THY Pilot Adayları Eğitimlere Başladı!

THY Pilot Adayları Eğitimlere Başladı!

İrlanda’nın Cork kentindeki Atlantic Flight Training Academy (AFTA) pilot okulu, Türk Hava Yollarının pilot adaylarına eğitim vermeye başladı.

Türkiye genelinde yapılan ve 10 bini aşkın  üniversite mezunu genç arasından seçilen  biri kız, 20 pilot adayının AFTA’da eğitime başlaması nedeniyle, Cork Havaalanı yakınındaki AFTA’da bir tören düzenlendi. Törene, İrlanda Tarım, Gıda, Denizcilik ve Savunma Bakanı Simon Coveney,Türkiye Dublin  Büyükelçiliği müsteşarı Zeki Güler,   Dublin Türk Hava Yolları Direktörü Murat Balandı,Türk  Hava Yolları pilot eğitim dairesinden Kaptan Ambrose Blain,  AFTA ‘dan okulun direktörü Mark Casey ve  Niall Cummins, İrlanda Havacılık Dairesinden  Kaptan John Murray , Kevin Swords ile 20 pilot adayı katıldı.

Pilot adayları  Kasım sonunda Cork’a gelerek, 18 ay sürecek pilotluk eğitimlerine başladı. Aralarında Etihad, Emirates, Katar, RYANAIR gibi çeşitli havayollarının pilot adaylarını eğiten AFTA’da  Türk Hava Yollarının logosunu taşıyan özel eğitim uçağında , hocalarıyla uçuşlara başlayan 20 öğrenci, dönem sonunda uçuş  sertifikası alarak, milli hava yolunda çalışmaya başlayacaklar. Hergün 8 saatlik bir program uygulanan pilot adayları, Cork Havaalanının pistinde uçuş eğitimi alıyorlar.
AFTA’da yapılan törende konuşan Bakan Simon Coveney, dünyanın en fazla destinasyona uçan havayolu Türk Hava Yollarının, Cork’taki akademiyi seçmesinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, “ – Türk Hava Yolları gibi prestijli bir dev şirketin ,  Avrupa’nın en iyi pilot akademilerinden biri olan AFTA’yı seçmesi bizim için çok önemli. Bu seçim, Türkiye ile İrlanda arasındaki ilişkileri geliştirme açısından önemli olduğu kadar, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri açısından da değer taşıyor. Daha önce görev aldığım A.B’ndeki görevim sırasında  Türkiye’yi baştan aşağı gezdim. Türkler gururlu bir millet. İleride oynayacağı rol , sadece coğrafi açısından değil, stratejik olarak da önemli. Pilot adaylarının vize sorunu olduğunu biliyorum. Bu konuda Adalet Bakanımızla görüşerek, halledeceğimizi belirtiyorum. Vize konusunda, İrlanda Hükümeti üzerinde genel bir baskı var. Türk pilot adaylarının vizesi için elimden geleni yapacağım. İrlanda küçük bir ülke. Ancak havacılık konusunda dünyada önemli bir yere sahip. Türk Hava Yolları yılda taşıdığı 50 milyon yolcu ile dünyanın en hızlı büyüyen hava şirketi. Türk pilot adaylarına mesajım, 18 ay boyunca Cork sizin eviniz olacak. Çok farklı bir kenttir, seveceğinizi ümit ediyorum.  Dell, Apple , Aer Lingus, gibi uluslararası şirketlerin yatırımlarının bulunduğu bir kent. Okulda kurulduğundan bu yana 1800 pilot adayı eğitim gördü ve uçmaya başladı. Pilotluk çok büyük sorumluluk isteyen bir meslek. Yolcularınızın hayatının sorumluluğu sizin elinizde. Hepinize başarılar diliyorum” diye konuştu.
Söz alan Dublin Türk Hava Yolları Direktörü Murat Balandı, milli hava yolunun 280’den fazla destinasyonla dünyanın en fazla ülkeye uçan hava şirketi olduğunu  belirterek, Türk pilot adaylarının Cork Havaalanının pistlerinde eğitim göreceklerini, bunun bulunmaz bir şans olduğunu kaydederek, öğrencilere başarılar diledi.
Pilot adayları arasındaki tek kız öğrenci Burcu Uysal , Bakan Simon Coveney ile konuşarak, çocukluğundan bu yana pilot olmak istediğini ve Cork’taki akademiye geldiği için mutlu olduğunu söyledi. Gebze İleri teknoloji Enstitüsü  Genetik bölümü mezunu 23 yaşındaki Uysal, eğitim ardından co-pilot olarak göklerde uçmayı beklediğini , Türk Hava Yollarının 40 kadın pilotu arasına katılmak için sabırsızlandığını söyledi.
Türk Hava Yollarının pilot adaylarının eğitime başlaması nedeniyle düzenlenen tören, İrlanda gazetelerinde önemli yer buldu. Gazeteler, Türk milli hava yolunun, Cork’taki AFTA ile önemli işbirliğine girdiğini yazarak, bunun ülke için prestijli bir hareket olduğunu kaydetti.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.