THY TEKNİK’TE YAŞANAN SENDİKALAR SAVAŞI

THY TEKNİK’TE YAŞANAN SENDİKALAR SAVAŞI

THY/Teknik A.Ş’de bu günlerde yoğun bir sendikal kulis çalışması var. Teknik A.Ş çalışanları, çok önemli bir karar verecekler. Teknik AŞ çalışanlarının vermek durumunda olduğu bu karar, sadece bugünlerini değil, geleceklerini de doğrudan etkileyecek boyutta bir karar olacak.

Bu yazımı çok uzatmayacağım. Çok kısa ve önemli bir iki noktaya vurgu yapıp, gerisini çalışanların özgür iradelerine bırakmaktan başka yapacağım bir şey yok. Çünkü; artık herkes, her şeyi çok iyi biliyor. Bilmeyene, yanındaki arkadaşı anlatıyor. Dernekler devrede; bu konunun önemini çok iyi biliyorlar. Kısaca, tüm THY Teknik çalışanları, Yargıtay’ın verdiği karardan dolayı mutlu değil.

THY’de yapılan(dırıl)mış üç tane sendika var; bunlar; Türk İş Konfederasyonuna bağlı HAVA-İŞ, Hak İş Konfederasyonuna bağlı ÇELİK İŞ ve yine THY ailesinden sayılabilecek TGS’de ise; HAK-İŞ’e bağlı Öz Taşıma İş olarak örgütleniyor ve üye peşinde koşmaktadırlar.
Teknik A.Ş’nin; sürpriz bir şekilde (!) Taşımacılık iş kolundan Metal İş koluna geçişi, bence son derece yanlış olmuştur. Çok anlamsızdır. Mantıksızdır. Politiktir.

Ancak, gelinen noktada; ahlarla vahlarla zaman geçirmemek gerekir. Hava-İş Sendikası, Anayasa Mahkemesine gidip, bu yanlışı değiştirmeye çalışırken, Teknik A.Ş’nin Toplu İş Sözleşmesi 30.06.2015’de sona eriyor. Henüz yetkili sendika yok.
Hava-İş mücadelesine devam ede dursun, Teknik A.Ş çalışanları; şu anda METAL İŞ KOLUNDA üç ayrı sendikadan birini yetkilendirmek durumunda. Bunlar; HAK-İŞ e bağlı ÇELİK İŞ, TÜRK-İŞ e bağlı TÜRK METAL ve DİSK’e bağlı BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI’dır.

Türkiye’de üç konfederasyon var ve bu üç konfederasyonun Metal İş kolunda örgütlenmiş üç sendikası; Teknik A.Ş gibi, teknolojinin en yoğun yaşandığı, kalifiye iş gücünün kullanıldığı bir şirketin sendikası olmaya aday. Ancak, ne yazık ki hiç birisi havacılığın “H” sinden bile anlamıyor. Bu üç sendikadan Çelik- İş, Habom çalışanları tarafından tanındı tanınmasına, ama, kimse memnun kalmadı. Duyduğum kadarı ile büyük bir tepki var.
Türk-iş e bağlı, Türk Metal’de ise; son senelerde müthiş bir kan kaybı yaşanıyor. Medyadan takip ettiğimiz kadarı ile on binlerle tanımlanabilecek bir istifa seli yaşandı ve yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor…

Kala, kala ortada henüz havacılık camiasının henüz tanımadığı, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası kalıyor. Medyadan izlediğim kadarı ile sendikal ilkeleri ve kararlı tutumu ile emeğe en çok saygı duyan sendika görüntüsü veriyor. Hak-İş ve Türk- İş gibi politik destekçileri yok.
Sendikal konularda bilgi sahibi olmama rağmen, Teknik A.Ş çalışanlarına yön vermek bana düşmez. Çalışanların özgür iradesi çok önemlidir. Bu konuda ne hükümet, ne de işveren temsilcileri bu yeni oluşuma karışmamalı, çalışanlar özgür iradeleri ile kendilerini temsil edecek sendikasını belirleyebilmelidirler. Bu, çalışanların demokratik bir ortamda ekmeğini büyütme ve geleceğini güvence altına alma mücadelesidir. Partizanca düşüncenin ekmekle ilgisi olamaz. Her üç sendika da, ülkemizin sendikalarıdır ve legaldirler. Emeğe saygı duymayan, işverenle dans eden, kapalı kapılar ardında görüşmeler sürdüren sendikalar olacağına, hiç olmasın daha iyi.

