THY ÖZEL KALEM SAVAŞLARI…

THY ÖZEL KALEM SAVAŞLARI…

Son haftaların en önemli konusu şüphesiz, Teknik A.Ş nin sendikal durumu oldu. Malumunuz olduğu üzere sendika konusu çalışanları ilgilendirirken her nedense konuya maydanoz olanları defalarca yazdım. THY’nin bu kadar ısrarla Çelik İş ten yana tavır almasının altından ne çıkacak birlikte göreceğiz. Umarım çalışanlar bu basit oyuna gelmez ve geleceklerini ipotek altına aldırmazlar. Geçen hafta yazdığım üzere artık sözün bittiği yere gelinmiştir. Bundan sonraki süreç çalışanların bileceği ve karar vereceği bir konudur. Umarım ve dilerim ki işverenin göstere, göstere oynadığı oyuna gelinmez ve özgür iradeleri galip çıkar.

Bu haftaki yazımı THY’nin Yönetim Kurulu ve Genel müdür makamlarında bulunan özel kalemlerine ayırdım. Bu özel kalemler, emrinde oldukları üst düzey yöneticilerin her şeylerini bilirler. Tüm mailler ona gelir ve o gerekirse yöneticisine aktarır. Üst yöneticisine gelen özel konular, tavsiyeler, hamiline yazılmış kartvizitler vb… Kısaca, üst yöneticisinin eli, kolu ve beyni ve bazen de akıl hocasıdır.

Önce hikayemizin kahramanlarını tanıyalım.

Mehmet Karataş, Temel Kotil’in özel kalem müdürü
Onur Aydın, Hamdi Topçu’nun özel büro müdürü.
Kemal bey ise İlker Aycı’nın özel büro müdürü.

Geçen 10 yıl boyunca Temel Bey ile Hamdi Bey çatışmalarının büyük bölümünü özel kalem müdürleri üzerinden yaptılar. Önceleri tek özel kalem müdürü vardı… İsmi; Fahri Yasin Şener idi. Şener işten atılınca/ayrılınca yerine Mehmet Karataş getirildi.

Özel kalem, Kotil’e bağlı idi ve çok geniş yetkileri vardı. Bazı Başkanların özel kalem engelini aşamadığı için günlerce beklediği olurdu. Bunu fark eden Topçu hemen özel büro kurup Bülent Arınç’ın yeğeni Onur Aydın’ı Yönetim Kurulu özel büro müdürü yaptı..


Şirket, Alt kat ( Mehmet Karataş)  üst kat(Onur Aydın) olarak ikiye bölündü. Üst kat, problemlerin alt katta değil üst katta çözülebileceğini herkese çok iyi anlattı! Çünkü Kotil’in getirdiği öneriler, üst kattaki İcra Kurulunda çift imza engeline takıldı ve sürekli reddedildi. Dertlerine çare arayan yöneticiler üst kata gidince problemlerin daha kolay çözüldüğünü gördüler.
Bunu sağlayan ve yöneten de Hamdi beyin bilgisi dâhilinde Onur Aydın dı.
Bir zamanlar mesai bitiminde bütün başkanların doluştuğu Mehmet Karataş’ın makamı zamanla boşalmaya başladı ve tüm başkanlar üst kattaki Onur Aydın’ın yanına üşüşüverdi.(bizim millet böyledir. Güç nerede hemen oraya üşüşürler:)
Taşeron personel alımları yetkisi ve listesi Karataş’ta iken zaman içerisinde bunun prim yaptığını anlayan üst kat bu yetkiyi de alttan üste aldı. Bunu yaparken de Karataş’ın taşeronda ki tüm hemşehrileri sağa-sola sürüldü. Özellikle de en önemli yer olan şoförlüktekiler darmadağın edildi.
Bu da yetmedi, personel alımlarında da son söz Onur Aydın’a geçti. Onur Aydın’ın biat etme gücünü hiçe saymak olmaz. Allah’ı var Hamdi beyden habersiz adım atmadı. Tabii zaman, zaman kendi görüşlerini de patronuna empoze ettiği konusunda şüpheniz olmasın.
Aydın – Karataş savaşı o kadar ileri gitti ki alt ve üst kattaki çaycılar bile birbirleriyle konuşmuyorlardı. Çünkü özel kalem müdürleri tarafından yasaklanmıştı.

