THY yönetimine pilot aday adaylarından mektup var!

THY yönetimine pilot aday adaylarından mektup var!

Sevgili Okurlarım;

Bildiğiniz üzere çalışanların sorunlarını anlatabilmeleri için sitemize “OKUYUCU MEKTUPLARI” Başlıklı bir bölüm ilave etmiştik. Şimdiye kadar bir çok soruna ışık tutmanın yanı sıra bazı sorunların çözümüne de yararlı oldu.
Bu sefer de yine tarafıma atılmış bir mektubu yayınlıyorum. Bu mektup THY Pilot aday adaylarının sorunları ile ilgili. Umarım arkadaşlara yardımcı olabiliriz.

Merhaba Sefa Bey,

Bilindiği üzere pandeminin yıkıcı etkileri en çok havalyolu şirketleri üzerinde yaşandı ve hala atalatılabilmiş değil. Ülkemizde de en çok etkilenen şirket ise bayrak taşıyıcı şirketimiz Türk Hava Yolları oldu. Ben de THY’de Pilot Aday Adayı olarak çalışmaktayım. Konuya nasıl giriş yapmalıyım, nereden başlamalıyım bilemiyorum ve gelecek kaygısı her gün biraz daha arttığı için bu yazıyı yazmaktayım.
İlk olarak sizlerinde bildiği gibi THY adayları seçerken bir dizi teste ve mülakata tabi tutuyor ve başarılı olan kişilerden sağlık kriterleri sağlayan kişileri istihdam ediyor.Eğitim süreci de kolay değil, teorik eğitimler, sınavlar, kontrol uçuşları vs vs. Bu yola baş koymuş hayallerine ulaşmaya çalışan kişiler bu zorlu kariyere işlerini hayatlarını kurulu düzenlerini bırakıp başlıyor. Bir çoğunun geçmiş kariyerini incelediğinizde iyi firmalarda çalışan mühendis mimar doktor avukat bankacı, müdür, şef vs. olduğunu göreceksiniz. Uzun lafın kısası zorlu bir sürece başlayan pilot adaylarının da pandemiden pilot, kabin memuru , teknisyenler ve diğer havacılık çalışanları gibi etkilendiğini söylemek gerekir. Yaşadıklarımızı size özetle ve madde madde anlatmaya çalışacağım.

1- 14 mart eğitim öğretime ara verilmesi ve uçuş eğitiminin durdurulması.

Şirketimiz mart ayı içerisinde bizleri ücretli izne çıkarttı ve mart ayında normal maaşımızı aldık. Pandemi etkileri ilk defa mart ayında gerçekleştiği için bir gelişmenin olmadığı bir ay…

2- Kısa Çalışma Ödeneği- Ücretsiz İzin Ödeneği Hk

Devletimiz pandemiden etkilenen şirketlerin işçi çıkartmaması ve bu zorlu sürecte şirketlere yardımcı olmak adına sağladığı ekonomik desteği hepimiz biliyoruz. THY de bundan yararlanan şirketler arasında ama Nisan ayında biz pilot aday adayları ücretsiz izne çıkartıldık. Nisan ayı içerisinde ücretsiz  izne çıkarıldınız ve herhangi bir ödeme yapılmayacak denildi. Aynı ay içerisinde ücretsiz izin desteği açıklandı ve ilgili birim tarafından ücretsiz izin alacağım bilgisini aldık. Haberlere konu olan 545 liradan bahsediyorum.
Bu ödeneği çok az kişi aldı. Pilot adayları içerisinden sadece kçö sorgulamasında hak etmeyen kişiler alabildi. KÇÖ hak edenler ne oldu ? Nisan ayında ödeme almadı. Neden THY kçö personeli için başvurusu yaparken pilot adayları için ücretsiz izin ödeneğine başvuru yaptı? Bu soruyu sorduğumuzda KÇÖ haketmeyen arkadaşlarınız mevcut, kçö başvurusunda bulunursak alamayanlar olacak. eşitlik olsun diye böyle yaptık.?( Açıklamalar resmi mail yoluyla olmadı ) Adaylar arasında evli,çocuğu olan, evi kirada olan, ve corona öncesinde evlenme hazırlığına başlamış borç altına giren bir sürü kişi var. Açıklama da bu tutumda ne hoş ne de tutarlı…
Mayıs ayının son günlerinde ise mayıs ve haziran için sizlerde kçö alacaksınız diye haber geldi. Mayıs ayının ödemesini aldık. Şu an haziran ödemesini beklemekteyiz.
Maddi sıkıntı yaşayan adaylar ikinci bir işte part time çalışmamız uygun mudur diye soruyorlar o konuyla ilgili de kursiyer ilişkileri ilgili prosedüre uygunsa yapabilirsiniz diye mail attı… ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.

