THY’DE ÇALIŞANIN İPİ NASIL ÇEKİLİR

THY’DE ÇALIŞANIN İPİ NASIL ÇEKİLİR

Çok kullandığım bir sözcük vardır. “At Ahıra kadar kovalanır” yazarım.Bu sözcüğe çok yazımda rastlayabilirsiniz. Bu sözcüğü yine geçen hafta yazdığım pilot intihar haberinin içinde de kullanmıştım.

Anlamı çok açık olan bu sözcükten benim anladığım, birinin üstüne çok fazla gidilmemesi gerektiğidir. Minicik bir kediyi bile duvara sıkıştırdığınızda, korunma içgüdüsü ile üstünüze atlayabilir.
Geçen hafta THY’den Verimsizlikle suçlanarak işinden atılan ve işsiz kaldıktan sonra başvurduğu şirketlerdeki mülakatı iyi geçmesine rağmen geri dönüş yapılmayan ve çaresiz kalarak beylik tabancasından çıkan tek kurşunla hayatına son veren pilotumuzdan bahsedeceğimi sanmayın. Bu konuyu haber olarak yapmış ve Aydınlık gazetesi ve OdaTv bu haberimi hem site hem de benim ismimle okurlarına servis etmişti. Kısaca duymayan kalmadı diyebiliriz.

Her zaman söylediğim gibi ben bir gazeteci değilim. Ben içinizden biriyim ve 30 sene fiili olarak bu sektörün mutfağında çalıştım. Havacılık sektöründe yaşanan olaylara farklı bir gözle bakabiliyorum. Çünkü yaşanan olayların çoğuna bizzat şahit olmuş biriyim.

Şimdi sizlere bu çirkin oyunun oynanış tarzını anlatacağım.

İşverenlerin çoğunun oynadığı bu oyunda, çalışanın ipini çekmeniz gerekiyorsa ona önce bir yazı yazıyor ve “Hizmetinizden verim alamıyoruz” diyerek savunma istiyorsunuz. İlgili kişi bu mektubu alınca başlıyor döktürmeye…Ben şu tarihte sizden başarı belgesi aldım. Şu tarihte bana yazılı teşekkür ettiniz tarzında, kendinin verimsiz olmadığını anlatmaya çalışıyor. Tabii ki ne yazarsanız yazın fark etmiyor. Hatta savunmanızı okumadıklarını bile söyleyebilirim. Aslına bakarsanız, karar verilmiş iş bitmiş. Sadece hukuki süreç gereği bu mektup size yollanmış. Ağzınızla kuş tutsanız bile işe yaramıyor. Mutlaka atılıyorsunuz.

Bu verimsizliği kim ve nasıl yazıyor? Çok basit. Size en yakın amiriniz sizden haz etmiyorsa işiniz bitmiş demektir. Amiriniz kendi üst amirine konuyu şöyle anlatıyor.  Efendim bu adamla ben anlaşamıyorum. Ne dersem diyeyim tam tersini yapıyor. Saygısız ve sert mizaçlı biri. Kısaca verim alamıyorum. Ne yapalım?

Üst amir: Gerçekten öylemi, değil mi bakmaz bile…Veya başka bir bölümde çalıştıralım belki orada randıman verir de demez. Kısaca, bizde o kalitede yönetici bulunmaz. Üst Amir, Alt amirine, Sen kafana takma hallederiz der ve savunma ister. Bu sisteme alışıktırlar. Çalışanınızın iş akdini, ister bildirimli isterseniz,bildirimsiz feshedin edin fark etmez. Hukuken savunma istemelisiniz. İşten atılmak istenen kişi de savunmasını yapar ve bekler. Sonuç bellidir. Minareyi çalan kılıfını arar misali işveren kararını vermiştir. Oyun başlamıştır. Mahkeme genelde çalışanı haklı bulur ve işe iadesini ister. Kanunlarımızın ilginç yanı, Çalışanı haklı bulup işe iade eder ama işverene de işe iadeyi yapmazsan dört maaş bilemedin sekiz maaş tazminat ödersin der. İşveren zaten sonucun nasıl olacağını bildiğinden her işten çıkarttığı için tazminatı düşünmüştür ve tabii ki öder. THY gibi şirketlerde bu uygulama çok basittir. Nasıl olsa tazminat cepten ödenmeyecek ki…

Sıkı durun şimdi işin etik olmayan yanına geliyorum. 

Öyle veya böyle bu kişi atılmış ve mahkemeyi kazanmış. Tazminatı almış ve tekrar iş aramaya başlamış. THY sektörün lokomotifi. THY’ye işi düşmeyen özel havayolumuz yoktur. Bakım yaptırırsın, hangarına uçak sokmak istersin. Uçak parçası lazım olur istersin. İstersin de istersin işte…

Şimdi bu pilotumuz THY ye işe iade edildi ama tazminatı verilerek ben seni almıyorum dendi. Buraya kadar beklenen netice…

İşin çirkin yanına, yani Atın Ahıra sokulduktan sonra hala dürtülmesi konusuna geliyorum.

