THY’DE STOCKHOLM BOMBASI !

THY’DE STOCKHOLM BOMBASI !

Ekonomik krizle boğuşan ve bu nedenle “tasarruf” adı altında çok sayıda kabin memurunu işten atmaya başlayan THY,  Stockholm Ofisindeki  yolsuzluk iddiası ile sarsıldı. THY Stockholm Satış Müdürlüğünde Muhasebe şefi olarak görev yapan Nevra isimli personelin şirkete ait  parayla kayıplara karıştığı ve yolsuzluğun boyutunun yaklaşık 6 milyon dolara ulaştığı ileri sürüldü. Suçlanan muhasebe Şefinin uzun zamandır THY hesaplarında  kendi lehine işlem yapmasına rağmen THY merkez ünitelerinin bu işlemleri farkedemediğini söyleyen THY’ye yakın kaynaklar THY ‘nin olayı gizli tutmaya çalıştığını öne sürdüler.

THY’de özellikle son yıllarda birçok tecrübesiz ismin yurtdışı bürolarına Müdür olarak atandığını hatırlatan aynı kaynaklar “Bunun gibi daha birçok olay yaşandığını ancak kamuoyuna sızmaması için özel çaba harcandığını” iddia ettiler. Şimdi gözler, halka açık bir şirket olan THY’nin bu konuda yapacağı açıklamaya çevrildi.

Geri

Yapılan Yorum Sayısı (35)

 1. Vay be.   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 08:31   - Cevap Yazın

  Peki ya bu olay dışında daha bilmedikleri bir sürü yolsuzluk yapılıyorsa ? Bunun vebalini nasıl ödiycekler.

  1

  0
  • TK   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 21:44   - Cevap Yazın

   stockholmde mudur ve sefler aldiklari kira yardimlariyla oturduklari evlerin kredi taksitlerini odeyerek ev sahibi oldular.
   Bununda arastirilmasi gerek.

   1

   0
   • ct   - Tarih: 8 Aralık 2016 - Saat 11:19   - Cevap Yazın

    Bu işin mucidi Mancester’da ingilizce bilmeden 5 yıl müdürlük yapan cengiz türksoydur. Kira yardımıyla kendisine ev aldığı anlaşılınca, hakkında soruşturma açıldı. Ancak Hamdi Topçu engel oldu. Böylece bu işin önü açıldı. Yani bir çeşit meşruiyet kazandırıldı bu işe. Araştırılsa daha fazla örnek bulunacağına eminim.

    1

    0
 2. olaksar   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 11:54   - Cevap Yazın

  NevraHnm kac kere Genel Mudurluge gelip saatlerce sorulari cevapladi. Adresi belli. Kocasi taninan ve sevilen biri. Cocuklari okula gelip gidiyor.
  Kim bu haberi cikartiysa onu hedef gösterip kendini bundan kacmaya calisandir.

  0

  1
  • Ali tan   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:09   - Cevap Yazın

   Bos konusma

   0

   0
  • Kemal kuplucemil   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:14   - Cevap Yazın

   Yorumun komik olmus 🙂

   0

   0
  • Vehbi comuk   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 17:42   - Cevap Yazın

   Nevra naber?nasilsin?

   0

   0
 3. olaksar   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 11:59   - Cevap Yazın

  Nevra Hnm kac kere Gn Mdluge cagrildi ve geldi. Saatlerce tum sorulari yanitladi.Kendisinin adresi belli. Ailesi ve kendisi hala ayni adreste ve taninan sevilen insanlar. Hic de 6 milyon Euro almis gibi de yasamiyorlar. Hala kira oturuyorlar.
  Bu haberi boyle cikartirani bulmak lazim asil. Niye Mudur kimdi diye sormuyor?Muhasebecisi imzasiz bir islem yapmamis ve hersey de mudurun imzasi varken niye maasla calisan biri hedef gosteriliyor.
  Ayrica Nevra Hanimin gecmisi tertemiz ama acaba calistigi Bilal Mudurle ilgili bir arastirma yapildi mi?
  Adam 90 yillarda cami yapacagiz diye para toplayip kaybolan grubun basindaydi. Yillarca kayipti. Hic bir havacilik gecmisi olmamasina ragmen Ilahiyat diplomasi ile Mudur olup ortaya cikti..
  Bunlar niye arastirilmamis haberde..