3- Eğitim

SHGM ve MEB nin yayınladıgı uçuş eğitimi faaliyetleri hakkındaki duyurusuna göre okullar 1 haziran itibariyle şartları sağlayarak faaliyetlerine devam edebilir. Pegasus pilota adaylarını 15 haziranda başlattı ve devam ediyor. THY ise tüm pilot adayları filolarından(yaklaşık 45-50 filo= 950 civarı aday)  sadece THY uçuş okulunda 2 filoyu uçuşa devam başlattı. Temmuz ayında ise Aydın’da 2 filoyu daha uçuşa/eğitime başlatacak .
Söylentiler biri ise tüm filoların Aydın a toplanması… Tam sayıyı bilmiyorum ama 950 civarı pilot adayını Aydında başlatmaya çalışsalar okulun kapasitesi yetersiz kalır ve eğitim kaç ayda biter, hangi sırayla başlatılır? Eğitimi tamamlayacak olanlar Tip için ne kadar bekleyecek? İhtiyac fazlası personel var gözüyle bakılıyor bu günlerde…

4- Şirketin Psikolojik Desteği-

Maalesef bu konuda güzel şeyler yazamayacağım. Yaklaşık 3.5 aydır evdeyiz ve bu süreç boyunca şirket dışında tutulduk ve unutulduk. Durumu Pegasusla karşılaştırarak anlatmak istiyorum. Pegasus kendi pilot adaylarıyla haftalık online toplantılar yaparak onlarla ilgilenerek, morallerini yüksek tutarak,yanlarında durarak süreci atlatmaya çalışıyor. Bizde bunlardan bir tanesi olmadı. Olumsuz haber akışlarıyla da bizler gelecek kaygısı yaşamaya başladık. Kısaca bizler için süreç biraz daha zorlu geçmektedir..
Pandemi den etkilenen diğer havacılık personellerinin sesi olduğunuz gibi bizimde sesimiz olursanız çok sevinirim.Yazı biraz karışık oldu kabul ediyorum. Kusuruma bakmayın. Kısa olması için uğraştığımı söyleyebilirim. Yıllardan beridir çalışan yanındaki tavrınızı bildiğimden ötürü gönül rahatlığıyla ve içten bir şekilde size yazmak istedim bu yüzden size ilettiğim gibi paylaşmazsanız sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim…
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

59 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Düz
7 gün önce

Dünya düzdür. Bilimsel ispatlarla bu akşam youtube kanalında.

Aynen aynen
5 gün önce
Reply to  Düz

Biz zaten dumduz gidip sonra geri geliyoruz, yani tur atma diye birsey yok dunya etrafinda 😉

Cahil
5 gün önce
Reply to  Aynen aynen

Arkadaşım bunun bilimsel ispatları yayınlandı. Biraz araştırsan bulabilirsin. Cahilliğin lüzumu yok.

Boş Adam
7 gün önce

Ne isim var ne tarih. Boş bi yazı.. Arkadaşın alnına silah dayamışlar heralde cadet olcaksın diye.

Boş Adam
7 gün önce

Nerde işsiz güçsüz boş beleş insan var bu tarz sitelerde geziyor. Yazının boş olduğu ilk paragraftan belli. Ben okumaya üşendim adam yazmaya üşenmemiş.