THY’den çıkartıldıktan sonra özel şirketlerde çalışmak mümkün. THY’de ne branş varsa özel hava yollarında da var diyerek iş arayışları başlar.

“A” şirketine başvurulur. “A” şirketindeki yönetici ile THY’deki yönetici birbirini mutlaka tanır. Aksi takdirde, bazı konularda rica mekanizması nasıl yürütülür ki…

“A” şirketinin yöneticisi sarılır telefona. Aradığı kişi THY’den işten atılmasına ön ayak olan kişi olur.

 

– Alo Merhaba “X” Bey nasılsınız.

– Çok teşekkürler iyi diyelim iyi olsun.

– X Bey sizi rahatsız ediyorum ama bir konuda görüşünüzü almak istedim.

– Tabii ki buyurun sizi dinliyorum.

– Sizde uçmuş veya çalışmış biri bize başvurdu da nasıl biridir diye sormak istedim.

– Kimmiş bu?

– Bize başvuran arkadaşımızın ismi “A” Bu kişiyle mülakat yaptık bize yarar diye düşündük ama yinede sizin bu kişi hakkındaki görüşünüzü almak isterim.

Şimdi ölümcül vuruşa geliyorum.

– Ya kardeşim biz onu neden çıkarttık? İşe yarasa biz atar mıydık? Sen şimdi bizden atılmış birini işe alıyım mı diye bana soruyorsun.

– Pardon Sayın X, bende onun için sizi rahatsız ettim. Aramızdaki ilişkilerin bozulmasını tabii ki istemeyiz. Madem kötü diyorsunuz bizde almayız. Ve…Telefon kapanır. Bu kişi hangi şirkete başvurursa başvursun sistem böyle çalışır.

Sizler, sen nereden biliyorsun? Yanında mıydın kardeşim demeden. Ben anlatayım. Gördüğün onlarca olay var desem yine inanmayabilirsiniz. Haklısınız da o kadar atıp,tutan yazar var ki…İspat etmek lazım.

Sıradan bir işçi beni aradı. Sefa Bey bana yardımcı olun lütfen dedi. Tanımam etmem…Konuyu anlat dedim. Bu kişi THY’de taşeron işçi. İşten atılmış ve Onur Air e başvurmuş. İşe almışlar hem de kadrolu yapmışlar. Çok çalışkan biriymiş.

Bir gün THY’den bir telefon…

Alo siz B yi işe almışsınız. Evet aldık çok da memnunuz. Bakın o kişi THY’yi mahkemeye verdi. O nedenle aramızda hala sorun var.

Hımmm. Peki ne yapalım “Z” Bey… Davayı geri çekmesini sağlayın.

Hımmm Tamam konuşalım. Ve…Konuşuyorlar. B kardeşim bak şu THY’ye açtığın davadan vazgeç.

Geçmem efendim. Davandan vazgeçmezsen biz seni işten çıkartacağız…

İşçi arkadaş bana soruyor ne yapayım Ağabey? Ne diyeyim ki…Mahkemeyi kazanacağını biliyorum.Çünkü bende o süreçlerden geçtim.

Adam beni aramış rica ediyor.Duyarsız kalamam ki…Telefonu açtım verdim veriştirdim. Tabii ki o kadar. Başka ne yapabilirim ki.

Sonuç mu? Tabii ki nerede öyle babayiğit yönetici…THY’yi karşısına alacak. İşçi kadroya alınmış ve çok memnunlarmış. Bizzat bana söylediler. Ancak, cüzdan bir kez daha vicdanı yendi ve işçiye güle güle…

Sakın ola ki bunu ONUR AIR yapmış diğerleri yapmaz demeyin. Hepsi aynı. İspatlı diye Onur Air in ismini verdim.  THY bunlar için sanki mafya. Korku ki ne korku…

Eyyy THY’nin Atı ahıra kadar kovalamakla yetinmeyip, hala arkasından dürten yöneticileri.

Bu pilot kardeşimiz çifteyi size basmamış ve kendine kıymış. Bırakın bu vicdansız uygulamaları. Madem işten atmışsın. Arkasından dürtüklemeyin. “Allah yolunu açık etsin kardeşim”  diyerek onu uğurlamayı öğrenin ve arkasından dansöz Nana gibi kıvırtmayın.

Aksi takdirde bir gün o ahıra girdiği halde dürtülen AT size öyle bir çifte atar ki…

 

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (13)

 1. Kahya Hamdi gitti, İlker geldi   - Tarih: 11 Ekim 2015 - Saat 23:20   - Cevap Yazın

  Güzel yazı Sefa bey…THY kafaya koydu mu ne yapar eder atar. Tazminatları nasılsa devlet ve hissedarlar ödüyor. Garip olan bir hissedar çıkıp da “Ne yapıyorsunuz kardeşim, burası babanızın çiftliği mi?” demiyor.