Temsilcisini çalışanların seçmediği bir sendika, zaten sendika değil sanduka dır. Tabii ki, her sendikanın gücü, üyelerinden kaynaklanmaktadır. Üyesi ile barışık olmayan, güven duyulmayan, temsilcisini seçemeyen ve maddi şaibeler yaşanan bir sendikanın ardından kimseyi götüremezsiniz.
Başarısız hangi sendikaya sorsanız, size, “işçiler arkamızda durmadı” diyerek yakınacaktır. Oysa,THY’de işi durdurabilecek güçte dayanışma sağlayan dernekler bile olmuştur. Mesai saatinde, hangara çantaları dizip üstüne oturanlara bile rastlanmıştır. Kendilerine verilen resmi kıyafetleri beğenmeyip derneğinin yönlendirmesi doğrultusunda teslim almayarak, istedikleri model resmi elbiseye kavuşana kadar mücadeleyi birlikte veren teknisyenler olmuştur. Dernek yönetimi tarafından “uçuş görevine gidilmeyecek” dendiği halde, gidenlerin dışlandığı ve binlerce kere pişman olduğu zamanlar yaşanmıştır. Kısaca; birlikte hareket edildiğinde başarının kendiliğinden geleceğini göreceksiniz. Ki bu konuda THY çalışanları ve işvereni, oldukça zengin bir deneyime sahiptir.

İşçiyi gerektiğinde arkandan götürmek istiyorsan, mutlaka ve mutlaka GÜVEN telkin etmelisin. İşte son senelerde egemen güçler tarafından dayatılan işlevsizleştirilmiş sendikacılık, “GÜVENSİZLİK” ‘e neden olmakta ve sendikalar kan kaybetmeye devam etmektedir. Her sendika yönetiminin, elinde sihirli değnek varmış gibi, toplu iş sözleşmelerinde fevkalade maaşlar ve sosyal haklar alamayacağını işçiler çok iyi bilir. İşçiler için önemli olan; sendikasının kendilerinden habersiz kapalı kapılar ardında tezgâh kurmamaları ve sendikasının sonuna kadar mücadele vermiş ve her türlü şaibeden uzak kalmış olmasıdır.

Yazı yine uzayıp gidiyor. Neyse, bu konuları daha detaylı anlatacağım zamanlar da gelecektir. Şimdi, sizler ne yapmalıyız sorusuna yanıt beklerken, ben size yine “özgür iradenizle” karar verin diyeceğim. İşveren temsilcileri bu işe karışacak olursa, isimlerini yollayın, tek tek deşifre edeyim. Koskoca harflerle isimlerini İBRET TABLOSU diyerek afişe edeyim. Çünkü İşçilerin neyi seçeceğine karışmak, özgür iradelerine ipotek koymak işçinin ekmeği ile oynamak olacaktır. Çünkü, o yöneticiler bugün var, yarın yoklar. Günü kurtarmak, yukarılardakilerin gözüne hoş görünmek için, işçinin geleceği ile oynayana söylenecek çok söz vardır. Şimdilik buraya yazmayalım. Ahmet Karaman beyle yapmış olduğum telefon görüşmesinde işverenin sendika seçimlerinde tarafsız olunacağına yönelik teminat verdi. Rahat olun.

Şimdi de sendikal trafiğe bir bakalım

Metal İş kolunda 3 sendika var. Bunların dağılımı şöyle; Türk Metal %12- Çelik İş %2-Birleşik Metal’in %1,78’lik dilimleri var. Yani, bu iş kolunda çalışanların 15,78’i barajı aşmış sendikalarda üye. Diğer barajı aşamamış sendikalarda da toplam üye %0,5 bile bulmaz. Kısaca bu iş kolunda çalışanların sadece %16’ sı sendikalıdır. Bu düşük rakama dikkatinizi çekerim.
Tabii ki bunlar, Ocak 2015 verileridir.

Temmuz ayında yeni veriler ve değişiklikler tekrar hesaplanacaktır. Türk Metal’den Birleşik Metal’e 10.000, Çelik İş’e  ise 1500-2000 arasında işçinin geçiş yaptığı söyleniyor.
Temmuz 2015 verilerinde yeni % ‘li oranlar sunulacaktır. Kısaca; Türk Metal’den kaçış var.

Taşımacılık iş kolunda ise; havacılık sektöründe iki sendika görev yapıyor. Bunlardan biri Hava-İş, diğeri ise; Hak-İş’e bağlı Öz Ulaştırma İş’dir. Hava-İş %2,51’lik üye potansiyeline karşı, Öz Ulaştırma İş %1,94’lük oranları ile barajı geçmiş görünüyorlar. (2015 Ocak verileri) Hava-İş, Teknik A.Ş’deki üyelerini kaybettiğinde ise, bu oran %2’ye kadar gerileyerek Öz Ulaştırma İş’ in rakamlarına çekilecek. Bu da gelecek sene THY‘nin yapacağı toplu iş sözleşmesinde yetki kavgası oluşturabilir. İşverenin sendikal mücadeleye etkisi olursa (ki olmamalı!) bir de bakarsınız THY, toplu iş sözleşmesine girecek olan sendika Öz Ulaştırma İş olmuş. Olur, mu, Olur. İşverenin otobüslere doldurarak Çelik İş’e üye yaptırdığını unutmamak gerek. Bir de bakarsın, bu otobüsler Öz Ulaştırma İş’e doğru yola çıkmış…( DİKKAT ! )

Hava-İş, son derece dikkatli olmalı. Teknik A.Ş’den sonra THY’yi de kaptırırsa, tabela sendikası olarak kalabilme olasılığı var.