Qatar FO
7 gün önce

Kardes, sansli isen ve ucuslra devam edersen saatini tamamla ve kac. Biz Qatar a geldik, inan herkes cok mutlu mesut, cunku arkada biraktigimiz sirket THY… profesyonellikten uzak, siyasi bir ortam ve asker kokenli kaptanlarla dolu igrenc otesi bir ortam. Sen daha baslamamissin olayin icine girmemissin bile. Gir de bir gor diyorum sana .. saatini tamamla kac.. cekilmez o cile

Pilot
7 gün önce

Şirketteki pilotların durumu bile belirsizken sizler gibi eğitimdekilerin durumunun ne olacağını kestirmek zor. Korona öncesi 737 max krizi olduğundan 3 ayda bitmesi gereken type rating eğitimleri ihtiyaç yokluğundan 11-12 aya kadar uzamıştı. Şimdi 737 max krizine corona da eklendi. Yazında eğitim aksaklığı demişsin ancak şirket bilerek eğitiminizi geciktirmek, yavaşlatmak zorunda. Eğitiminizi olağandan 1,5-2 yıl bitirmeye hazırlıklı olun. Pegasus ile de kıyas gereksiz çünkü onların cadet sayısı çok az, THY’nin 1000 pilot aday adayı alımı maalesef işte böyle öngörülemez operasyonel sıkıntılarda çok büyük sorunlar doğuruyor. Bu kadar çok fazla cadet pilot alınması baştan yanlıştı bana kalırsa. Uzun yıllara yayarak aynı ivmede… Devamını oku »

Adam
7 gün önce

Allah yardım etsin,herkesin işi zor

Feraset
7 gün önce

Aynı sorun pilot adayları için de geçerli. En ufak bir bilgilendirme yapılmadı. Parasını, pulunu geçtim gerçekten ama şirketin bir parçası olduğumuzu hissetmiyoruz çünkü süreçle ilgili ve geleceğimizle ilgili bilgilendirilmiyoruz.

Last edited 7 gün önce by Feraset
Cpt.
7 gün önce

Haddinizi bilin. Bu şekilde vır vır konuşarak hatta uçan ve uçacak olan arkadaşlarınıza da zarar vereceksiniz. Line da kimse gözünüzün yaşına bakmaz. Melek gibi kaptanlarınız var iyi kötü maaşınız var şükredin. Dışarda müdür olmanız da kimsenin sorunu değil. Burda stajyersin!

Bütün Cptlar mı böyle olur
7 gün önce
Reply to  Cpt.

sizde okulda hoca ya da pilot adaylarının sahibi değilsiniz, bu azarın kaynaği nedir?

The other Cpt.
7 gün önce

Kime hoca denir kim kimdir nedir önce bi öğren. Senin yaşadığın kadar bizim unutmuşluğumuz var. Ülkenin, sektörün durumu belli. Halihazırda uçan kaptanlarınızın, böylesine kötü bir sistemin içinde bile sizi nelerden korumaya çalıştığını bilsen böyle konuşamazdın. Herkes elinden gelebildiği kadar yapabiliyor o ayrı bir mevzu. Pilotluk raconunda hocaya saygı, hiyerarşi, ağır başlılık olmazsa olmazdır (Instagram pilotları için de geçerli bu sözüm). Sizlerin eski hayatlarınızda ne olduğuyla ilgili övünmekten vazgeçip, oradan kazandığınız tecrübeleri, hocalarınızın kolunuza takmaya çalıştığı altın bilezikle birleştirip iyi bir karar verici olmak için çalışmanız esastır. Bahsettiğin hayallere ulaşmak için maddi manevi ailevi olarak zorlanacaksınız. Uçuş eğitimi kan ter gözyaşıdır.… Devamını oku »

ben
7 gün önce
Reply to  The other Cpt.

Pilotluk raconundaki hocaya saygı kısmındaki hoca mı doğru oluyor kaptanım? Tam olarak kime hoca diyebiliyoruz? Her sektörde olduğu gibi elbette havacılıkta da iyi ve kötü niyetli, ölçülü ve patavatsız, sınırlarını bilen ve dili her yere uzayan kişiler mevcut. Bunun yanısıra bir adım atmış, elbette hayattaki her şey gibi riske girmiş saygılı, kafası çalışan, emek veren, mücadele eden arkadaşlarımız da var. tanıdık bir itici insan üzerinden o bölümün tamamına yukarıdan bakması ya da kötülemesi ne derece yakışık? Evet öğrenci pilotlar 2 ay sözleşmeler askıya alınıp ücretsiz izne çıkarıldılar. Şimdi ise kçö bittikten sonra kesintili bir ödeme mi olur uzun bir süre… Devamını oku »

Puhahahah
7 gün önce
Reply to  The other Cpt.