  0

  0
 2. Reis   - Tarih: 11 Ekim 2015 - Saat 23:32   - Cevap Yazın

  Yine gerçekler gerçekler. Altına imza atmak değil tüm kelimelerin altına mühür basarım. THY’nin verimsiz dediği 305 kişiden biriyim. Bir tek Pegasus korkmadı kapılarını açtı bize. Diğerleri NANA

  0

  0
 3. Sefa İnan klasiği   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 00:35   - Cevap Yazın

  Sefa Bey yine önüne gelene vurmaya başladınız. Diğer sitede de öyleydiniz burada da. Sitede reklamın yok yine vurup duruyorsun. Parasız site yürümez. Birilerini kollaman lazım unutma yoksa iş bitti yapı paydos yaparsınız.

  0

  0
  • Volvo   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 13:00   - Cevap Yazın

   Sitede gördüğüm her bir reklama teker teker tıklıyorum. Bu sitenin yayınına devam edebilmesi için en azından bunu yapabiliyorum, ne mutlu bana.

   0

   0
   • Reklam   - Tarih: 13 Ekim 2015 - Saat 11:32   - Cevap Yazın

    Bravo, herkes sizin gibi yapmalı, bu site yaşamalı.

    0

    0
  • yalanmı   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 16:45   - Cevap Yazın

   söyledıgı hangı laf yalan kı zoruna mı gıttı sefa bey kelımesı kelımesıne dogru yazmıs

   0

   0
 4. Ne alaka !   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 02:41   - Cevap Yazın

  Özellikle gecen yıl ayrılanların tümü 3. Havalimanı , Atlas, pegasus basta olmak üzere calışmaya Başlamış . Hayir senin amacin belli de ben yine de hatırlatayım dedim . Linkedin diye bisey var . Aç bak .

  0

  0
 5. Anonim   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 03:15   - Cevap Yazın

  Tamamen katılıyorum resmen sektörün mafyası oldular

  0

  0
 6. Mafya   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 09:12   - Cevap Yazın

  THY için sarfettiğiniz mafya sözcüğü cuk oturmuş. Hatırlarmısınız bilmem 2005 de 305 kişiyi verimsiz diye çıkardılar. Bazıları mahkemeye verdi bazıları emekliliğini istedi. Mahkemeye veren ve kazananlarla uğraştılar.

  0

  0
 7. ise alacak yonetici de Thy den   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 09:38   - Cevap Yazın

  Özel sektörde thy den gelmiş öyle yöneticiler varki o makama nasıl gelmiş geldiği yeri kimliği daha önceki çalışan kimliğini unutmuş yanında çalışanlara o şirketin sahibi gibi hareket eden artık ben masanın diğer yanındayım zihniyetiyle hareket e eden yonetici talimata da bakmadan kapının
  Önüne koyar o artık yonetici dir

  0

  0
 8. 737   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 19:34   - Cevap Yazın

  305 kisi atildiginda kapi kapi dolasip teknikten atilanlari almayin dediler.Birtek pegasus dinlemedi.Sabanci istedigim adami istedigim yerden alirim diye resti cekti.

  0

  0
 9. İşsiz F/0   - Tarih: 13 Ekim 2015 - Saat 13:29   - Cevap Yazın

  Sayın Sefa inan bu konuda bir çok medya kurumunun aksine açık sözle sistemdeki gerçekleri yazdığınız için size teşekkür eder. Hayatını kaybeden pilot arkadaşımıza rahmet ve tüm sevenlerine sabırlar dilerim. Ben 1700 saat uçuş görevi icra etmiş bir pilot olarak şu güne dek hiç bir çalıştığım şirket te ne bir rapor nede bir simülatör eğitimi aksaklığı yaşamamış biri ( 2 senedir işsizim) olarak artık çok sevdiğim mesleğimden soğudum. Umarım bir gün adil çalışan bir Sivil havacılık otoritesi ve kurumları görmek isterim. Sizin yazılarınız sayesinde belki bir umut sektör bu gerçekler ile yüzleşmek durumunda kalır. Saygılarımla.

  0

  0
 10. hesap gunu gelecek !   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 20:38   - Cevap Yazın

  bu olaylar gercektir zira aynisi benim de basima geldi. 15 sene thy’de calistiktan sonra mobbinge ugrayarak atildim,mahkemeye gittim,kazandim ve o gunden bu gune sektordeki hicbir sirket bana is veremedi korkudan! thy’nin anli sanli ! yoneticileri mahkemede bakalim neler diyecekler, nasil savunacaklar kendilerini ? insallah bunlarin bin beteri kendilerinin ve cocuklarinin baslarina gelir !

  0

  0