Son olarak Karataşın genel evrak müdürü Aydın Özkan görevinden alınıp Uçuş Eğitime verildi ve genel evrak birimi özel büroya yani Onur Aydın’a bağlandı. Böylece önce Temel beye giden tüm evraklar Onur Aydın gördükten sonra Genel Müdüre gönderilmeye başlandı. Tabii hepsi de değil.:-))
Peki, Karataş ne iş yapıyor derseniz o da bazı bürokratların uçuşlardaki bilet sıkıntılarını çözüyordu. Çünkü geriye bir şey kalmamıştı. Üst kat bunları bile takip ediyor. “ kimlere ikram pası veriliyor, kimler up grade ediliyor, kimlere düşük ücretli sınıftan bilet ayarlanıyor” devamlı kontrolde olduğundan burada bile alt kat zorlanıyordu.
Hamdi Bey gidince bir anda alt katta bayram havası esmeye başladı. Hatta o kadar ki daha genel kurul devam ederken Aydın Özkan genel evraka gelip eski makamına oturdu:-)))
Hamdi bey gitmiş, İlker bey gelmiş dolayısıyla üst kat savaşı kaybetmişti. Görüntü böyleydi. Üst kata yeni birileri gelse bile acemi olduklarından alt kattakiler onları kolay yerlerdi. Eeee nede olsa tecrübe tabii.
Üst kata daha ilk günden yeni biri gelmişti: Kemal bey…
Onur Aydın ise, görevden alınmış uzman yapılmıştı. Alt katta keyifler yerindeydi.
Ancak üst kat sanılandan zeki çıktı. İlk iş olarak, Onur Aydın istediği yer olan İştirakler Başkanı Erdal Yavuz’un yanına verildi.

Aydın ve Yavuz, Hamdi Topçu’nun THY’den ayrıldıktan sonra CNN Türk kanalında “hizmetleri” için alenen teşekkür ettiği iki can yoldaşı idi. Yapılan bu operasyonla az da olsa Onur’un onuru kurtarıldı. Bundan sonrası daha kolaydı Onur Aydın’ı kendi yanına çeken Kemal Bey ondan aldığı bilgilerle Karataş’ı dolayısı ile Temel Kotil’i dışlamaya başladılar.
Alt kattaki bayram havası bir anda tersine döndü.
Genel kurulun ertesi günü Karataş’ın adamları tekrar şoförlüğe geri getirilmişlerdi. Ancak bir süre sonra tekrar sürgüne gönderildiler:-))) Tıpkı Aydın Özkan’ın Uçuş Eğitime geri gitmesi gibi.
Koca koca adamlar özel kalemler vasıtasıyla birbirleriyle kavga ediyorlar. THY’nin haline bakın.
Bu arada, Kemal bey icraatlarına devam ediyor. Söylentilere göre daha şimdiden abisini “etkili” bir başkanlığa atamak üzere. İcra Kurulunun diğer iki üyesi Temel Kotil ve İsmail Gerçek henüz kararı imzalamadığı için bekliyorlar ama bugün yarın onun da kokusu çıkar…

Askere gidenler iyi bilir. Torpil yapacaksan çavuş tan yap. Çünkü sen istersen ordu komutanından torpilli ol mesai bitiminde Çavuşun eline geçeceksin derlerdi. Özel Kalem müdürlüğü de işte böyle bir şey olsa gerek. Yönetim kurulu başkanı veya Genel müdürle uğraşmayın. Bulun kendinize bir özel kalem müdürü işiniz hallolsun. Ne yapalım, THY’yi bu duruma getiren ben değilim. Yandaş medyamız bu işi zaten biliyordur. Her türlü bilet, seyahat,reklam,up grade işi ile koskocaman Yönetim kurulu başkanı, koskocaman Genel müdür uğraşacak değil ya… Çalışanlar ve torpil arayanlarda öğrensin istedim:)