  0

  1
  • Kemal yarMGul   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:18   - Cevap Yazın

   Bozacinin sahidi siraci 😉

   0

   0
  • nevra   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 14:43   - Cevap Yazın

   nevra sen misin kız?

   0

   0
 4. olaksar2   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:10   - Cevap Yazın

  Nevra Hnm kac kere Gn Mdluge cagrildi ve geldi. Saatlerce tum sorulari yanitladi.Kendisinin adresi belli. Ailesi ve kendisi hala ayni adreste ve taninan sevilen insanlar. Hic de 6 milyon Euro almis gibi de yasamiyorlar. Hala kira oturuyorlar.
  Bu haberi boyle cikartirani bulmak lazim asil. Niye Mudur kimdi diye sormuyor?Muhasebecisi imzasiz bir islem yapmamis ve hersey de mudurun imzasi varken niye maasla calisan biri hedef gosteriliyor.
  Ayrica Nevra Hanimin gecmisi tertemiz ama acaba calistigi Bilal Mudurle ilgili bir arastirma yapildi mi?
  Adam 90 yillarda cami yapacagiz diye para toplayip kaybolan grubun basindaydi. Yillarca kayipti. Hic bir havacilik gecmisi olmamasina ragmen Ilahiyat diplomasi ile Mudur olup ortaya cikti..
  Bunlar niye arastirilmamis haberde..

  0

  1
 5. Yuhhh   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:28   - Cevap Yazın

  Demek ki haber doğru. sonuçta 6 milyon gitmiş görünüyor. Burada haber sitesi neden araştırsın ki. İşleri güçleri suçlu bulmak mı? Onlar THY’nin kaybolan paralarını sorguluyor.

  1

  0
 6. thy   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:48   - Cevap Yazın

  Maalesef bu haber doğru. Nevra Kara Dölek denen kadın şirketin yüklü parasını zimmetine geçirdi,bu ortaya çıkıncada apar topar emekli oldu.Şirket avukatları dava açtılar bu konu ile ilgili.

  1

  0
 7. vay anam vayyyy   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 12:53   - Cevap Yazın

  THY yönetimi önce önünüzü,arkanıza bakın sonra onu bunu işten atıp tasarruf önlemleri alırsınız. 6 milyon dolar kaç kişinin maaşı biliyormusunuz. Yazıklar olsun size

  1

  0
 8. Yazık   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 14:06   - Cevap Yazın

  Haber doğru hatta az bile. Bir de bu şahıs emekli tazminatını da aldı tertemiz hayatına devam ediyor. Stockholm’de uzerine kayıtlı kaç adet ev olduğu da tespit edildi. Yıllardır eski Muh Bsk’na kaç defa bu konu aktarılsa da bir şekilde üzeri kapanmıştı. Artık kral çıplak! Tabi teftiş ayıklayabilirse para transferlerini…

  1

  0
  • Anonim   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 16:02   - Cevap Yazın

   Yolsuzluğu ortaya çıkaran eski muhasebe başkanlığı olmasın. Suyu bulundırmayın.

   0

   0
   • Anonim'e   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 17:18   - Cevap Yazın

    Su zaten bulanık.Airlinehaber bizler adına sizin bu bulanık sudan çıkmanızı istiyor. Tasarruf işçi atmayla değil işi bilmekten geçiyor. Yine buradamıydı neydi Lufthansa ile karsılaştırmışlar sizleri. İşi öğrenin paraları kaptırıp sonra ziyandayız diye adam çıkartmayın.

    0

    0
   • Anonim   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 00:03   - Cevap Yazın

    O bahsettiginiz donemde kac defa bu kadin ve digerleri hakkinda rapor tutuldugunu ve uzerine gidilmedigini de bir arastirin isterseniz bay Anonim. Neticede o donem bu donem farketmez. Atı alan uskudari gecti. Sirkete de uzerine soguk su icmek kaldi.

    0

    0
  • Bağrıyanık   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 21:56   - Cevap Yazın

   Muhasebe Başkanı derken.. Bağrıyanık Hüseyin mi o? Hani Coşkun Kılıç’ın has dostu. Hani Hamdi Topçu’nun köşelere oturttuğu ikili mi? Şifreler bu isimlerde gizli.

