesi kar etmesi ve dunyada soz sahibi olmasini en cok isteyenleriz. Ama ortada bir zarar varsa ve bu yonetimsel ise bunu once yoneticrin tasarruflariyla gormek isteriz ve en son iscinin %4 zammina goz dikilir. Kendi kulaklarimla bir istasyon sefinin “burda hicbirsey yapmiyorum muduru ise gordugum yok dedigini” duydum. Ahkam kesmek cok kolay ama isin icerigini bilmeden konusulanlar spekulatif olmaktan oteye gitmiyor.

  0

  0
 4. Lala Pasa   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 10:26   - Cevap Yazın

  Gereksiz Müdürlükleri kapatın. Lüks harcamaların önüne geçin. Şu özel araçları elden çıkartın. Maaşımi alın içim rahat olur.Ama bu şekilde gelmeyin. Komik oluyor. İĞRENÇ OLUYOR.

  0

  0
 5. Isimsiz   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 11:55   - Cevap Yazın

  Biz gurbetci olarak yillar yil bu ucak pahaligindan kurtulamadik en son da olumuzu ucagin arkasina atip getircekler turkiye suriyeye sahip cikiyo ama. Bizim gibi gurbetciye kimsenin haberi bir bilet zaminda bir oy zamaninda bizleri turkiye cumhuriyeti hatiliyo allah razi olsun

  0

  0
 6. İş   - Tarih: 14 Ocak 2017 - Saat 13:36   - Cevap Yazın

  Zam yapılmasın ama Sendikada aidat almasın elini herkes taşın altına koysun

  0

  0
 7. kapasite   - Tarih: 15 Ocak 2017 - Saat 00:52   - Cevap Yazın

  Ilker bey yönetemiyor, onun yerine bu tür ucuz yollara başvuruyor. Ne yapsın kapasite meselesi..

  0

  0