Bak sen ya! Kaptana bak kaptana ! Biz senin gibi kaptanlari egitiyoruz fo olarak qatar da emirates te. Sen hala kendi icinde kibirle hiyerarsi ile ugras. Az kaldi hepinizin koku kazinacak. Sivil havacilik sivillerindir. Senin gibilerin yeri de ya orduya ya da eve donus olacak, az kaldi cok az.

Pilotluk raconunda ne ne nee??
7 gün önce
Reply to  The other Cpt.

Hocaya saygiymis, hiyerarsiymis.. bu kendi uydurdugunuzn turk pilotlugu raconudur, baska da birsey degildir. Sen ve senin gibi ordudan kacip sivil havaciliga gelen kacak pilotlar sivil havacilikta askeri duzen olusturamayacaksiniz artik. O bahsettigin bozuk CRM ortami sadece ve sadece Turkiyede var ve bu da yakinda sen ve senin gibilerle beraber tarih olacak. Neymis haddini bilmismis…. ahhh ah… elime dus sen benim birgun kokpitte bu agizlarla bakalim

sistem
3 gün önce
Reply to  The other Cpt.

Yine sistem suçlu yani… Sistem gökten zembille iniyor sonuçta, insanların parmağı yok bu sistemde. Alçak sistem.

Emirates Cpt
7 gün önce
Reply to  Cpt.

“Melek gibi kaptanlarınız var. ” Ne demek oluyor şimdi bu? Aba altından sopa göstermek denir buna. Kaptan elinde sopayla f/o azarlayan kişi değildir. Sizin kaptan olmaktan anladığınız mesleki konumunuzu mobbing için kullanmak bence. Cadetlerin pek çoğu havacılık dışındaki hayatı da görmüş kişiler ve vizyonları sadece havacılıkla ve thy’yle sınırlı değil. Dünyadaki en önemli iş sektörü de ticari havayolu taşımacılığı değil. Vizyonunuz geniş olsaydı kendinizi kral, ağa olarak görmez yaptığınız işi de herhangi bir profesyonel işten farksız görmezdiniz. İşte bu yüzden Thy cadetlere bu kadar yatırım yapıyor, sırf sizin otoriter anlayışınızı kırmak ve başka sektörlerin bakış açılarını, kazanımlarını kokpite taşımak için.… Devamını oku »

First officer.
7 gün önce
Reply to  Emirates Cpt

Kaptanlar haklı. Instagram pilotları sizi.! “sen benim yanıma bi düş bakalım” diyenlerin uçuşlarda dizlerinin nasıl titrediğini çok iyi biliriz biz. Ve yine doğru siz Cadet değil stajyersiniz. Adamlar kimseyi azarlamamis bişey dememiş. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az diyeyim sadece.
Herkes herkesin fikrine saygılı olsun biz de çok çektik ama böyle atıp tutmadım şahsen. Cin olmadan adam çarpmaya gerek yok.

eski tk li
7 gün önce
Reply to  Cpt.

Al iste, klasik bir asker kokenli tk kaptani :)) line da bu adamlarla ugrasio duracaksiniz.. cekilecek cile degil arkadaslar. Bunlar birakmis askeri pilotlugu para icin sivil havaciliga gelmisler ama kafa hala tertio kafasi. Vallahi cekilecek cile degil. Saat yapin kacin.

Cabbar
7 gün önce
Reply to  eski tk li

Asker pilotlarla ilgili derin bir acın var sanırım.

Canim benim
6 gün önce
Reply to  Cabbar

Asker pilotlarla ilgili acim yok acligim var, onlari elime gecirmek icin gun sayiyorum ve sabirsizlaniyorum. Oturacaksin benimle ayni kokpite, ondan sonra sana soracagim sorulari cevaplayamayacaksin ve devamini goreceksin. Otturucem otturucem :))

CRM
6 gün önce
Reply to  Canim benim

CRM CRM diyordunuz noldu? Askerler çok mu yaktı canını cnm

Alakasi yok
5 gün önce
Reply to  CRM

Benim canimi yakamadilar, izin vermedim, ama yaktiklarini gordum. Bunlar hep birikti biriktiii ve sonra yerini bulacak :))

Bahane
7 gün önce

Normal pilotta evde oturdu bu süreçte biraz daha sabırlı olmakta fayda var

a777
7 gün önce
Reply to  Bahane

Aynen
jwaynen
son 3 aydır ne sim!ne uçuş!

Cadet
7 gün önce

Gg

Last edited 7 gün önce by Cadet