   0

   0
 9. olaksar   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 14:52   - Cevap Yazın

  Madem suclu, o zaman niye mahkemeye gitmiyor THY?

  1

  0
  • Hadi buyur cevap ver.   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 21:52   - Cevap Yazın

   Güzel soru…Hadi bakalım İlker bey, buyrun mikrofon sizde.

   0

   0
  • Nevra   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 00:05   - Cevap Yazın

   Önce kaybolan paranin nasil kaybedildigini bulmasi lazim. Bunun icin de kurumsal hafiza ve yetenekli ve yetkili teftiscilere ihtiyac var.

   0

   0
 10. gerçekler   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 17:56   - Cevap Yazın

  Bu olay uzun zamandır konuşuluyordu daha yeni haber oldu ki bu bayanın Stockholm’de evlerinin ve bankada yüklü parasının olduğunu söyleniyor. Sanırım vatandaşlığına da geçmiş. İşin ilginci şirket bu kadar dedikodusu varken nasıl bu kişiyi emekli ediyor? Minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır herhalde. Ayrıca daha önce de buna benzer bir sürü olay oldu mesela Zürih’te ve şirket hiçbir şey yapamadı,yerel mahkeme zamanında hesaplarınızı düzgün kontrol etseydiniz, müdür ve bağlı olduğu birim ne iş yapar deyince cevap veremediler, mahkemeyi kaybettiler (özellikle yurtdışında, kanunların işverenleri bu konularda gerekli denetlemeleri zamanında yapmakla sorumlu tuttuğunu ve şirketin gerekli denetimleri zamanında yapmamasını da çalışanlar gayet iyi bildiğinden! istisnalar haricinde şirket dava kazanamıyor!) adam da o zamanın parası 500 bin frankı götürdü ! 2 sene önce de uzakdoğu’daki bir kargo şefi ilk etapta ortaya çıkarılan 200 bin doları götürdü ki daha fazla götürdüğü sonradan ortaya çıktı, sırra kadem basmadan önce de beni bölge müdürü yapmadılar ben de hakkımı aldım! demiş! Fransa’da, hanımı da kargo şefi olan thy müdürünün, kendisini ziyarete gelen ailesine 1000 euroluk yemek yedirdiği ve bunu muhasebeye fatura ettiği ama kimsenin ses çıkarmadığı, Houston’da da 500 bin dolar civarı bir yolsuzluk olduğu da konuşuluyor! Kargo’daki müdürler Yeşilköy’deki lüks restorantlarda iş yemeği adı altında kendi aralarında yiyip,içiyor faturayı şirket ödüyor! Eğer kaybedilmediyse! ilgili bölümlerin muhasebe birimlerinde herşeyin kanıtlarının mevcut olması lazım,araştırılsın ortaya çıkar! Kimse hakkında durduk yere böyle dedikodular çıkmaz muhakkak bir gerçeklik payı vardır!
  Ne acı ki hemen her yurtdışı ofisinde ve yurtiçinde bu olaylar maalesef oluyor,duyuyoruz,heryer de de konuşuluyor ama müdürler de yerinde şefler de onları kontrol etmekle yükümlüler de üst yönetimde! Kimse kimseyi adam gibi araştırmıyor ne de olsa bizden deyip hesap sormuyor tıpkı uçak alımlarındaki komisyonlardan hesap sorulmaması gibi!

  0

  0
 11. İlker beeey   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 22:00   - Cevap Yazın

  THY’nin acar ve burnundan kıl aldırmayan, herşeyi biz biliriz havasındaki yönetimi. Halka açık bir şirketsiniz. Bir açıklama yapmak zorundasınız. 6.000 liradan bahsetmiyoruz. Bugünkü kurlarla 22 milyon (eski parayla 22 trilyon) liradan bahsediyoruz.

