THY uçağı 55 gündür rehin kaldı

THY uçağı 55 gündür rehin kaldı

THY’ye ait uçak ambargo yüzünden İran’dan dönemiyor. ABD’den izin çıkması bekleniyor.

THY’nin Airbus A330-200 tipi bir yolcu uçağı 55 gündür Tahran Havalimanı’nda kurtarılmayı bekliyor. Motor arızası yüzünden geçen Ağustos ayında Tahran’a inen uçağın tamiri uluslararası kuruluşların İran’a uyguladığı ambargo nedeniyle yedek parça gönderilemediği için yapılamıyor.

Uçak 19 Ağustos 2019’da TK878 sefer sayılı uçuş için havalandıktan kısa süre sonra motor arızası meydana gelmişti. Pilotlar kalkış yaptıkları Tahran İmam Humeyni Havalimanı’na dönerek indi. Yolcular terminale alınırken uçaktaki arıza incelenmeye başlandı. Motordaki arıza İstanbul’dan gelecek teknik ekip ve yedek parça ile çözülebilecekti ancak İran’a uygulanan ambargo nedeniyle bu mümkün olamadı.

ABD’NİN İZİN VERMESİ BEKLENİYOR

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoya göre uçak malzemelerinin yüzde 10’dan fazlası ABD malıysa ihracata izin verilmiyor. Bu nedenle İran parçaları doğrudan satın alamıyor. THY sorunun çözülmesi için çaba gösterirken ABD’nin uçakta kullanılan Pratt&Whitney tipi motorlar konusunda vereceği izin bekleniyor.

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Zurna

Sansüre uğradım

uçmuyorsabenimsuçummu

Aşağıyı okuyunca , dünya ekonomisi ve ticaret kurallarından yoksun , ne kadar cahil var anlaşılıyor malesef…

TÜRK

İran’a vize uygulayalım bizim ülkedeki villâlarına, yalılarına parsel parsel arazilere gelemesinler bak noluyo o zaman. Bak gör noluyo. Derhal İran’a vize. Derhal.

go home yanke

amerika bizim babamiz mi ?
100 sene öncesine laf edenler neredeler ? Bu halk her sartta devletinin yanında olmamışmi ki bu Askerimizi sehit edenlere silah saglayan harami devlete boyun eğiyoruz osmanli torunuyuz kemikleri sizliyor Atalarimizin siyonistlere teslim m olduk ?

zorko

ne demek gelemiyor, gayet guzel gelir. en kotu tek motorla Tahran dan Van a ucar, ambargoculara da kapak olur… Biraksalar bizim pilotlar getirirdi o ucagi coktan…

cadetafaburak

valla amerika ne derse doğrudur tk kusura bakmasın yetiştiriyor ama 3-5 sene çalışırım borcu öderim sonra ver elini başka coğrafya god bless america baby zamanında WAT yapmıştım aşık olmuştum

Tailcone

Ulan kim karisir.gidersin yaparsin gelirsin.