Siz en iyisi bizi izlemeye devam edin. Çünkü Bu film bitmez:)

Not/ yazılarımı genelde sosyal medya üzerinden ilettiğim den, yazıya yönelik atılan okur yorumlar, sosyal medyadaki iletimin altına atıldığında hepsini kontrol edemiyorum. Okurlardan ricam, yorumlarınızı yazının altındaki yorum hanesine yazmanız olacak. Bu şekilde sizin konuya ilişkin görüşlerinizi okuyacak ve gerekirse cevap verebileceğim. Teşekkürler…

Geri

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
thy calisaniAtatürk havaalanı personelleri!?aslanDogyakışır Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
sn. inan
Ziyaretçi
sn. inan

Başkanlardan biri size herşeyi okumuş anlaşılan. Hatta dahasıda var gibi

0

0
Meral Döşemeciler
Ziyaretçi
Meral Döşemeciler

Kemal bey’e emekli bir yardımcı gerekir mi acaba? Eski oyunları bilen, havacıların ve yerdekilerin ilişkilerini iyi bilen, deneyimli biri?

0

0
yakışır
Ziyaretçi
yakışır

yakışır THY’ye

0

0
Dog
Ziyaretçi
Dog

Onur aydın Bülent Arınç ın yeğeni veya akrabası değil, sadece tanıdık kontenjan ı

0

0
aslan
Ziyaretçi
aslan

OLAYLAR İNSAN OLABİLMEKTEDİR, ONUR AYDIN ALT PERSONELDEN GÖREMEDİĞİ SAYGIYI ZORBALIKLA YAPMAYA KALKIŞTI VE ŞU AN CEZASINI ÇEKİYOR,MEHMET KARATAŞ ‘A DUYULAN SAYGIYI KENDİNE YEDİREMİYORDU HAMDİ BEYİ KULLANARAK AKLI SIRA ONLARI ALT EDECEKTİ AMA PATRONU VE KENDİSİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞTÜ.SAYGINLIK PARA İLE MAKAM İLE OLMAZ. SAYIN TEMEL KOTİL VE MEHMET KARATAŞ GİBİ PERSONELİ DİNLESEYDİNİZ EN AZINDAN BİR SELAM VERSEYDİNİZ BELKİ İTİBAR GÖRÜRDÜNÜZ AMA NERDE , HERZAMAN NE OLDUM DEĞİL NE OLACAGIM DEMELİ İNSAN

0

0
Atatürk havaalanı personelleri!?
Ziyaretçi
Atatürk havaalanı personelleri!?

Thy yetkililerine sesleniyorum? Lütfen gişe ve bilet kontrol yapan elemanlarınıza eğitim vermenizi müşteri meönuniyeti ve mağduriyetinde vatandaşlara nasıl davranılması gerektiği eğitimini defalarca vermeniz gerekir? 15 dakika kala personelleriniz yerlerini terk ediyor! Yolcu yeniden bilet almak zorunda kalıyor ? Thy ismi var ama baazı personellerin bu kurum ismine yakışmayacak tutum ve davranışları var!? Cahit aşkar 0532 540 5224 – 07.06 .2016 saat 23.55 ist. Hatay uçuşu lütfen kameralardan kontrol ediniz? Zahmet olacak! Belkide rahatınız bozulacak? Thy. yi protesto için s.gökçenden 05.35 uçağına bilet aldım 310 tl .sizin yüzünüzden?

0

0
thy calisani
Ziyaretçi
thy calisani

xxx cemil cicegin yeğenidir ve uckağıtcidir

0

0