  0

  0
 12. A.Öztürk   - Tarih: 21 Kasım 2016 - Saat 22:02   - Cevap Yazın

  Sefa bey, haber güzel, Bir süredir gizlenen bir olayı ortaya çıkararak topluma hizmet ettiniz. Ama Nevra hanıma da siz hakkı vermek gerekmez mi acaba? Saygılar sunarım

  0

  0
 13. Ah Satış....   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 00:05   - Cevap Yazın

  Stockholm Eski Satış Müdürü Bilal’e odaklanmak lazım. Stockholm sonrası ödül olarak yatış yeri Sidney’e gönderilmişti. Tüm yetkilerini ilgili şahısa devrettiği duyulmuştu. Sidney’de de yetkilerini satış şefine devretmiş ve Satış Başkanlığı duyarsız kalmış diye konuşuluyordu. İncelenmesi lazım.

  0

  0
 14. Tk 1701   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 00:06   - Cevap Yazın

  Deneyimsiz olması isabet olmuş aslında,Deneyimli tecrübeli ve iyi iş bilen olsa idi 6 değil 60 milyon giderdi.

  0

  0
 15. Hatim   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 00:30   - Cevap Yazın

  THY bir Afrika ulkesinin Lagos sehrinde bile bile $12 miyon USD tokatlammis. Bu olayinda ustu ortulmus. yani devlet mali deniz yemeyen domuz misali.

  0

  0
  • Zeo   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 12:22   - Cevap Yazın

   Bu 12 milyon usd hazine müdürlüğünün eseri, onu belirlelim, yanlış anlaşılmaya müsait yazılmış.

   0

   0
  • Anonim   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 15:21   - Cevap Yazın

   Rakam 12 değil 18 milyon diye duydum. Sorumlu Hazine Müdürlüğü. Parayı bir şekilde kaptırmakta suç.

   0

   0
 16. thy   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 12:05   - Cevap Yazın

  Afrika’da,Amerika’da,Avrupa’da,Asya’da hemen her istasyonda buna benzer olaylar var ve hepsinin sorumluları da sözde dindar,alnı secdeye değen bu işleri yapan şef,müdürler ve onları denetlemeyenler.
  Fetocular ve onların her haltına sus pus hatta ortak olan iktidar yandaşları bu işlerden ne paralar götürdüler Allah bilir. Afrika’da bir müdür 3-4 sene yolsuzluk yaptı, oradaki şef tarafından ortaya çıkarıldı,üstlerine bildirdi ama kimse bir şey yapmadı en sonunda şefi başka yere atadılar müdürü de törenle emekli ettiler şimdi hesapları inceliyorlarmış! Güler misin ağlar mısın? Adam orada görev yaptığı 3-4 yılda Türkiye’de ciddi bir paraya otel almış,bunu herkes biliyor kimse nasıl aldın diyemiyor. Yurtdışına şef giden 5-6 yıl önce torpille işe girmiş biri, 1-2 yılda hangi maaşla Türkiye’de 500-600 bin tl’ye nasıl ev alır? Evi bu paraya aldığını da korkmadan anlatıyor üstelik. Halkalı’da ve civarındaki lüks sitelerde bir sürü thy müdürü,başkan yardımcılarının,başkanların evleri var ki bu evler ciddi paralar, bu evleri nasıl alıyorlar? 3-4 sene başkanlık yapmış eski bir başkanın 1 milyon dolara dubleks rezidans aldığı dilden dile anlatılıyordu, genel müdür olsa belki alır da bu arkadaş nasıl almış? 3-4 sene önce Yeşilköy’de sıfır daire alan da var unutmadan. Ufak tefek tadilat işlerininin yapımı için çekinmeden inşaat emlak bölümüne ricada bulunup yaptırınca durum ortaya çıkmıştı. Umursamazlığa bakın. Bunun gibi nice örnekler var. Yurtdışı istasyonlar,kargo,pazarlama satış,muhasebe,inşaat emlak,otel anlaşmalar,yurtdışı anlaşmalar, kargo ve yer hizmetleri handling anlaşmalar,teknik gibi paranın oldukça yüklü şekilde döndüğü departmanlar adam gibi denetlensin,hırsızlıklar,suistimaller ortaya çıkarılsın,hesap sorulsun,herkesin ve eşlerinin,ailelerinin mali durumu,sahip olduğu gayrimenkuller,ortak oldukları işler araştırılsın,nereden,nasıl buldun denilsin
  iç edilen paraların geri alınmasıyla şirketin kasası dolar!