Siz değerli okurlarıma bu kadar bilgi verdikten sonra, önerilerime geçiyorum.
Teknik A.Ş’nin 30.06.2015 tarihine kadar geçerli toplu iş sözleşmesi var. Bu tarihten sonra yenisi yürürlüğe girene kadar, aynen devam etmek durumunda ise de, işveren bu süreçte yasal boşlukları iyi kullanarak işçileri kazanılmış haklardan mahrum etme amaçlı girişimlerde bulunabilir. Örneğin; “iş kolunuz değişti, yeni bir iş sözleşmesi yapalım” diyerek, ellerindeki basılı hazır kâğıtları imzalatmaya yeltenebilir. Kesinlikle ve kesinlikle bu tür tuzaklara düşmeyiniz.

Sonuç olarak; yeni toplu iş sözleşmesi METAL işkolunda örgütlü ve ülke barajını geçmiş TEKNİK A.Ş’de %40 üye sayısına ulaşan veya birden çok sendika %40’a ulaşmışsa, başvuru tarihinde en yüksek üye sayısına sahip sendika tarafından yapılacaktır.
Ancak her ne kadar tarafsızım desem de size yaşanmış bir olayı anlatmak isterim. 
Hava-İş in iş kolu tartışması, Atilay Ayçin zamanındaki yönetimde başladı. Çalışma Bakanlığı, resmen kendine göre işkolu saptaması yaptı ve Teknik A.Ş metal İş kolundadır dedi.
Hava-İş, yasa gereği 15 gün içinde bu karara itiraz etti ve Bakanlığı ve tüm metal sendikalarına dava açtı.
Bu davalarda; bir tek, Birleşik Metal İş; “Hava-İş haklıdır ve bu siyasi bir karardır” diyerek, Hava-İş’in metal değil, taşımacılık iş kolunda olmasını (ki kendileri Metal sendikası olmasına rağmen) savundu. Bu onurlu duruşu, ben unutmamışım ki şimdi yazabildim.

TÜRK SİVİL HAVACILIĞINA,THY’YE  VE TÜM ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN

Geri

8
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
çelikçiler

çelikçiler 11:40 itibari ile habom a daldılar… dinlenme odasında yalanlarını sıralayacaklar.

320

Sefa Abi bu millete acik bir cagri yap buradan.bu millet anasini babasini dinlemez seni dinler
adresi ver oraya gitsinler.uye olsunlar

EZİK TEKNİSYEN

BEKLENEN LER OLMAYA BAŞLADI İST2 DE BUGUN SAAT 18:00 CİVARINDA MOTOR ATELYESİNDEN GÖKHAN ARKADAŞIMIZIN İŞİNE SON VERİLMİŞTİR GEREKCE OLARAKTA YÖNETİM KURULU KARARI DENMİŞ. AMA HERKEZ COK İYİ BİLİYORKİ SADECE VE SADECE ÇELİK İŞ SENDİKASINI İSTEMEDİĞİ İÇİN BUNLAR YAŞANDI.. BU NASIL Bİ KORKU YÖNETİMİDİR VE SAYIN BAŞ ”YALAK” LARIMIZDAN CAN ŞAŞMAZ BEY DİYORKİ BU DAHA BİR BAŞLANGIÇ PAZARTESİYE KADAR BİR KAÇ KİŞİ DAHA İŞİNDEN OLUCAKTIR…… YAZIKLAR OLSUN…..

teknisyen

BASKILAR BAŞLADI BAŞTA CAN ŞAŞMAZ OLMAK ÜZERE HİLMİ İZBUL DA ARALARINDA OLARAK İNSANLARA KORKU YÖNETİMİNİ BAŞLATTILAR. İŞİN DENMİ OLMAK İSTERSİN GİBİ TAVIRLARIYLA. İNSANLARI ZORLA ÇELİK İŞ SENDİKASINA ÜYE YAPTIRMAYA CALIŞIYOLAR.. NE YAZIKKİ BUNU BAŞARICAKLAR….

Teknik

Thy Teknik yönetimi tarafından tüm baskanliklarda Çelik-İş e üye olunması gerektiği talimatı verildi. Bu talimat yöneticilerin üslubuna göre yer yer “şiddetli tavsiye” yer yer “üye olmazsanız kovulursunuz” şeklinde oldu. Çalışanlar Çelik-İş e üye olunmazsa kovulmakla tehdit ediliyor. Bazı bölümlerde çalışan yöneticisinin gözü önünde e-devlet’e girmeye ve Celik-is e üye olmaya zorlanıyor. Bilginize.

TEKNIK

YÜREĞİNE SAĞLIK…..

Teknisyen

Gayet dogru ve bilgilendirici bir yazi. Zaten calisanlar dogruyu goruyor ve birlesik metal e uye oluyorlar. Hava is de saka gibi bir maille insanlarin beynini yikamaya calisiyor. Turk metal sendikasinin ne mal oldugunu tum Turkiye gordu.