  0

  0
 17. altan   - Tarih: 22 Kasım 2016 - Saat 19:40   - Cevap Yazın

  bu olay ile ilgili Hamdi Topçu nun bilgisi vardı ve olayın o zamanlar üzerine gidilmesine engel olduğu kısaca ve gerçek

  0

  0
 18. sorun heryerde   - Tarih: 25 Kasım 2016 - Saat 12:08   - Cevap Yazın

  Afrika’da,Amerika’da,Avrupa’da,Asya’da hemen her istasyonda buna benzer olaylar var ve hepsinin sorumluları da sözde dindar,alnı secdeye değen bu işleri yapan şef,müdürler ve onları denetlemeyenler.
  Fetocular ve onların her haltına sus pus hatta ortak olan iktidar yandaşları bu işlerden ne paralar götürdüler Allah bilir. Afrika’da bir müdür 3-4 sene yolsuzluk yaptı, oradaki şef tarafından ortaya çıkarıldı,üstlerine bildirdi ama kimse bir şey yapmadı en sonunda şefi başka yere atadılar müdürü de törenle emekli ettiler şimdi hesapları inceliyorlarmış! Güler misin ağlar mısın? Adam orada görev yaptığı 3-4 yılda Türkiye’de ciddi bir paraya otel almış,bunu herkes biliyor kimse nasıl aldın diyemiyor. Yurtdışına şef giden 5-6 yıl önce torpille işe girmiş biri, 1-2 yılda hangi maaşla Türkiye’de 500-600 bin tl’ye nasıl ev alır? Evi bu paraya aldığını da korkmadan anlatıyor üstelik. Halkalı’da ve civarındaki lüks sitelerde bir sürü thy müdürü,başkan yardımcılarının,başkanların evleri var ki bu evler ciddi paralar, bu evleri nasıl alıyorlar? 3-4 sene başkanlık yapmış eski bir başkanın 1 milyon dolara dubleks rezidans aldığı dilden dile anlatılıyordu, genel müdür olsa belki alır da bu arkadaş nasıl almış? 3-4 sene önce Yeşilköy’de sıfır daire alan da var unutmadan. Ufak tefek tadilat işlerininin yapımı için çekinmeden inşaat emlak bölümüne ricada bulunup yaptırınca durum ortaya çıkmıştı. Umursamazlığa bakın. Bunun gibi nice örnekler var. Yurtdışı istasyonlar,kargo,pazarlama satış,muhasebe,inşaat emlak,otel anlaşmalar,yurtdışı anlaşmalar, kargo ve yer hizmetleri handling anlaşmalar,teknik gibi paranın oldukça yüklü şekilde döndüğü departmanlar adam gibi denetlensin,hırsızlıklar,suistimaller ortaya çıkarılsın,hesap sorulsun,herkesin ve eşlerinin,ailelerinin mali durumu,sahip olduğu gayrimenkuller,ortak oldukları işler araştırılsın,nereden,nasıl buldun denilsin
  iç edilen paraların geri alınmasıyla şirketin kasası dolar!

  0

  0
 19. 211   - Tarih: 1 Aralık 2016 - Saat 14:56   - Cevap Yazın

  şirketi soyup soğana çevirdiniz…ama hala işini hakkıyla yapan emekçilerle uğraşıyorsunuz. Haram zıkkım olsun…beter olun..bir de dindar geçiniyorsunuz..sizin yerinizde olmak istemezdim..bunca vebal..bunca kul hakkı…yazık size.

  0

  0
 20. tek anlamadığım konu   - Tarih: 12 Ocak 2017 - Saat 08:51   - Cevap Yazın

  Benim bu haberde tek anlamadığım , konunun neden Müdür’e geldiği oldu. Yani sanki Müdür muhasebe Şefini takip etmemiş havası estirilmiş. Yani kusura bakmayın da , Muhasebe Şefinin çevirdiği dolapları Muhasebe Başkanlığı erkenden ortaya çıkaramadıysa Satış Müdürü,Şefi veya İstasyon Şefi hiç çıkaramaz. Bu kadar işle uğraşırken bir de Muhasebe Şefinin başına mı dikilecek bu insanlar. Her önüne gelen Muhasebeciyi almayacaksın böyle bir kuruluşa. Çok sıkı takip edeceksin.

  0

  0